Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първият звездопад през годината е в нощта срещу 4-ти януари

0 коментара
Първият звездопад през годината е в нощта срещу 4-ти януари

Две уникални астрономически явления – звезден дъжд и лунно затъмнение – ни очакват през януари 2019 г. Фойерверките от метеоритния поток Квадрантиди са едни от трите най- ярки звездопади. Те започват всяка година на 28 декември и продължават до 12 януари. Сега техният пик е в нощта на 3 януари и ранните часове на 4 януари.

Когато на звездното небе внезапно избухват метеори, се създава впечатлението, че пада звезда. Всъщност обаче това не са звезди, а малки частици от астероиден прах, които навлизат с голяма скорост в атмосферата на Земята и изгарят.

По-късно този месец може да бъде наблюдавана и "червена луна". В нощта на 20 януари срещу 21 януари ще има пълно лунно затъмнение с ефект на "кървава луна", когато спътникът на Земята придобива червеникав отенък.

В пика на метеоритния поток тази година, ако условията позволяват, могат да бъдат наблюдавани между 60 и 100 падащи звезди на час, отбелязва сайтът "Ърт скай", цитиран от БТА.

Звездният дъжд се вижда най-добре от северното полукълбо, и в частност в Европа.

Добрата новина за поклонниците на явлението е, че тази година пикът е преди новолуние и видимостта ще е по-добра. Миналогодишният спектакъл беше замъглен от светлината на най-голямата суперлуна за 2018 г.

За разлика от други метеорни потоци като Персеиди или Джеминиди, максимумът на които продължава около два дни, пикът на Квадрантидите трае само няколко часа. Поради тази причина някои части от света няма да могат да го наблюдават.

Радиантът на метеорите от този поток (привидната точка, от която се появяват) е между съзвездията Воловар, Дракон и Херкулес.

Метеорният поток Квадрантиди дължи името си на "покойното" съзвездие Квадранс Муралис (Стенен Квадрант). То остава извън списъка със съзвездия, изготвен през 1922 г. от Международния астрономически съюз. Тъй като метеорният поток вече е кръстен на въпросното съзвездие, наименованието му остава непроменено. Влизащите в състава на Квадранс Муралис звезди са "разпределени" между съзвездията Воловар, Дракон и Херкулес.

Произходът на метеорния поток Квадрантиди остава загадка за астрономите, но се смята, че е свързан с астероида 2003 EH1.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.