Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първи ден на новия парламент: Изборът на председател се провали, не е ясно какво следва (Обновена)

ГЕРБ призоваха за компромиси и смирение, но не подкрепиха компромис за ротация на поста

71 коментара
Снимка: БГНЕС

Новият парламент започна работа както стария – с провал при опита да избере председател. Не е ясно как ще се реши казусът, тъй като първите две политически сили ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ проведоха консултации в сряда следобед и доколкото се разбра, първо ще търсят изчистване на общите си законодателни приоритети, а въпросът с председателя на Народното събрание ще бъде оставен настрана.

Кандидатурите за поста бяха две - Росен Желязков, издигнат от първата политическа сила ГЕРБ, и Петър Петров от "Възраждане". Останалите политически сили не номинираха свои кандидати. Нито един от издигнатите за поста не успя да събере нужния брой гласове. Петър Петров получи подкрепата само на 37-те депутати от "Възраждане".

Росен Желязков получи 79 гласа "за" – от своята парламентарна група и от "Има такъв народ", 8 "против" и 144 "въздържал се".

След вота Асен Василев (ПП) предложи събранието да вземе решение за ротационен принцип, като председателите да се сменят на всеки два месеца, а кандидатите да са от първата и втората политическа сила - ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Заедно с това да се въведе ротация и за председателя на правната комисия.

Водещият заседанието Вежди Рашидов обяви половин час почивка. Свиканият председателски съвет приключи без да е постигнато решение.

След като депутатите се върнаха в залата, Рашидов закри пленарния ден без да има избран председател на парламента. Той призова депутатите да премислят до четвъртък сутринта.

Малко след края на заседанието представители на ГЕРБ и ПП-ДБ се събраха да търсят решение на създалата се ситуация. Срещата приключи без да е взето конкретно решение, като не е ясно как ще продължи изборът на председател в пленарната зала утре.

Стратегията на ПП-ДБ и тактиката на ГЕРБ

Провалът на първото гласуване за председател на парламента не е изненада. Този вот обикновено е знак за съотношението на силите и очертава възможното мнозинство, което впоследствие може да излъчи правителство. Сега битката на ГЕРБ е да постигне колаборация с втората сила в парламента "Продължаваме промяната – Демократична България", които обаче предварително взеха решение да не подкрепят правителство с мандат или участие на ГЕРБ.

Коалицията ПП-ДБ е подложена на всевъзможен публичен натиск да направи "евроаталантическо" управление с ГЕРБ, което автоматично означава да си затвори очите за корупционното управление на бившия премиер Бойко Борисов. Заклинанията от страна на ГЕРБ и близки до тях коментатори, обикалящи телевизионните студиа и медиите, са за необходимостта най-после да се състави редовно правителство.

По всичко личи, че стратегията на ПП-ДБ е да се опитват да предлагат и подкрепят конструктивни решения и политики, но без да бъдат впримчени с ГЕРБ.

Според източници на Mediapool ГЕРБ първоначално са дали неофициално съгласие за идеята с ротационното председателство на парламента. Желанието им обаче е било това да е някаква първа стъпка към следващо договаряне на мнозинство за правителство.

След като номерът не мина, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов даде да се разбере, че партията му има и "спасителен вариант" за кабинет. "След като не можем да се разберем като политически партии, да оставим служебните министри и да ги задължим като парламент да работят", коментира той.

Това означава партия, която е получила мандат за правителство, да предложи служебното и то да бъде избрано от депутатите като редовно. Този вариант гарантира, че парламентът няма да се разпусне, а ще може да продължи да работи.

Това е важно, за да има достатъчно време да се приеме бюджет. Обсъждането и гласуването му би отнело поне месец и половина-два.

Какво казаха от ГЕРБ и ПП-ДБ след консултациите

В следващите дни ще инициираме работни групи, които да търсят консенсус между всички политически сили за законодателните инициативи, които ще са приоритет за Народното събрание, каза пред Десислава Атанасова (ГЕРБ-СДС), след срещата с представители на ПП-ДБ.

"Това са темите, свързани с еврозоната, Шенген, правосъдната реформа, с понижаването на цените, борбата с инфлацията, уточни тя. До този момент мога да кажа, че имаме добър разговор, добър тон", обобщи Атанасова.

От думите ѝ стана ясно още, че засега няма окончателно решение кой да бъде председател на НС. Считаме, че е по-добре да се вземе комплексното решение каква ще бъде законодателната инициатива на парламента и това да е обвързано с избора на негов председател, уточни тя.

