Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси: Да не търсим вина от кабинета на ОДС за делото в Либия

0 коментара

Паси изпраща в Либия личен представител

Директорът на дирекция "Близък Изток и Африка" в Министерство на външните работи Петко Димитров е назначен за посланик със специални правомощия и личен представител на българския външен министър в Либия, съобщи външният министър Соломон Паси. Българският консул в Триполи е бил вчера в град Тархуна, където се е срещнал с директора на болницата, каза заместник-външният министър и говорител на МВнР Гергана Грънчарова.
още

В никакъв случай в момента не трябва да се търсят вини, още по-малко пък вина на предшествениците ни, каза външният министър Соломон Паси по повод процеса срещу българските медици в Либия, седмица след като пет медицински сестри бяха осъдени на смърт.

Да се отправят обвинения сега не е в интерес на делото и на медиците ни, каза Паси, който доскоро беше активен в укорите към предходното правителство. Само преди десетина дни, окрилен от декларациите на либийския лидер Муамар Кадафи и председателя на еврокомисията

Романо Проди в Брюксел, Паси възкликна:" Не ми се иска да мисля какви щяха да бъдат присъдите, ако бяха произнесени през 2001 г.".

По повод вчерашното изявление на депутата от ОДС Асен Агов, че правителството трябва да намери начин да опровергае всички слухове и спекулации, които се опитват да хвърлят вина върху кабинета на ОДС по случая в Либия, Паси изрази благодарност на всички, които са положили усилия преди настоящото правителство. "Защото независимо дали са постъпвали правилно или неправилно, ние сме се поучили от техния опит и дори ако те са правили някакви грешки, те са ни помогнали на нас да ги избегнем", каза министърът.

Костов очаква президентът да свърши работата на управляващите

Бившият премиер Иван Костов каза, че от страна на правителството има разколебана защита на българските медици в Либия, която е била сменена два пъти през последните три години. В момента тя е нестабилно върната като защита от политически обвинения, но още не е стабилизирана там, отбеляза Иван Костов, който е зам. председател на ПГ на ОДС.

Според него в този период нищо не функционира така, както трябва, но това е неминуемо, защото защитата не се сменя в хода на делото. Правителството на Костов прие делото срещу медиците ни като политическо, а кабинетът "Сакскобургогтски" гледаше на него единствено като наказателно и едва след смъртните присъди откри, че медиците ни са жертви на вътрешно-политически проблем за Либия.

Очертава се пасивност на управлението във връзка със ситуацията в Либия и голяма активност и сериозни обещания от президентството, коментира Иван Костов пред журналисти в парламента. Според него, ако Георги Първанов отиде в Либия с предварително подготвен дневен ред, ще бъде очевидно, че прави това, за да постигне нещо съществено. Очаквам такова развитие, допълни Костов.

Запитан дали трябва да се скъса с "тихата дипломация", Костов каза, че според него тези, които решават въпроса, го правят встрани от медиите и няма яснота как точно се прави това.

Водят се някакви преговори, ние не сме информирани за тях и без да е ясно какво точно се договаря от президента, от самото правителство и какво точно Соломон Паси е договорил, нямаме основания да коментираме, отбеляза Костов. Има знаци, че нещата ще се развият благоприятно - те се дават от председателя на Народното събрание Огнян Герджиков и от президентството, допълни той.

Филип Димитров: Бъркотия в главата на Първанов

Според бившия премиер и посланик на България в САЩ Филип Димитров всякакво търсене под вола теле и отправяне на недостойни и непочтени обвинения към предишното правителство, както и към настоящото, е безсмислено.

Много трудно е да се предвиди какво може да направи режимът на Кадафи в Либия, но аз си мисля, че просто трябва да оставим хората, които отговарят за това, да действат достатъчно свободно, каза Филип Димитров пред БНР.

По-нататък той изтъкна: "Опитът да се извличат политически дивиденти, което в България се превръща в една доста мръсничка практика напоследък, личи. Атаките, които се отправят, са очевидно с политически характер и ловенето на риба в мътна вода чрез недостойни изявления, които приравняват неприравними неща, са нещо, което не мога да приема".

Филип Димитров изтъкна, че режимът на Кадафи "работи с монтирани и инсценирани процеси", но добави, че в момента нито един представител на правителството не може да си позволи да изрече гласно подобно мнение.

Филчев препоръча индивидуален адвокат за всяка медсестра

Главният прокурор Никола Филчев препоръча всяка една от осъдените на смърт пет български медицински сестри би да има индивидуален защитник на втората инстанция. В сряда правосъдният министър Антон Станков заяви, че се обмисля разширяване на адвокатската защита за петте сестри, обвинени за СПИН-епидемията в детската болница в Бенгази.
още

По думите му, цялата история с процеса срещу медиците и преминала през три фази. Още от самото начало либийското правителство показа с действията си, че се взимат заложници, каза Филип Димитров.

"Втората фаза беше тогава, когато либийският режим очевидно започна да омеква и се опита да търси някакви решения, като че ли даде някакви положителни сигнали. Това имаше много пряка връзка с международната обстановка, с усилията им да се впишат в една малко по-свободна ситуация. Сега, когато е ясно, че светът е твърде много зает с Ирак, очевидно от един такъв режим могат да се очакват други форми на извиване на ръце. Аз не зная какво може да бъде казано със сигурност относно съдбата на нашите медицински сестри", каза Филип Димитров.

Запитан добър политически ход ли е решението на президента да покани Кадафи в България, вместо той да отиде в Либия, Филип Димитров заяви, че не желае да коментира това.

"Като институция г -н Първанов има право да търси пътищата, които намери за добре... Ако имам някакви възражения към президента, то е по-скоро в неговата странна риторика и в очевидната бъркотия, която съществува в неговата глава. Нещо, което е обяснимо, като се има предвид неговият комунистически период. Очевидно той не е човекът, който може ясно да разграничи понятията, тогава, когато става въпрос като за режим като либийския, тъй като все пак те бяха големи приятели дълго време и се бореха за една и съща кауза, пък и вършеха горе-долу едни и същи неща, но оттам нататък по отношение на действията аз не бих си позволил да ги коментирам", каза Филип Димитров.

Председателят на парламента Огнян Герджиков заяви пред БНР, че "би било чудесно, ако Муамар Кадафи се отзове на поканата" на президента Първанов. "Разбира се, винаги има риск една такава покана да се отклони, но във всички случаи ние сме длъжни да правим опити по дипломатически път, за да търсим диалог. Това е най-важното", каза Герджиков.

Според лидера на БСП Сергей Станишев съществува риск Георги Първанов да бъде подложен на унижение, ако посети Либия, но не се постигне положителен резултат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.