Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първи военен удар на САЩ срещу режима на Асад в Сирия

В отговор Русия ще засили сирийската въздушна отбрана. Путин заклейми американската "атака срещу суверенна държава"

185 коментара
Първи военен удар на САЩ срещу режима на Асад в Сирия

САЩ нанесоха за пръв път директни въздушни удари срещу режима на Башар Асад в Сирия, в отговор на химическата атака по-рано тази седмица, при която загинаха най-малко 70 цивилни граждани. Между 3 - 4 часа българско време в петък от два самолетоносача в Средиземно море бяха изстреляни 59 ракети "Томахоук" срещу сирийската военновъздушна база в Шейрат, от която се предполага, че са излетели самолетите, които осъществиха химическата атака срещу цивилни в сирийската провинция Идлиб.

Това е първото американско директно нападение срещу режима на сирийския президент Башар Асад от началото на продължаващата вече шест години война в Сирия и е първата мащабна военна операция, разпоредена от президента Донлад Тръмп след встъпването му в длъжност през януари тази година.

Предприетите удари драматично засилват американското военно участие в Сирия и директно конфронтират САЩ с Русия и Иран, които са съюзници на Асад в опита му да смаже опозицията срещу режима си.

Европейските съюзници на САЩ Великобритания, Германия и Франция подкрепиха решението на Тръмп и обявиха, че отговорността за него е на Башар Асад. (вижте всички международни реакции тук)

Руският президент Владимир Путин осъди американските удари като "атака срещу суверенна държава", която сериозно е увредила връзките между двете страни, "които и без това са в плачевно състояние". Иранският външен министър Джавад Зариф се солидаризира с мнението на Москва, че Вашингтон "прибягва до военна сила на основанието на фалшиви обвинения (към Асад-бел.ред.) за използване на химическо оръжие.

Сирия определи въздушните удари на САЩ като "агресия", при която са загинали поне шест човека и която косвено подпомага групировки като "Ислямска държава", отслабвайки силите на сирийския режим.

САЩ проучват дали Русия е участвала в химическата атака

САЩ проучват дали Русия е участвала в химическата атака, извършена от сирийския режим по-рано тази седмица, заявиха висши американски военни, предаде АП. Те казаха, че дрон, принадлежал или на Русия, или на Сирия, е бил забелязан да кръжи над мястото на нападението с химическо оръжие във вторник. Дронът се е оттеглил по-късно през деня, след като местни жители отишли в близката болница за лечение. Малко по-късно болницата била бомбардирана. Според американските военни ударът срещу болницата може да е бил опит за прикриване на уликите от химическото нападение.

Източниците не са били упълномощени да правят публично изявление и затова са поискали да останат анонимни, посочи АП.

Русия ще подсили сирийската въздушна отбрана

В отговор на американската атака Русия обяви, че ще подсили сирийската въздушна отбрана и изпраща самолетоносач в източното Средиземноморие.

"За защитата на ключова сирийска инфраструктура ще бъдат предприети редица от мерки за засилване и подобряване на ефективността на сирийската военновъздушна отбрана", заяви руското министерство на отбраната в петък сутринта.

Говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков определи нападението като "грубо нарушение" и коментира: "Американските администрации се сменят, но методите на разпалване на война остават същите от времето на бомбардировките в Югославия, Ирак и Либия".

Русия вече разполага с противовъздушна отбрана в Сирия, включително ракетни системи S-400 и S-300.

През октомври Русия предупреди, че ще ги използва за прихващане на каквито и да е американски ракети или изтребители, атакуващи сирийските сили.

Явно обаче руснаците не са направили какъвто и да е опит да прихванат ракетите "Томахоук", изстреляни в петък сутринта.

Междувременно руската фрегата "Адмирал Григорович", снабдена с най-съвременните руски крилати ракети, премина Босфора на път към руската база в Сирия Тартус. Само преди девет дни фрегата се завърна от ангажимент в Сирия и участваше в съвместни учения в Черно море с турските ВМС, когато получи заповед да се насочи отново на юг.

