Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първият ефективно осъден магистрат за корупция влиза в затвора

Румен Пенев ще излежава 3-годишната си присъда за подкуп в Ловеч

1 коментар
Румен Пенев по време на ареста си през 2011 г.

Бившият шуменски прокурор Румен Пенев, който неотдавна стана първият ефективно осъден обвинител, влиза зад решетките, за да изтърпи 3-годишната си присъда за получаване на подкуп.

Той окончателно бе признат за виновен за получаване на рушвет от 21 000 белязани лева от Върховния касационен съд (ВКС) в средата на месеца.

Това стана факт, след като през септември 2012 г. Софийският градски съд (СГС) бе постановил ефективно наказание от 3 години и половина затвор, което обаче впоследствие бе намалено на 3 години условно, макар че Софийският апелативен съд (САС) по същество потвърди изводите на колегите си от СГС.

Така се стигна до решение на ВКС, с което върховните съдии върнаха делото на втората инстанция с указания присъдата му да бъде изменена от условна отново в ефективна. Това обаче не се случи, делото отново стигна до последната инстанция, която за втори пореден път го върна на долната с указания, Пенев да бъде осъден ефективно.

По делото бяха събрани доказателства, че Пенев е поискал 25 000 лева от бизнесмена Найден Николов, за да упражни влияние върху колегата си Янко Желязков – прокурор в същата районна прокуратура, за да не повдигне обвинение и да прекрати досъдебно производство срещу Николов.

При третото разглеждане на казуса на втора инстанция, САС отново отказа да постанови затвор на бившия шуменски обвинител, аргументирайки се с нови смекчаващи вината обстоятелства – относително младата възраст на Пенев, чистото му съдебно минало, както добрите му характеристични данни и семейно положение.

Третият състав на ВКС, на който се падна делото, вече бе длъжен да го реши и той постанови 3-годишна ефективна присъда, възразявайки остро срещу част от изводите на апелативния съд за наличието на смекчаващи вината обстоятелства.

"Лишено от всякаква правна логика е тезата на въззивния съд, че подсъдимият поради младата си възраст – 39 години, намиращ се в "началото" на своята кариера, без необходимия житейски и професионален опит, не е имал възможност да изработи защитни механизми при случаи на корупционен натиск, което е довело до извършване на престъплението. Посочените твърдения са абсолютно несъстоятелни и в разрез с установения механизъм на извършване на деянието, който сочи на планирани системни и упорити действия на подсъдимия, в резултата на негово лично решение, при проведени множество срещи със свидетелите Николов, Денев и Желязков и системен психологически натиск по отношение на Николов – все факти, които не сочат на липсата на житейски и професионален опит", мотивираха се върховните съдии.

"Поведението на магистратите е важен фактор за формиране на по-високо обществено доверие към съдебната система. Същите са призвани да защитават правата на човека и утвърждават върховенството на закона, поради което резонно изискванията към тях относно дължимото им поведение са по-високи", се казваше още в окончателното решение на ВКС по казуса.

Експрокурорът Румен Пенев бе арестуван през 2011 г. по обвинение, че е поискал подкуп от 25 000 лева от адвокат Найден Николов. Клиентът на адвоката – Денчо Денев, се оплакал в прокуратурата заради спор с адвоката за дължим хонорар. В резултат на жалбата, срещу Николов било образувано производство за документна измама.

Адвокатът се свързал с Пенев във връзка с делото. Прокурорът му поискал 25 000 лева, като обещал срещу сумата да упражни влияние върху колегата си прокурор Янко Желязков, за да не повдигне обвинение и да прекрати разследването срещу адвоката. Защитникът обаче казал, че парите са много. Пенев намалил сумата на 21 000 лева, но Николов се оплакал в полицията и прокурорът бе задържан с белязани пари след зрелищно преследване в центъра на Шумен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Защо има толкова голяма разлика в изводите на СГС и САС? Защо има толкова много дела, които се разглеждат от различните състави по различен и понякога дори противоположен начин? Как се формира "тълкувателното мислене" на правистите?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.