Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първо намаление на военните разходи в света от 1998 г. насам

4 коментара
Първо намаление на военните разходи в света от 1998 г. насам

Военните разходи в световен мащаб са отбелязали намаление за пръв път от 1998 г. насам, отчита Международният институт за изследване на мира в Стокхолм (СИПРИ), цитиран от световните агенции в понеделник.

Бюджетите за отбрана през м.г. са били в общ размер от 1.75 трилиона долара, което е с половин процент по-малко от 2011 г., се сочи в изследването. Основна причина за промяната е фактът, че западните страни предприеха орязване на военните си разходи за разлика от Русия и Китай, които са ги увеличили.

Според директора на СИПРИ за военните разходи и производството на оръжия Сам Перло-Фриман се наблюдава "изместване на разходите за отбрана от богатите западни страни към държавите с бързо развиващи се икономики".

Според огласените данни военният бюджет на САЩ, който е около пет пъти по-голям от този на Китай, е свит с 6% до 682 млрд. долара. Така американският дял от глобалната сума на военните разходи е паднал под 40 на 100 за пръв път от разпадането на Съветския съюз.

На второ място в класацията на СИПРИ се нарежда Китай със 166 млрд. долара военни разходи, които са се увеличили с 8% през 2012 г. Трета е Русия с 90.7 милиарда долара, която е увеличила с 16% военните разходи през м.г. Следват Великобритания, Япония, Франция, Саудитска Арабия, Индия, Германия и Италия.

Намаляването на бюджетите за отбрана на Стария континент започнало още през 2008 г. заради финансовата криза, наложи страните от НАТО да съкратят военните разходи с близо 10 на сто в реално изражение до малко повече от един трилион долара, посочват от СИПРИ.

"Всичко сочи, че военните разходи в света ще продължат да намаляват в следващите две-три години - най-малкото докато НАТО завърши изтеглянето от Афганистан в края на 2014 г.", добавя Перло-Фриман, цитиран от Ройтерс.

Източна Европа е районът с най-голямо увеличение на военните разходи - над 15 на сто. Украйна ги е увеличила с 24%, в Русия те ще продължат да растат в периода 2013-2015 г., отбелязва ДПА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    Не се разбира кризата ли е причина за омиротворяването или не.

  2. Анонимен
    #3

    Кога севернокорейските другари ще пускат ракетите. Ако е по случай рождение ден на Великият вожд Другаря Ким Ир Сен трябва да е днес! Любопитен

  3. Анонимен
    #2

    В България военните разходи почти не се забелязват.Бойко каза,че армия не му е необходима.Ще ни пазят китайците.А България се нуждае от един войник.Един войник-една армия.Така смята бате ни Бойко.

  4. Анонимен
    #1

    Русия (по управленски манталитет СССР), отново започва "самоотвержна борба за мир" чрез въоръжаване!? С КГБ напред! ЛУЦЕФЕР

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.