Защо базата "Шейрат" и какво следва оттук нататък

Основният въпрос сега е какво ще последва оттук нататък. Възможността на САЩ за по-мащабна военна операция все още е на масата. Американските самолетоносачи в Средиземно море са натоварени с още много крилати ракети и други оръжия, които могат да бъдат незабавно задействани.

Пораженията върху сирийската военна база може са значим удар срещу режима на Асад, но няма да го свалят.

Американски представители подчертаха, че Русия е била предварително предупредена за предстоящата атака, за да се избегне унищожението на каквато и да е руска техника. Едва ли има съмнение, че Москва е споделила тази информация със сирийските си съюзници.

Руските военновъздушни сили често използваха в миналото базата "Шейрат", намираща се в провинция Хомс, северно от Дамаск и близо до границата с Ливан.

Изборът на Шейрат за мишена от страна на САЩ е много повече символично послание. Американското разузнаване разполага с данни, според които с голяма степен на увереност може да се смята, че сирийските самолети, осъществили химическата атака, са излетели от тази база.

Администрацията предишния президент на САЩ Барак Обама изглеждаше парализирана от страха, че всяко директно действие срещу Асад ще възмути Путин– риск, който тя предпочете да си спести. Русия се намеси в конфликта на страната на Асад в края на 2015 г. и с това помогна войната да се наклони в негова полза.

Руското военновъздушно и сухопътно присъствие в Сирия усложнява перспективите за създаване на зона, свободна от полети.

Висш американски военен обаче заяви, че атаката е била еднократен акт, което означава, че се очаква тя да остане единичен удар без планове за ескалация. Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън заяви, че ударът не означава, че американската политика към Сирия в широк смисъл се е променила.

Оценките на САЩ и Русия за ефективността на ударите се размина

Вашингтон съобщи, че преди да бъдат разпоредени въздушните удари, е информирал руските сили, които са разположени в поразената военна база. Американски представители съобщиха, че ракетите не са били насочени в районите на базата, в които има руснаци.

Вашингтон обаче изрично уточни, че не е търсил одобрението на Москва.

Американски военен източник заяви в петък, че 58 от 59-те ракети, изстреляни по сирийската авиобаза в Хомс, са улучили предварително зададените си цели, предаде Асошиейтед прес.

По първоначални оценки една от ракетите е дала дефект, каза той.

Пентагонът обяви, че според първоначални индикации авиоударите са нанесли сериозни щети или са разрушили сирийски военни самолети, поддържаща инфраструктура и оборудване, с което се ограничават възможностите на сирийското правителство за следващи химически атаки.

Руското министерство на отбраната обаче обяви ефективността на американските удари като "крайно ниска" - унищожени били 6 самолета МиГ-23, разположени в ремонтни хангари; радиолокационна станция; склад с материално-техническо имущество; учебен корпус и столова. Пистите за излитане и рулиране, както и паркираните самолети, не са повредени, добави говорителят на руското военно министерство Конашенков. По думите му само 23 от изстреляните 59 крилати ракети "Томахоук" са ударили базата "Шайрат". Не се знае къде са паднали останалите 36 ракети.

Конашенко заяви също, че американският ракетен удар е бил подготвен предварително, а "инцидентът с химическо оръжие" е бил само предлог.



Противоречива информация за броя на жертвите

Информацията колко души са загинали при нападението все още е противоречива. Според различните източници жертвите са между 6 и 10. Губернаторът на провинцията Хомс Талал Барази съобщи, че при атаката са убити петима души са убити и седем са ранени. Загиналите са трима военни и двама цивилни, посочи той.

Командването на сирийската армия е евакуирало повечето бойни самолети от авиобазата, преди тя да бъде ударена от САЩ, съобщи Ройтерс, като се позова на ливанската телевизия "Ал Маядин". Телевизия "Скай нюз - Арабия" съобщи за най-малко десет жертви, а сирийски източник, цитиран от Асошиейтед прес, говори за седем.

