Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първият национален референдум след 1989 ще е за новините на турски

176 коментара

Министър-председателят и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че ще подкрепи "Атака" при инициирането на национален референдум дали да има новини на турски език по БНТ1. Това обяви той във вторник по време на съвместна пресконференция в Народното събрание с лидера на "Атака" Волен Сидеров.

Двете партии имат общо 137 депутати и могат самостоятелно да решат въпроса в НС.

От ПГ на "Атака", която разполага с 21 народни представители, вече са внесли 48 депутатски подписа в подкрепа на искането. В отговор на въпрос на Mediapool Волен Сидеров не съобщи депутати от кои други групи са подкрепили инициативата.

"Подкрепата на ГЕРБ е достатъчна", обясни той.

Офанзивата срещу излъчването на кратката новинарска емисия на турски език бе временно замразена след като директорът на БНТ1 Уляна Пръмова заяви, че няма намерение да я сваля. Освен това депутатите се отказаха да записват такъв специален текст при ревизията на медийния закон, който обаче все още не е минал в комисиите и всякакви промени са възможни.

Неотдавна министър-председателят каза, че е поръчал социологическо проучване по въпроса с новините на турски.

Тримесечната кампания на "Атака", която засега е единствената партия, безусловно подкрепяща всяко решение на ГЕРБ, в крайна сметка стигна до решението за референдум.

На практика мнозинството от българските граждани ще трябва да решат въпрос, касаещ права на малцинството.

Допитването до народа "за" или "против" новините на турски език ще е третият национален референдум в историята на България. Той ще бъде първи след демократичните промени от 1989 година. На референдум през 1946 г. в условията на съветско присъствие се взема решение за премахване на монархията, а през 1971 г., когато комунизмът вече е окончателно "победил", в конституцията се вписва прословутия "член 1", който легитимира БКП като единствената "ръководна сила в обществото и държавата".

Бойко Борисов заяви, че докато стигне до решението за референдума, посветен на новините на турски, са "водени много внимателни и задълбочени разговори, защото сферата е много деликатна и тя не трябва да бъде използвана за политически цели".

До този момент единствено "Атака" и други патриотично - националистически формации са си поставили като цел спирането на новините на турски. В последните 3 месеца по улиците на големите градове се събират подписи за забраната им.

"Могат да ни атакуват само, ако вземем решение, че спираме новините на турски език, но референдумът е най-демократичният начин да се определи общественото мнение, само така можем да бъдем абсолютно сигурни в желанието на българския народ", обясни Борисов.

Според него референдумът може да каже и че хората искат да има новини на турски език по БНТ като в такъв случай емисията ще остане.

Волен Сидеров от своя страна заяви, че според "Атака" в държавните институции и в медиите на държавна издръжка трябва да се използва само официалният език. По думите му, ако някоя общност иска предаване на майчин език, може да използва кабелните телевизии.

Той също така изтъкна, че "новините на турски език са с почти нулева гледаемост и е скъпо да се поддържа такава емисия".

Процедурата по свикването на референдум започва с внасянето на най-малко 60 депутатски подписа с предложение Народното събрание да се произнесе по въпроса.

С гласуване се решава да се проведе ли допитването и как точно да бъде формулиран въпросът. За да се стигне до решение, е нужно обикновено мнозинство. След това президентът е задължен в срок от минимум два и максимум три месеца да свика референдума.

Референдум и за "Белене"

Час преди ГЕРБ и "Атака" да обявят какъв референдум ще свикват, СДС призова на национално допитване да бъде поставен въпросът за строителството на АЕЦ "Белене". Лидерът на партията Мартин Димитров заяви, че това е достатъчно важна тема и преди да кажат своето мнение, хората трябва да бъдат информирани.

"Българските граждани трябва да са наясно, че АЕЦ "Белене" не се строи, за да не спира тока, а защото някои искат България да бъде енергиен център на Балканите. Ако обаче си направим едно ново "Кремиковци", тези, които са си взели комисионните, няма да имат проблем, огромната цена обаче ще бъде платена от данъкоплатците", заяви Димитров.

Според него управляващото мнозинство е взело правилното решение да съобщи истинската цена на проекта около 10 млрд. евро. Димитров заяви, че точно това е довело до предложението на Москва да финансира със собствени ресурси централата.