Засега Росен Желязков остава номинацията на ГЕРБ за председател на парламента, информира тя.

Съпредседателят на ПП Асен Василев потвърди, че са разговаряли за необходимостта от ясни законодателни приоритети. Предложението, което направихме за ротационен председател, не беше отхвърлено, но то няма и как да бъде прието без да има ясни законодателни приоритети, обясни той.  Според Василев, за да заработи НС и да свърши някаква полезна работа, е необходимо да се стиковат много точно програми, версии на закони, което ще отнеме време.

"По-добре това време да се вземе, за да има стикована програма, за да се свърши работа, отколкото да се прибързва с непремерени ходове и скандали", изтъкна той.

Междувременно стана ясно, че депутатите планират да отменят великденската си ваканция. Такова проекторешение е внесено от народни представители от всички парламентарни групи без "Възраждане".  За да се стигне до гласуване обаче, трябва да бъде избран за председател на Народното събрание. 

Хронология на събитията от първия ден

Преди началото на първото заседание на 49-ия парламен партиите дадоха заявка, че този път ще се опитат да избегнат кризата, в която изпадна предходния парламент около избора на председател.  Стигна се обаче до повторение именно на този сценарий.

Това е петият парламент, избран в рамките на последните две години. Основният въпрос е колко ще издържи, тъй като отсега е ясно, че перспективата да се направи правителство е нищожна. Нищо чудно следващите предсрочни избори да са през юли.

10.05 Заседанието бе открито от най-възрастния народен представител, който отново е Вежди Рашидов от ГЕРБ. Той заяви, че голямата политиката е "низ от компромиси". Председателят разказа за предизборна среща с един възрастен човек в с. Цар Калоян, който не искал нищо друго освен път до гробището и се разплакал.

"Колко малко иска този човек", заяви Рашидов. По думите му народът искал стабилно правителство, което "да гарантира надеждите на всички ни". 

След речта му депутатите положиха клетва.

10.16 Първи на трибуната се появи президентът Румен Радев. Той обясни, че е свикал събранието в Страстната седмица заради очакванията на народа за ново начало и с "оглед неотложните задачи за съставяне на правителство".

Първата задача е Законът за бюджета, каза Радев. Ако няма редовно правителство, проектът ще бъде внесен от служебното. Президентът подчерта, че на това събрание е отредена "съдбоновна роля". Той допълни, че очаква да види правосъдната реформа е "осъзната цел, а не абстрактна тема от няколко предизборни кампании". Радев говори и за модернизация на армията, която според него не може да се изчерпва със замяната на няколко стари танка с други няколко стари танка.

10.24 Най-трудната битка в политиката е тази със себе си, каза шефката на групата на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя обясни, че най-голямата опасност пред партията през последните две години била да се затвори в себе си и да се превърне в секта.

"Ако българските граждани имат право да бъдат емоционални, то ние нямаме това право. Имаме задължението да преработим тази енергия и да я превърнем в позитивен дневен ред за страната. Ако не можем да се справим, трябва да сме наясно, че за поредн път сме пропилели обществена енергия за лични цели", заяви тя.

ГЕРБ нямат самочувствието, че са спечелили изборите. Победата би била валидна, ако се излъчи стабилно управление, каза още тя.

"Ние сме готови не просто да разговаряме, но и да се съобразим с различните аргументи", каза Атанасова.

10.38 Крайно време е е най-сетне парламентът да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората, заяви пък Кирил Петков. Той призова за реформа в службите и за приемане на механизъм за разследване на главния прокурор. България заслужава да бъде приета в Шенген, каза още той.

"Пагубно би било, ако бъдем отделени от Румъния", заяви той. 

Земеделието и помощ за бъгларските производители са сред приоритетите на ПП-ДБ, каза още той. Другите важни теми са строителството на инфраструктура и борба с корупцията.

Данъци не бива да се увеличават, каза Петков. Трябва да се работи за намаляване на административната тежест.

"Още не мога да повярвам, че законът за домашното насилие не бе приет. 48-то народно събрание не подкрепи жертвите. Ние нямам право да мълчим повече", каза бившият премиер.

Друг приотитет е влизане в еврозоната. Петков коментира, че цените в Хърватия не са скочили след приемане на еврото. В момента България губи от това, че не е въвела европейската валута, каза още той.

10.52 През последните десет дни срещу "Възраждане" и избирателите им се е разразила медийна вакханлия, заяви лидерът на партията Костадин Костадинов. Той се оплака, че били наричани с всякакви обидни епитети, само защото са избрали да бъдат свободни.

