Министърът на строителството на федерална провинция Северен Рейн-Вестфалия Ина Шаренбах официално откри първата жилищна сграда в Германия, построена с 3D принтер, в Бохум. Тя похвали пилотния проект, наричайки го "модел за подражание", предаде "Дойче веле".
Новият метод на строителство обещава спестяване на време и "оптимизиране на строителните процеси". Предвид липсата на квалифициран персонал в бранша, този метод, според експерти, има много предимства, особено при избора на необичайни архитектурни форми за новите обекти.
Къщата е двуетажна, с жилищна площ 160 квадратни метра. 3D принтерът е използвал дюза по време на строителството, за да нанесе специален хоросан и бетон на слоеве. Според германски служители принтерът може да построи един квадратен метър жилище за пет минути.
Според "Шпигел" федералната провинция Северен Рейн-Вестфалия е финансирала проекта с инвестиция от около 200 000 евро, предаде БГНЕС.
Други страни, като САЩ и Белгия, също имат опит в изграждането на жилища с помощта на 3D принтер.
Този метод на жилищно строителство значително ускорява и опростява всички процеси. Би било особено полезно при изграждането на евтини, достъпни жилища за всички слоеве от населението, предвид недостига им в цяла Германия. Трябва обаче да се гарантира, че новите сгради са с високо качество и устойчиви, като тези, построени по традиционните методи.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
5 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А армировка има ли, защото само хоросан и бетон нещо .......!?
Това е голям напредък. Не си представях, че 3D принтерите ще се наложат така бързо и в тия мащаби. Но трябва да наблегнем на опазването на природата. Иначе гърмим.
Мила Анита, не се безпокойте твърде за "работническата класа", и особено за нашенската такава. Язе например, имах интерес към триДЕ технологията йоше от деветдесетте годин на м.в. Имах науч.-списанийни източници и се чудех, защо Хамериканците запушват това чудо, открито и задействано от Чък Хъл йоще през 1984-та. След време си дадох сметка, че не им е било рентабилно да се насочат в т.нар. вертикално /триДе/ фрезоване; японците ги беха изпреварили, и най-вече в дигиталното управление на машините, …
та, требваше да мине време, десетина години, за да си обърнат "в тройна равнина" струговете и фрезите и "краварите"... Дълга конкурентна борба. Цел разнароден спектър от ползване на т.нар. 3D-принтери. Впрочим, Чайниците ОТКРАДНАХА и развиха също до съвършенство тайзи висша джапанко-краварска технология, без да лишават нито един сакащ да бачка китаец бачкаторска възможност. И йоше едно ВПРОЧИМ: Нема да има работа на тойзи наш свърхтехнологичен /и размножаващ се/ Глобус единствено за теЙзи, които не могат да забият и един пирон в СТЕНАТА. За мое огромно ощавено сожаление, такиви люди се въдят по-бързо, от ония, които само с с два-три замаха начукват пироня, пирфектно и здраво. Дет са вика, и 100-килограмово прасе да му закачиш - ше го издържи. Тъй.
А ще може ли да формира мозък на българи?....
Това изумително просто и евтино устройство, наречено 3Д принтер, тепърва ще се усъвършенства. С него ще се проектират сгради, които биха отнели години, какъвто е примерът с Операта в Сидни. Но, проблемът е, че в строителството стотици хиляди ще останат без работа. Това ще засегне българите, които работят там. Трябва да се помисли как ще се пренасочват онези категории работници, които първи ще бъдат засегнати от технологиите. Има идея за гарантиран общ доход, което означава, че в света ще се прилага скандинавския модел: плащат ти за да не работиш.