Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първо решение на Комисията по досиетата падна в съда

70 коментара
Първо решение на Комисията по досиетата падна в съда

Павел Димитров, обявен от Комисията по досиетата за щатен сътрудник на Държавна сигурност, не е бил такъв, постанови административният съд в София. Това съобщи в сряда Димитров, който е областен председател на партията на Бойко Борисов ГЕРБ във Варна.

От съда потвърдиха информацията пред Mediapool, но уточниха, че мотивите няма да бъдат огласени, тъй като делото е секретно. Димитров обаче заяви, че съдът е обявил решението на Комисията по досиетата за необосновано и незаконосъобразно. 

Това е първото отменено по съдебен ред постановление на Комисията по досиетата. То обаче подлежи на обжалване пред Върховния административен съд (ВАС).

Павел Димитров бе посочен като щатен сътрудник на ДС през юли. Името му бе публично огласено, тъй като той е бивш член на Висшия съдебен съвет (ВСС). За него бе съобщено, че е служител на ДС, работил за Областното управление на МВР във Варна.

Знам какъв съм бил и затова бях уверен, че ще спечеля делото, заяви пред журналисти Павел Димитров. Професионалният ми стаж е преминал в борба с криминалната и икономическата престъпност. Никога не съм се докосвал до политически дела, допълни той.

Шефът на Комисията по досиетата Евтим Костадинов заяви пред Mediapool, че със сигурност ще обжалват решението пред тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС). Той уточни, че делото е било засекретено, защото към него е бил приложен протоколът от заседанието на комисията, който е таен.

Костадинов е присъствал на съдебните заседания и е много учуден от изхода на делото, защото и прокуратурата не е поддържала жалба на Павел Димитров.

Становището на МВР, с което архивът е предаден на Комисията по досиетата, потвърждава, че Димитров се е водил на отчет към ДС, добави Костадинов. Съгласно закона за досиетата, всички документи се предават на комисията с мотивирани доклади от съответните спецслужби. В тях се потвърждава в какво качество е водено лицето, за което се изпращат съответните материали. По този начин информацията за принадлежност на определен човек към ДС се засича по няколко канала.

В случая с Димитров осветяващите аналите на ДС се позоваваха на заповед № 1178/ 07.03.1983 г., с която той е изпратен на двумесечен курс в МВД-Волгоград-СССР. Освен това бяха приложени и още няколко документа - Заповед № 2624/ 15.08.1989 г. за изпращане на Димитров на 50-дневен курс в Ленинград. Заповед № 01.06.1990 г. за преназначаване от НМ за н-к отдел следствен – Варна при Главно следствено управление-МВР и му е присвоено звание полковник от ДС. И  заповед 667/ 27.07.1992 г. за уволнение по собствено желание.

От проверката на 5 състава на ВСС изплуваха общо 15 имена на висши магистрати, свързани с Държавна сигурност. В сряда Димитров заяви, че е удовлетворен от решението на Административния съд в София. Ако то бъде потвърдено и от ВАС, ще се създаде практика и всички, които възразяват на решенията на комисията (които не са никак малко), ще могат да ги атакуват в съда. 

“Изключително удовлетворен съм, тъй като съдебното решение отговаря на истината”, коментира Павел Димитров.

“Няма да анализирам обидните квалификации, които бяха изречени по мой адрес. Те са част от целенасочените атаки срещу мен. За съжаление, недоброжелателите ми в известна степен постигнаха целта си. Опетняването на името ми бе и една от причините да откажа да се кандидатирам за кмет на Варна. Заради тези атаки близо година аз и екипът ми работихме в изолация, но устояхме. Очевидно много хора се боят от мен, но ние не се отказваме и ще се борим докрай”, заяви Димитров.

”Този път хората, които ни атакуват, очевидно не случиха на мишена”, заяви и кандидатът за кмет на Варна от ПП ГЕРБ Свилен Крайчев. Решението на съда е доказателство, че партията ни не е съставена от ченгета, както твърдят мнозина, допълни той.

Решението на Софийския административен съд е прецедент в кратката история, която има България, с разсекретяване на архивите на бившата ДС и публичното осветяване на миналото на публични фигури. Президентът Георги Първанов е сред обявените сътрудници на ДС, който най-енергично се съпротивлява срещу решението на Комисията по досиетата за принадлежността му към бившите тайни служби. Към момента той не е давал индикации, че възнамерява да атакува това решение по съдебен ред.

Източници от съдебната власт коментираха, че не им е известно дали съдебният състав на столичния административен съд, председателстван от Ралица Романова, е бил подложен на натиск във връзка с решението за Павел Димитров.

Новият закон за разсекретяване на архивите бе приет през декември м.г. с голямо мнозинство и при безпрецедентен “натиск отгоре”, както се изразяваше депутат от левицата, досиетата да не бъдат изцяло разкрити. 

Запитан дали прецедентът, създаден от Софийския административен съд, може да предизвика вълна от жалби и работата на Комисията по досиетата да бъде обезсмислена, Евтим Костадинов заяви: “Вярвам в българското правосъдие и в законите”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

70 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #72

    .

  2. рр
    #71

    Бил е ченге от ДС, а не е бил АГЕНТ. Какво разбираш от това 17?

  3. 17
    #70

    .

  4. Галъп
    #69

    - антикапиталистически комунизъм- капиталистически комунизъм

  5. GOCE
    #68

    LI VI AZ CHE NE SAM GOCE A PUTIN.......

  6. Pravoverniiii
    #67

    www.ivankarakashki.com

  7. Доцентът
    #66

    Моето скромно мнение е, че бившите полковници от ДС са по-вредни за нашето общедтво, отколкото обикновените агенти. Именно тази милиционеросоциалистическа мафия е подбудителят и извършителят на недостойното следене, интригантстване и погубване на хората, да не говорим за цензурата в медиите и въобще в общедтвения живот. Точно това трябва да се разбере и за горния господин Димитров, а и за всеки днешен общественик - провалял ли е като водач на уши човешки съдби. Тук емоциите трябва да останат настрана, защото е важно дали е работил срещу крадци и престъпници или си е клатил краката в някой кабинет и е създавал доносници, които да му увеличават заплатата.

  8. Asparuh Iliev
    #65

    I sydyt li mozhe da otmeni fakti cherno na bqlo, che si bil agent? Da ne bi Komisiqta po dosietata da hvyrlq zarove dali si agent ili ne ili glasuva??? Komisiqta publikuva v sykraten vid vsichko, koeto syshtestvuva v dosietata. A zad sekretnostta (na publichna lichnost!!!) se krie porednoto skrivane na istinata.

  9. Гарван Гарванов
    #64

    И Гоце ли ще бъде такъв случай?!

  10. wew
    #63

    От проверката на 5 състава на ВСС изплуваха общо 15 имена на висши магистрати, свързани с Държавна сигурност.iyliya, che vseki moje da poluchi indulgenciya za dobro i poleyno chenge, tezata na laynoto Koritarov.Oshte poßverdni sa segashnite gwzolizci na krwga Monterey ili kakto tam se narichat vsichkite "bivshi"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.