Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПАСЕ не се ангажира със снемане на постмониторинга над България

0 коментара

Председателката на Комисията по мониторинг на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) се е въздържала да даде положителен отговор на българското искане да се вдигне постмониторинга над България.

Българската делегация, оглавявана от зам.-председателя на парламента Юнал Лютфи (ДПС) е поискала наложеният преди три години постмониторинг да бъде отменен, след като бе вдигнат мониторингът на Съвета на Европа над България.

Лютфи изтъкнал като основания приетите промени в Конституцията, промените в Закона за далекосъобщенията, които скоро ще бъдат гласувани от Народното събрание и които решават някои проблеми на локални медии, както и факта, че спорният закон за радио и телевизия вече въобще не е сред приоритетите на парламента, съобщи БТА.

Според него добре би било постмониторингът над България да бъде вдигнат до края на тази или в началото на следващата година.

Като подкрепи тези мотиви и искането, депутатът от БСП Евгени Кирилов добави, че наблюдението над България трябва да приключи след като страната ни се готви за приемане в Европейския съюз.

Председателката на Комисията по мониторинг на ПАСЕ Жозет Дюрийо заяви за български журналисти, че срещата е преминала в много доброжелателен дух, но отказа да се ангажира с прогноза кога ще приключи постмониторингът над България.

Тя посочи, че предстои нейно посещение в страната през втората половина на ноември. Като отбеляза, че в отношенията между България и Съвета на Европа са възникнали проблеми около проекта за нов закон за радио и телевизия у нас, тя подчерта, че сега "духовете са успокоени", работата е поета от експерти и е много добре, че по проекта са работили съвместно експерти на Съвета на Европа и на Европейския съюз. Това позволи да се спечели време, загубено в полемиката около проектозакона преди време, каза тя.

Новият проектозакон за радио и телевизия, внесен от шефката на медийната комисия Милена Милотинова (НДСВ) и подкрепен от ДПС, предизвика остър конфликт с медийната общност, с опозицията и с президента и не успя да влезе на първо четене в парламента поради липса на мнозинството в групата на управляващите от НДСВ.

Според председателката на Комисията по мониторинг на ПАСЕ посещението ѝ у нас ще ѝ даде също възможност да оцени как са преминали общинските избори като тест за доброто функциониране на демокрацията в България.

Тя ще иска също да види напредък в работата на държавната администрация, в реформирането на юридическата ни система и местното управление, в децентрализацията, в отношението към някои религии. "След посещението ми ще направим анализ в Комисията по мониторинг как страната ви изпълнява критериите на Съвета на Европа, около което имахме някои забележки", каза тя.

От срещата ѝ с българската делегация в ПАСЕ отсъства само представителят на ОДС Лъчезар Тошев, който вчера отпътува от Страсбург, съобщи БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.