Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПАСЕ и ОССЕ като цяло с положителна оценка за изборите

Наблюдателите констатираха проблеми с медийните изяви, купуването на гласове и непрофесионализма на ЦИК

3 коментара
ПАСЕ и ОССЕ като цяло с положителна оценка за изборите

Оценката за изборите на наблюдателите от ПАСЕ и ОССЕ в България е “като цяло положителна” с уговорките, че трябва да се направят спешни реформи срещу купуването на гласове, дискриминацията на независимите кандидати и партийната обремененост на Централната избирателна комисия. Тези изводи бяха направени от наблюдателите в понеделник, ден след изборите за президент и местна власт.

Мисията на Бюрото за демократични институции и човешки права към ОССЕ дава положителна оценка на вчерашните избори, но обяви, че е необходимо провеждането на трайни реформи срещу купуването на гласове и почти пълната липса на независимо журналистическо отразяване на предизборната кампания в медиите.

"Процесът на регистриране включи всички желаещи да се явят на изборите и кандидатите имаха възможността да водят предизборна кампания свободно и без пречки. Но постоянните и повсеместни твърдения за купуване на гласове подкопа доверието в изборния процес, въпреки усилията на властите да се преборят с тези практики", пише ОССЕ.

"Изборите предоставиха на избирателите голям избор на политически варианти и се проведоха в обстановка, която показа спазване на основните свободи", заяви Вадим Жданович, ръководител на мисията от наблюдатели на ОССЕ.

Той обаче подчерта, че са необходими усилия за засилване на почтеността на избирателния процес и увеличаване на общественото доверие.

Наблюдателите отбелязаха, че изборите са били проведени като цяло професионално и въз основа на ново законодателство, което предоставя стабилна основа за провеждането на демократични избори.

Те обаче обърнаха внимание на наредби, ограничаващи използването на езиците на малцинствата в предизборната кампания, навредили на малцинствените групи и влезли в противоречие с ангажиментите към ОССЕ. Имаше информация, че малцинствата, особено ромското, са особено податливи на незаконно влияние като купуването на гласове и оказването на натиск. Някои кандидати използваха националистически и подстрекателски език срещу малцинствата, отбелязват наблюдателите.

Гласуването, преброяването на гласовете и съставянето на протоколите протекоха спокойно, подредено и професионално с малко регистрирани процедурни проблеми. Обработването на гласовете често беше бавно, което доведе до образуването на опашки и до удължаване на времето за гласуване, допълват от ОССЕ.

От ОССЕ посочват, че почти цялото отразяване на предизборната кампания от медиите е било платено от кандидатите, както е предвидено в закона. Това е довело до почти пълната липса на независимо журналистическо отразяване или анализ на предизборната кампания в държавните и частните медии. Преобладаването на платено отразяване на предизборната кампания се отрази негативно на нивото на информация, достъпна за избирателите, отбелязва ОССЕ.

Сходна препоръка направи в понеделник и ръководителят на мисията на Парламентарната асамблея на съвета на Европа (ПАСЕ) Браян Бинли. По думите му една от най-съществените препоръки, отправени в доклада, е нуждата от драстично подобряване на медийното присъствие на изборите. Според Бинли по време на кампанията в отделните медии не е имало достатъчно равнопоставеност между отделните кандидати, както и е липсвал баланс между авторските публикации спрямо платените анализи и информации за изборите в пресата.

От ПАСЕ обърнаха и сериозно внимание на работата на ЦИК, за която според Бинли говорели многото жалби, срещу приетите решения на комисия. В доклада на наблюдателите ще бъде посочено, че е добре Централната избирателна комисия да бъде “непартийно обременен огран”.

“Членовете, които са назначени в ЦИК от партиите, макар и юристи не са експерти по избирателно прави”, отбеляза Бинли. Според него делегацията от наблюдатели “осъзнава, че мнозинството в България бързаше да запише реформите в Изборния кодекс”, но трябва да се предложат такива промени, които да направят от Централната избирателна комисия “професионален и независим орган”.

Наблюдателите не пропуснаха да отбележат, въпреки цялостното си задоволство, редицата проблеми с избирателните списъци. “Българските власти трябва да обмислят създаването на специализирана изборна регистрация на избирателите като алтернатива на избирателните списъци, съставяни от местните власти и ГРАО”, заявиха от ПАСЕ.

Друга препоръка е да се подобри гласуването извън страната , което да гарантира суверенното право на всеки български гражданин да упражни правото си на глас. От ПАСЕ уточниха, че биха приветствали по-отворен подход при воденето на кампания на майчин език, което поискаха по-рано и от ОССЕ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    ПАСЕ И ОССЕ или са ненормални, или пък тези, които са изпратили тук, нямат нищо общо с честността.

  2. Анонимен
    #2

    Полицията е забранила излъчването на заснетия от БГНЕС в зала Универсиада материал. клипът се гледаше докъм 14.00 часа, после беше свален.

  3. Анонимен
    #1

    КАКВА ТИ ПОЛОЖИТЕЛНА ОЦЕНКА! ЕТО Я ОЦЕНКАТА НА ХОРАТА: http://video.bgnes.com/view/27571

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.