Сирийският център за наблюдение на човешките права съобщи от своя страна, че най-малко четирима военни, включително генерал, са убити при американската ракетна атака, която почти напълно разруши сирийска авиобаза близо до град Хомс, съобщиха Ройтерс и АП.

Тръмп: Всички цивилизовани страни да се присъединят към САЩ

Президентът Тръмп призова всички цивилизовани нации да се присъединят към САЩ "в стремежа да се приключи с клането и кръвопролитието в Сирия".

По думите му атаката срещу базата е "жизнено важна за националните интереси на САЩ". Тръмп добави още, че докато неговата страна отстоява справедливостта, мирът и хармонията ще надделяват.

Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън заяви от своя страна, че Русия не е изпълнила споразумението от 2013 г. за обезопасяване на химическия арсенал на Сирия. Според него Москва или е била съучастник на режима в Дамаск, или е била некомпетентна да гарантира прилагането на споразумението.

В същото време Тилърсън посочи, че въздушните удари не трябва да се тълкуват като генерална промяна на американската политика към войната в Сирия.

Путин: Това е агресия срещу суверенна държава

"Руският президент Владимир Путин смята американските удари по обекти в Сирия за агресия срещу суверенна държава в нарушение на нормите на международното право, при това с измислен повод", съобщи президентският говорител Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.

Според Путин пълното пренебрегване от САЩ на факти, че бунтовниците в Сирия използват химическо оръжие, само усложнява положението.

Американската атака сериозно вреди на руско-американските отношения, "които и без това са в плачевно състояние" и пречи ефикасно да се противодейства на тероризма, заяви Песков, предавайки мнението на Путин.

Американският удар е опит да се отвлече вниманието на света от многото жертви сред мирното население в Ирак, добави Песков.

Външният министър Сергей Лавров коментира, че "ракетният удар е агресия с измислен претекст и напомня за ситуацията в Ирак през 2003 година".

Лавров каза, че няма информация за жертви сред руските военни в резултат на американския удар по базата в Хомс и добави, че "най-вероятно" не е имало. По думите му Москва ще настоява за истината за събитията в Идлиб, където тази седмица бе извършено нападение с химическо оръжие.

Москва прекрати въздушното споразумение с Вашингтон

След изявлението на Путин руското външно министерство съобщи, че суспендира споразумението със САЩ за предотвратяване на сблъсъци във въздушното пространство на Сирия.

Съгласно меморандума за предотвратяване на инциденти и осигуряване на безопасност на полетите, подписан след като Русия започна през септември 2015 г. въздушната си кампания в Сирия, Русия и САЩ разменяха информация за полетите си, за да избегнат нежелани сблъсъци в небето над Сирия.

Русия има няколко дузини бойни самолети и противовъздушни батареи в базата си в Сирия, отбелязва АП.

В специално изявление на руското външно министерство призова Съвета за сигурност на ООН да се събере на извънредно заседание за обсъждане на ситуацията след американския удар по сирийската авиобаза в провинция Хомс.

"На всеки специалист му е ясно, че решението за нанасяне на удари е било взето от Вашингтон преди събитията в Идлиб, които бяха използвани просто като претекст за демонстрацията на сила", коментираха от руското дипломатическо ведомство.

Дамаск: Това е агресия с голям брой ракети

"Смятам, че ударът е ограничен във времето и пространството и беше очакван", заяви сирийският министър на информацията Рамез Туржман в интервю за държавната телевизия, цитирано от Ройтерс.

В същото време сирийската опозиция заяви, че възприема ракетните удари като важна реакция на САЩ, която изпраща на режима в Дамаск послание, че не може да действа безнаказано."Това е много важна американска реакция и нека да кажем, че това ще бъде началото да се казва на този режим, че той не може да остане ненаказан", заяви Ахмед Рамадан, активист на опозицията.

