Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Паси отчете "български бум"" в световен мащаб

0 коментара

Сред постиженията на България през последните две години са новият ѝ образ и новият ѝ автопортрет пред света. Това заяви външният министър Соломон Паси при откриването на кръглата маса "Европалия - следите остават или как държавата гради своите образи пред света".

За тези две години в световните медии се появиха толкова много и толкова позитивни отзиви за България, колкото вероятно не сме имали в цялата 125-годишна история на Третата българска държава, подчерта министър Паси.

Той назова пет причини, предизвикали този "български бум" в световното обществено мнение: качествения политически продукт, умелата външна политика след 11 септември, визита на папата в България и българската Европалия в Белгия и личността на премиера Сакскобургготски, "когото Европа нарече мистър Европа".

Дискусията "Европалия - следите остават или как държавата гради своите образи пред света" бе организирана от екипа на "Европалия-България 2002" и Център за култура и дебат "Червената къща" със съдействието на фондация "Отворено общество".

Безразличието на частния капитал, липсата на координация между институциите, които се занимават с култура, неспособността на държавата да подкрепя културни проекти и липсата на интерес от българските медии бяха част от страничните ефекти на "експеримента Европалия", които посочи пред участниците в дискусията председателят на националния комитет за фестивала Еми Барух.

България е страната с най-малък бюджет за организирането на фестивала - 1 млн. и 800 хиляди лева, от които 400 хиляди са върнати. Полша, която се е представила на фестивала преди България, е имала бюджет от 10 млн. евро. Около две трети от постъпленията в дарителската сметка за фестивала са постъпили лично от премиера Симеон Сакскобургготски, който е дарил пет хиляди долара, каза Барух.

Тя подчерта, че основната подкрепа за организирането на тази най-голяма PR кампания на България е дошла от администрацията на президента, външно министерство и фондация "Отворено общество".

Освен страната с най-малък бюджет, България е била и единствената страна, представила се на фестивала без съпътстваща икономическа програма - без показване на български занаяти, национална кухня и българско вино, без продажба на албуми на най-добрите фолклорни изпълнители, без представяне на туристически маршрути към България, посочи Барух.

В днешната дискусия участваха още министърът по европейските въпроси Меглена Кунева, заместник-министърът на външните работи Петко Драганов, заместник-министърът на културата Бисера Йосифова, заместник-министърът на икономиката Димитър Хаджиниколов.

"Европалия - България 2002" е привлякъл над 400 хиляди посетители. В него са участвали 800 български изпълнители.

Министър Паси посочи, че страната ни би спечелила много, не само от провеждането на фестивали за представянето на България всяка година в различни страни, но и от провеждането на една българска Европалия, за да превъзмогнем низкото и дребното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.