Костадинов каза, че "Възраждане" има пет приоритета. Сред тях запазване на запазване на българския лев, предоговаряне на отношенията с Европейския съюз и недопускане на включване на България в конфликта между Русия и Украйна.

11.03 Всички партии трябва да изразят готовност за диалог, без да превърщат това е пиар акции, каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ. Нужно е всеки да очертае политиките, които предлага. Нужно е да се прояви отговорността и да надскочим собственото си и партийно его, подчерта той.

"Ние от ДПС винаги сме били честни и готови на диалог, доказаваме го всеки ден", каза той.

Нужен е редовен кабинет, но със срок на действие, обясни Карадайъ. Този кабинет трябва да подготви и местните избори, а това не бива да бъде поставяно под риск.

11.13 Така не може да продължава повече, заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова. Намираме се в тежка криза и риск за парламентарната демокрация, каза още тя.

Една от най-важните задачи на БСП ще е приемане на бюджет за тази година

"Г-н президент, направихте голяма грешка като не внесохте бюджет за тази година. Не ни чухте, сега ще чуете г-н Борисов, който казва: „Подкрепете ме за редовен кабинет или няма бюджет", обърна се Нинова към държавния глава Румен Радев.

Минималната заплата трябва да стане 50% от средната от 1 юли тази година, а не от началото на следващата година, каза още Нинова.

11.28 ИТН ще подкрепя всяко действие, което е от полза на гражданите, заяви Ивайло Вълчев. Той коментира, че партията можела да носи отговорност и да бъде конструктивна.

За ИТН е важно максимално бързото приемане на България в Шенген и Еврозоната, както и законите по Плана за възстановяване, каза още той.

Депутатът от БСП Борислав Гуцанов заяви, че партията ще гласува "въздържал се" при избора на председател. По думите му това е решението на Изпълнителното бюро и парламентарната група и освен това било "редно, нормално и етично".

ДПС вероятно ще подкрепи Росен Желязков за председател, каза Йордан Цонев. Той все пак уточни, е предстои среща на парламентарната група, за да се вземе окончателно решение.

ПП-ДБ няма да гласува за кандидатурата на Желязков, каза пък депутатът Настимир Ананиев.

Делян Пеевски, който няма навика да присъства в парламента, дойде за първото заседание.

"Надявам се, че политиците ще се събудят и направят правителство, защото за все повече хора се изчерпва смисълът да да идваме тук и да ги разочароваме", каза той пред медиите.

Главният прокурор Иван Гешев също се появи в парламента. Той напомни, че първото заседание е на Велика сряда и всички трябва да си зададат въпроса дали делата им съответстват на повелите на Спасителя.

"Надявам се българските политици да разберат, че "Съединението прави силата" не е просто лого, а сърцевината около която се изгражда българската държава", заяви той.

Президентът Румен Радев пък каза, че тръгва към парламента с надежда за ново начало. Той призова за смирение, диалог и разум.

"Този парламент трябва да вземе наложителни действия - и като законодателство, и като сформиране на редовно правителство", заяви държавният глава.

Нагласите на партиите преди откриването на парламента

Първа политическа сила в новия парламент отново е ГЕРБ - с 69 депутати. Лидерът на партията Бойко Борисов, който този път не се отказа от депутатското си място, настоява за правителство с "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), които останаха втори след изборите с 64 народни представители. Те обаче вече обявиха, че няма да подкрепят кабинет с мандат или с участието на ГЕРБ. Съпредседателят на ПП Асен Василев преди дни дори обяви, че ако формацията му се коалира с ГЕРБ, на следващите избори първа политическа сила ще е "Възраждане" и "след всеки компромис страната свършва с национална катастрофа".

От "Възраждане", които в 49-ото Народно събрание са трета политическа сила (37 депутати), са все така неприемлив партньор за останалите формации и продължават да твърдят, че не биха подкрепили кабинет на друга политическа сила.

ДПС (36 депутати) и ИТН (11 депутати) обявиха, че ще работят за съставяне на правителство. Само с гласовете на тези две формации обаче евентуално управление на ГЕРБ би събрало подкрепа от общо 116 народни представители и няма да има мнозинство в парламента. БСП с нейните 23 депутати засега остава пасивна по темата с евентуалния кабинет. Лидерът на социалистите Корнелия Нинова обяви миналата седмица, че ще прави вътрешнопартийно допитване дали да подкрепя ли някого, или да стои в опозиция. Дори обаче социалистите да склонят да подкрепят ГЕРБ, въпреки решението на конгреса на партията, мнозинство между партията на Борисов, БСП, ДПС и ИТН звучи малко вероятно, особено на фона на предстоящите наесен местни избори.