И двете партии в САЩ одобриха бързата реакция на Тръмп

Представители и на двете партии в САЩ одобриха решението на Тръмп за авиоудара, но се чуха призиви президентът да представи по-широка стратегия за Сирия.

Сенаторите републиканци Джон Маккейн и Линдзи Геъм, които са големи критици на Тръмп и членове на Комисията по отбрана на Конгреса излязоха с общо изявление: "Действайки по заповед на върховния главнокомандващ военните пратиха важно послание от САЩ, че повече няма да стои безучастно докато Асад, подпомоган и подстрекаван от Путинова Русия, избива невинни сирийци с химически оръжия и хвърля бомби".

Засега не е взето решение за втори удар, но ако се наложи ще бъде издадена заповед. По-нататъшните действия на САЩ ще бъдат съобщени по-късно.

САЩ работят по отстраняването от власт на сирийския президент Башар Асад след химическата атака, пише вестник "Таймс".

Според държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън няма никакво съмнение, че режимът на Асад е виновен за жестоката химическа атака. "С действията, които Асад предприе, изглежда, че няма да участва по никакъв начин в управлението на сирийския народ", подчерта Тилърсън. Той допълни, че "процесът на отстраняването на Асад е нещо, което изисква усилията на международната общност".

На въпрос дали САЩ са готови да създадат коалиция, която да прекрати сирийския режим, държавният секретар отговори, че тези стъпки вече са предприети.

Речта на Доналд Тръмп:

"Скъпи сънародници,

Във вторник сирийският диктатор Башар ал Асад извърши ужасно нападение с химическо оръжие срещу невинни цивилни.

Като използва смъртоносен невротоксин, Асад отне живота на беззащитни мъже, жени и деца. Много от тях умряха бавно и мъчително. Дори и милите бебета бяха жестоко убити при тази наистина варварска атака. Никое дете на Бога не трябва да изпитва такъв ужас.
Тази вечер наредих целенасочен военен удар по военновъздушната база в Сирия, от която започна химическата атака. От жизненоважен интерес на националната сигурност на САЩ е да се предотврати и възпре разпространението и използването на смъртоносни химически оръжия.

Не може да има никакво съмнение, че Сирия е използвала забранени химически оръжия, че е нарушила задълженията си по Конвенцията за химическите оръжия, и пренебрегна предупрежденията на Съвета за сигурност на ООН.

В продължение на години, всички предишни опити за промяна на поведението на Асад се проваляха и то се проваляха наистина драматично. Като следствие бежанската криза продължава да се влошава, и региона продължава да бъде дестабилизиран, заплашвайки САЩ и нашите съюзници.

Тази вечер призовавам всички цивилизовани народи да се присъединят към нас, за да се опитаме да спрем убийствата и кръвопролитията в Сирия, както и да сложим край на тероризма от всички видове и разновидности.

Молим Бог да ни вдъхновява, когато се изправяме пред предизвикателствата на нашия неспокоен свят. Молим се за живота на ранените и за душите на тези, които загинаха. И се надяваме, че колкото дълго Америка остава синоним на справедливост, мирът и хармонията в крайна сметка ще надделеят.

Лека нощ. И Бог да благослови Америка и целия свят. Благодаря ви."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

185 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #185
  2. АлександърНиколов
    #184
  3. АлександърНиколов
    #183
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #182
  5. Преслав
    #181

    КОЙ забрани на Медияпул да публикува статия на Доиче Веле ?

  6. Преслав
    #180

    А защо статията на DW за съмнителната химическа атака я няма в Медияпул ? Обикновенно охотно отразяват всички материали по темата оттам. Автоцензура ли си налагате или ви св обадиха да не я публикувате ???

  7. Преслав
    #179
    Отговор на коментар #178

    То поне да беше слабоумен от южните щати , ами работата е много по-зле.Същият типаж само , че не е и помирисвал САЩ , щото троловете служат само да вършат мръсната работа. За друго не им трябват там :)

  8. Boso Garev
    #178
  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #177
  10. Bлaдo
    #176

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.