"Това обаче поставя въпроса кой ще поеме гаранции да изкупува тока от "Белене" през следващите 30 години. Вероятно това ще бъде българският данъкоплатец. Не трябва да се забравя, че централата ще бъде построена по остаряла технология с реактор, който е от поколение "2+", а сега се строят реактори от четвърто поколение", добави лидерът на СДС.

Той заяви, че преди да се вземе финалното решение трябва да се уточни и кой ще плати цената около затварянето на централата след приключване на експлоатационния ѝ срок. "При реализиране на този проект зависимостта на България от Русия ще стане още по-голяма и именно това е целта на руската страна", каза Димитров.

По думите му няма проблем заедно с темата "Белене" на обсъждане да бъде поставени и други въпроси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

176 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. един
    #178

    изумен съм от тази тъпа идея! Референдум се прави, когато обществото е добре и обективно информирано по проблем, който засяга ежедневието на всеки един гражданин. Случаят с АЕЦ Белене не е такъв: информацията е много изкривена, въпросът е силно политизиран, а икономическите интереси са много силни. Освен това, няма достатъчно обективни източници и медии, предоставящи вярна информация. При това положение 2/3 от българите ще гласуват "за", а после всички вкупом ще плащаме като попове и ще плачем...

  2. Карина
    #177

    да реват "никога повече за СДС", сладурчета

  3. вуйчо
    #176

    Не се излагайте!Само това-не!Каква разяснителна кампания!Какьв процент от тъй нар."електорат"щеразбере опасностите от проекта?Този на Доган ли?или пенсионерите,чалгарите,футболните фенове с певачките?Да не си мислите случайно,че провинциалните феодали ще допуснат вот с/у ядренното лоби?Народа е избрал ГРАЖДАНИ ЗА ЕВРОПЕЙСКО РАЗВИТИЕ НА БЪЛГАРИЯ и ако проекта е вреден за страната,то Вие,умните,компетените трябва да го решите!

  4. енерго
    #175

    Мартин Димитров да си провери по-добре данните - реакторите в белене са от поколение 3+, а четвърто още се експериментира и има само прототипи.

  5. Nik
    #174

    И още едно въпросче - ако утре ел.енергията на "руската" централа се окаже неизгодна и българските фирми откажат да я купуват, дали Русия няма да ни изнудва и да измисли "причина", за да ни спре газта например, или да спре да изкупува определен вид стоки от България, или да им измисли високи вносни мита (както вече го е правила)????ЗАЩОТО РУСИЯ Е НЕПРЕДВИДИМ ПАРТНЬОР, НА КОЙТО ВСЕКИ В ЕВРОПА ГЛЕДА ПОДОЗРИТЕЛНО.Само нашта агентура е готова да ни хвърли в прегръдките на Кремъл за жълти стотинки !Руснаците

  6. Ж
    #173

    Аз съм против ядрената енергетика като цяло и още повече против руската ядрена енергетика.Нито от Русия нито от Белене е идвало нещо добро за България.По-далече от Русия и по-близо до Европа.Нека България се превърне от троянски кон в лидер на енергоспестяващите и екологични технологии!Нали сме много умни и трудолюбиви.Да направим така,че света да говори за нас с уважение а не като поредната атомна бомба в този земетръсен район!

  7. Рони
    #172

    Никога повече глас за СДС.т.нар. "икономист" Димитров би трябвало да знае далеч по добре от "обикновените" българи че:ИЗКУПНАТА ЦЕНА ОТ АЕЦ в МОМЕНТА Е: 12 лв/мвтч"Алтернативите" са:ВЕТРОГЕНЕРАТОРИ - 190лвСОЛАРНИ ПАНЕЛИ 780ЛВ;Не е нужно човек да е много интелигентен за да знае че:Въглищата,нефт и газ се Изчерпват и Замърсяват. А слънцето и вятъра са "от слънце на ветър", демек чат пат и на места!Тази централа се строи с хоризонт 60-80г. С каво бе Г-Н Димитров, ще се топлят и осветяват Българите

  8. Nik
    #171

    Рони,мили(хора),ама ти гласувал ли си някога в синьо ???Та ти си се изпържил от червенеене !!!!

  9. минатащ
    #170

    "Енергиъният център"руснаците вече обещаха на Сърбия.

  10. Читател
    #169

    Абе що младежът (който бая напълня напоследък - сигур от притеснение) не направи един референдум за "СДС-Сега" и тогаз да иска нещо си?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.