Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първите италиански морски вятърни паркове надигат снага край Пулия

1 коментар
Първите италиански морски вятърни паркове надигат снага край Пулия

Първите вятърни централи в Средиземно море започват да надигат снага край италианския бряг като символ на надежда за Европа, изправена пред огромна енергийна криза, утежнена от войната в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА в сряда.

Щом приключи строежът на вятърния парк в Пулия - на петата на италианския ботуш, той ще се простира пред пристанищния град Таранто, известен досега най-вече с гигантските си замърсяващи въздуха стоманодобивни комбинати.

Руската инвазия в Украйна, започнала през февруари, накара Европейския съюз да се ангажира да намали драстично зависимостта си от руския газ, най-вече като ускори производството на възобновяеми енергии.

Полуостровът е един от най-големите консуматори на газ в Европа, в момента синьото гориво съставлява 42 процента от енергийното потребление на страната. Тя внася 95 процента от своя газ, от които 45 процента е от Русия.

Според премиера Марио Драги ускорените инвестиции във възобновяеми енергии остават единствената дългосрочна стратегия. Страната си е поставила за цел да спре употребата на руски газ до 2025 година.

И докато войната бушува в Украйна, италианското правителство даде зелена светлина за изграждането на шест нови наземни вятърни парка - от Сардиния до южната област Базиликата, ангажирайки се да пусне няколко десетки гигавата офшорна вятърна енергия.

Офшорните проекти са по-сложни: средната дълбочина на водите на Средиземно море е много по-голяма в сравнение с други региони, като например Северно море, което прави закотвените за дъното инсталации по-сложни и по-скъпи.

Освен това Средиземно море има много интензивно движение на плавателни съдове, като в същото време то остава най-уязвимо за климатичните промени в Европа.

Разработката на плаващи турбини обаче засили неговия потенциал. Франция вече обяви първия търг за офшорен вятърен парк, а подобни планове имат и други средиземноморски страни като Гърция и Испания, според асоциация "УиндЮръп" (WindEurope).

След изграждането си вятърният парк "Белеолико" край Таранто ще има десет турбини, способни да захранват 21 000 домакинства.

Дружеството, което управлява парка - "Ренексиа" (Renexia) - планира и плаващ вятърен парк в морето край Сицилия, който би могъл да осигурява ток за 3.4 милиона домакинства и да създаде стотици работни места.

Някои се опасяват, че проектът ще развали гледката, но генералният директор на "Ренексиа" Рикардо Тото уверява, че турбините ще бъдат практически невидими от брега.

Проектът "Белеолико" трябва да бъде пуснат в експлоатация до май.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Първата енергийна криза на зеления преход може би е възникнала от неравномерното подаване или купуване на петрол. Ако се въведе лимит, то и разпределението ще е по-справедливо. Не съм експерт, но предполагам, че Китай е причината за липсата на петрол на пазара и изкуственото повишаване на цените на борсите. Какво имам предвид? Китай е единствената страна в света, която отвори икономиката си и я рестартира както никой друг. Тя има най-добрите икономически показатели в света и е един от най-големите консуматори на енергия. Сигурно се запасяват?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.