Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Първото заседание на 49-ото Народно събрание ще продължи поне седмица

12 коментара
Първото заседание на 49-ото Народно събрание ще продължи поне седмица

Вторият работен ден на депутатите в 49-ото Народно събрание продължи по-малко от 5 минути, като по време на него не беше направен нов опит да бъде избран председател на парламента. Това обаче не е изненада на фона на заявките от ГЕРБ и от ПП-ДБ, че първо ще се уточнят законодателните приоритети, а след това ще се избере шеф на парламента. Разговорите между партиите вече започнаха.

В четвъртък в пленарната зала нито една политическа сила не предложи кандидат за председател и така водещият заседанието като най-възрастен народен представител Вежди Рашидов от ГЕРБ обяви почивка до сряда сутринта. Така първото заседание на 49-ото Народно събрание ще продължи поне 7 дни, защото то няма как да бъде закрито преди да се избере председател. Първото заседание на новия парламент ще подобри досегашния "рекорд" по продължителност - в предишното Народно събрание то продължи три дни. 

И докато работата на парламента е блокирана заради липсата на решение за председател, партиите в парламетна започнаха да си говорят. Разговорите за законодателните приоритети на Народното събрание обаче ще се водят само между първата и втората политическа сила - ГЕРБ и ПП-ДБ. Изглежда обаче през тези обсъждания от партията на Борисов се опитват да въвлекат в разговор за общо правителство ПП-ДБ, макар от формацията многократно да заявиха, че няма да подкрепят кабинет с мандат или участието на ГЕРБ.

Забавянето на избор на председател е полезно, за да може да се спечели време тези комисии да поработят и да намерят още общи неща между нас, каза в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

ПП-ДБ и ГЕРБ излъчиха екипи от юристи, които да предложат на работните срещи с ГЕРБ законодателна програма за парламента по закони по ПВУ, влизането на България в Шенген, Еврозоната, съдебната реформа и законът за домашното насилие.

"Целта е законодателната програма да бъде стикована с ГЕРБ и заедно с избор на председател, за който продължаваме да смятаме като най-добро решение ротационния принцип, да има ясна хронограма и да няма изненади в пленарната зала да влизат закони, които не са приоритетни", посочи съпредседателят на ПП Асен Василев. 

По-рано Борисов посочи, че председателят на парламента ще се избере за миг, когато има разбиране в работните групи за приоритетите и когато "има готовност за правителство". "Искам да направя правителство с ПП-ДБ, това е най-доброто за България", каза лидерът на ГЕРБ, но не каза какъв е този друг план. 

От ПП-ДБ обаче дадоха да се разбере, че за тях разговорите са само за приоритети и председател на НС. "Няма разговори за правителство. Имаме ясна позиция, че няма да подкрепим правителство на ГЕРБ с първи мандат или правителство с участие на ГЕРБ", подчерта Асен Василев от ПП-ДБ. 

Междувременно лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че социалистите на биха подкрепили Росен Желязков от ГЕРБ за председател и не харесват и идеята на ПП за ротационен шеф на парламента.

От ДПС определиха идеята за ротация като несериозна. "Върви си заседанието, докато политическите парти седнат в диалог, с разум и отговорност да сформират мнозинство, което да излъчи редовен кабинет", каза Мустафа Карадайъ, като така повтори тезата на ГЕРБ.

От ИТН пък потвърдиха, че подкрепят Желязков за председател на парламента.

Как се стигна до блокирането на работата на парламента

Преди ден кандидатурите за председателския пост бяха две - Росен Желязков, издигнат от първата политическа сила ГЕРБ, и Петър Петров от "Възраждане". Нито един от тях обаче не успя да събере нужния брой гласове. Това доведе до предложение на ПП за ротационен председател председател на Народното събрание. Последва почивка, по време на която се проведе председателски съвет, но партиите не се разбраха как да бъде избран шеф на парламента. В крайна сметка най-възрастният народен представител Вежди Рашидов от ГЕРБ обяви, че заседанието ще продължи днес.

По подобен начин протече и първия ден на предишното 48-мо Народно събрание, когато въпросът кой да поеме поста вся раздор между партиите, доведе до редица прегласувания и консултации и продължителни спорове. В крайна сметка след тридневни мъки ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход" си избраха за председател Вежди Рашидов, който беше най-възрастният депутат, какъвто е и сега.

Въпреки подобното начало, сега все пак ситуацията се развива по по-различен начин заради работните групи за приоритетите за работа на Народното събрание.

Провалът на първото гласуване за председател на 49-ото Народно събрание не е изненада. Този вот обикновено е знак за съотношението на силите и очертава възможното мнозинство, което впоследствие може да излъчи правителство. Сега битката на ГЕРБ е да постигне колаборация с втората сила в парламента "Продължаваме промяната – Демократична България". Тя предварително взе решение да не подкрепя правителство с мандат или участие на ГЕРБ

На теория обаче е възможно първата политическа сила да подкрепи мандат на ПП-ДБ. Това би осигурило мнозинство от 133-ма депутати в парламента, но би поставило "Продължаваме промяната" и "Демократична България" в особена ситуация, защото аргументите на за неподкрепа на първия мандат биха важали и за техния собствен. Освен това правителството ще е напълно зависимо от партията на Бойко Борисов, която ще може да го свали във всеки един момент с вот на недоверие.

Преди ден Борисов обяви, че вижда две възможности за намиране на мнозинство в парламента, но не каза какви. Лансира обаче "спасителен вариант" за съставяне на правителство – служебният кабинет на президента Румен Радев да бъде избран като редовен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #12

    На снимката ПП-тата на Простий Киро и ДеБ-илите гледат, като ощипани госпожички! ;)

  2. asdasdasd
    #11
    Отговор на коментар #10

    Ти си още по-неграмотен. Думата "не" след запетая се пише с малка буква. Думите "прост" и "необразован" трябва или да са с малка буква или с кавички. Лошо е да си арогантен, когато си и невеж.

  3. Георги Съдиев
    #10
    Отговор на коментар #9

    Ей дето не си пишеш името, Не се казва "ДНЕСКА", а "ДНЕС". Видиш ли някой да казва или пише ДНЕСКА, пиши го ПРОСТ и НЕОБРАЗОВАН..

  4. asdasdasd
    #9

    Днеска заседанието продължи 2 минути. С нетърпение очаквам да видя колко стотни ще продължи следващото заседание в сряда.

  5. Rolo Tomassi
    #8
    Отговор на коментар #4

    Нормално е човек, преди да започне да пише глупости, да се поинтересува малко от протокола за обръщение към бившите президенти на РБ: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82 Обърнете внимание на секцията: Обръщение

  6. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #7
  7. Bлaдo
    #6

    днес ще е "успешен" ден за гЭрб :-))) - бОко ще се поцелуча (дълго и страстно) с карадъйъ ;-)

  8. ABV
    #5

    Трябва да се намери конституционна процедура според която парламент, който не е в състояние да взема ефективни решения дори о елементарни въпроси да бъде раZпускан незабавно и да не бъде чакан да заседава беZполезно!

  9. Божka
    #4

    Уважаеми „новинари“, уважаеми медии“, забеляза ли някой, че на откриването просто Киро каза нещо абсолютно скандално. Каза: „уважаеми г-н Президент...Плевнелиев“??? Това е все едно в Конгреса на САЩ някой сенатор да се обърне и каже: „уважаеми г-н Президент Тръмп!“ Интересно какво щеше да се случи. А вие реагирахте ли уважаеми медии???

  10. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #3

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.