Ако не за друго, Борисов е прав за едно – изглежда, че без ГЕРБ правителство в този парламент не може да има. Хипотетично е възможно първата политическа сила да подкрепи мандат на ПП-ДБ. Това би осигурило мнозинство от 133-ма депутати в парламента, но би поставило "Продължаваме промяната" и "Демократична България" в особена ситуация, защото аргументите на за неподкрепа на първия мандат биха важали и за техния собствен. Освен това правителството ще е напълно зависимо от партията на Борисов, която ще може да го свали във всеки един момент с вот на недоверие.

Опит за кабинет с евентуален трети мандат е вероятно би бил опакован като надпартиен, но на теория той отново би разчитал на подкрепа от поне на ГЕРБ, БСП и ДПС. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

71 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #71

    Няма как да не АПЛОДИРАМ коментите на колегата Дора Апостолова. Вие сте достойна, задълбочено виждаща "задунайските" ни /и кейджиби-мутренски/ кусури БЪЛГАРКА, ПРЕУВАЖАЕМА. Светло Ви желая да посрещнете Възкресение Христово, и да е неуморно перото ваше!

  2. Божka
    #70

    Хайде да не се лъжем. Всички тези „преговори“, пазарене и протакане са защото на Просто Киро и Кокорчо ужасно много им се иска отново управляват и са готови на всичко! Няма да приемат друг за премиер за нищо на света. Да, да, ама не!

  3. Bлaдo
    #69
    Отговор на коментар #58

    урокът свърши още на #52, гЭрб-ав пиZдьо..., където ти успешно научи, че гЭрбавата ти партия е хем престъпна, хем некомпетентна, хем импотентна...

  4. Силвана Влахлийска
    #68

    Ясно е, че няма да има правителство. На тези избори отново нямаше избор - едни и същи крадци и далавераджии са отново и отново депутати. Кирчо и Кокорчо дойдоха да крадат - просто и те да се включат в ограбването на държавата, дето го правят всички останали партии. Има една вярна политика - всичките 240 депатута са за затвора заради кражби и далавери, но Борисов си назначи Иванушка Гешев за гл.прокурор, та престъпността да цъфти и процъфтява.

  5. asdasdasd
    #67
    Отговор на коментар #57

    Това го казва човекът, който подкрепя партиите, които върнаха комунистическата про руска партия БСП на власт и които издигнаха за втори мандат руския президент в България Румен Радев, към когото Кирил Петков се обръщаше с "моят президент" в момент, в който Радев твърдеше по националната телевизия, че Крим е руски. Ти сериозен ли си?

  6. Dora Apostolova
    #66
    Отговор на коментар #61

    Магдаленке, ми като обяснявам елементарно, защо не вземеш ти да ни обясниш по интелигентно, каквито претенции имаш? Къде ти са аргументите "против"? От къде чу, че вишисти са гласували за Копейкин? Това ли ти е "аргумента"? Тези приказки за висшистите- електорат на Възраждане, единствено съм го чула от самия Копейкин, а ти ги повтаряш като папагал и го сочиш за единствен "аргумент".
    Има една народна мъдрост- Образованието не прави човека по интелигентен. На 90% от нашия народ и неговите вишисти

  7. Отбелязвам
    #65

    Магде, ти не си българка, ти си русофилка. Марш в Москва да целуваш сифилистичната мърша на Ленин! Тук нямаш работа.

  8. Dora Apostolova
    #64
    Отговор на коментар #62

    Да, форума въобще не е интелигентен, защото в него шетат всякакви приватизационни крадци , хора с гузна съвест, крепители на сегашното ни изключително престъпно мутростатукво и пратиите му. Не очаквай "интелигентен форум" при такава участници . Но аз съм тук за да им набивам качетата по главата и ги разобличавам. Все някой четящ от вън ще ме разбере. И ще го правя докато админа ме банира, въпреки газетата да обявява, че е "независима медия неупражняваща цензура". Тогава те няма как да имат претенции за медия въобще...

  9. Отбелязвам
    #63
    Отговор на коментар #62

    Магде, иди и стани Ева Браун на Путлер. Да се ожените накрая в бункера!

  10. Milanova Magda
    #62
    Отговор на коментар #54

    Форумът изобщо не е интелигентен . Пишат се всевъзможни простотии и обиждат. Уважавайте чуждото мнение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.