Меморандум за реализацията на маршрут "Пътя на римските императори", който да привлича туристи в България , Хърватия, Румъния и Сърбия, подписаха в петък четирите страни в старинното сръбско градче Сремски Карловци край Нови Сад. Това съобщиха в петък от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Подписи под документа са поставили българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и държавните секретари в румънското Министерство на регионалното развитие Еуген Куртеану, в сръбското Министерството на икономиката и регионалното развитие Горан Петкович и в хърватското Министерство на туризма Желимир Крамарич.
Целта на споразумението е да създаде общ туристически продукт, който да привлича посетители в четирите страни като използва богатото им нематериално наследство от римско време.
"Ще обединим усилията си да направим бранда Дунав лесно разпознаваем не само на генериращите пазари и не само чрез масовите форми за туризъм, а и чрез многобройните алтернативни форми за почивка и пътуване – културен, исторически, еко-, винен, гурме, велотуризъм, СПА и др.“, каза Трайков в последния ден на конференция, посветена на устойчивостта на селския туризъм в Югоизточна Европа и проведена под егидата на ООН.
Сама по себе си европейската река е вече бранд и голям проект в туризма благодарение на културното си наследство и природното си богатство. Сега вече е време да се пресъздадат емоциите и преживяванията по нейния път като конкретни и атрактивни туристически услуги, посочи българският министър, цитиран от пресцентъра си.
Затова България ще направи максимални усилия да подобри инфраструктурата в своя участък и за това ще помогне и подготвяният от две години проект Пътя на римските императори, допълва Трайков.
В партньорство с останалите страни България вече е анонсирала пред Европейската комисия проектно предложение за маршрута на римските императори, включващо маркетингов план и план за действие. Основната област на сътрудничество е маркетингът, съвместната реклама и общото представяне на туристическите пазари в Европа и трети страни, използването на единни визуализация, лого и слоган. Останалите дейности по опазването и експонирането на обектите, както и допълнителните услуги (например съпътстващите СПА и винен туризъм за България), остават компетенция на национално равнище.
Маршрутът ще ползва едно основно трасе, свързващо отделните държави. Работната група, която се създава с меморандума, ще подготви препоръчителни критерии за реализацията му.
Меморандумът предвижда също обмен на експерти по управление и маркетинг, както и на статистически данни.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
4 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Има места в България, където този път се вижда, запазил се е и до днес, трябва само да знаеш къде е.
другара Тодар Живков
Идеята е похвална отдека и да я погледнеш.
Целият тоя регион от Долна Панония и Далмация до Мизия, Тракия и Македония е в българското етническо и културно землище още от преди Античността.
Древните писатели говорат за българе и българските етнообразуващи племена траки/гети/готи/хуни и др. много векове преди да са появят „хървати” и „сръби” и даже хилядолетия преди „румъни”.
Много скоро след стъпването на римляните на Балканите, те и в частност Тракия стават главната провинция …
на Римската империя, а в началото на 4-ти век в Тракия са пренася и нейната столица.
Тук са родени къде 40 от последните римски императори до Ираклий, приятеля на Цар Кубрат Велики през 7-ми век. Чак в тоя исторически момент на Балканите са появява племето „сърби”, прехвърлено отсам Дунава в Далмация от Кубрат и брат му Шамбат Кий при войните им с аварите.
Това, което ма притеснява е, дали българските туристически деятели са наясно, че тук стая въпрос за почти 8 века българска история, престъпно игнорирана досага от казионната българска историческа наука и още проповедваща лъжливата азиатска Шльоцарианска хипотеза за произхода на българете, натрапена ни от наще врагове.
Не може да са отрече, че напоследък са наблюдават известни проблясъци. Усилено са разкопава и експонира културното ни наследство от римския ни период. Лани беше отбелязано с научна конференция 1700 годишнината от Сердикийският едик за толерантност към християнството, издаден в Сердика от император Галерий, тракиец родом от Сердика. Той толкова ненавиждал гр. Рим, че искал да преименува Римската империя на Дакийска империя, защото Сердика била тогава столицата на провинция Средиземна Дакия. Тя нема нищо общо с Траянова Дакия северно от Дунава, която отдавна вече не е съществувала кат римска провинция, въпреки че целата световна литература е засрана с тая и много други лъжи от полуграмотни историчаре. Вече и на сайта на Столичната община пише, че тракиецът Св. Цар Константин Велики неколко пъти е казвал в Сената „Сердика е моят Рим”.
Всичко тва е много добре, но все още не съм чул некой нашенски историк да излене и ясно да каже, че римското наследство е българско културно наследство, т.к. още от началото на Новата ера българете беха най-големият народ на Римската империя, нейните войници, пълководци и императори.
Ако тва не ни е ясно, какво ша показваме на туристите и какво ша им говорим? Че тук имало некакви римляни, но сите биле избити и измрели, додека дошле на метено от Азия некакви си „славяни” и „монголски тюрко-татари” ли? Ша им показваме номадския лагер с юрти край Варна, дека некакви диваци разиграват циркаджийски номера на ошашавените туристки ли?
Вижте само как са илюстрирали статията за тоя проект с некаква строшена селска каруца. Тва ли ша показват на чужденците тея „славянски” примитиви без капка българско самосъзнание?
http://www.monitor.bg/img/?id=368846
Дано този проект се реализира. Всички държави-участнички сте имат огромна полза. Западняците многоооо биха се учудили, ако подобна реклама се появи по тяхните екрани!!! Те нали са свикнали да виждат само негативни новини от Балканския регион - за спорове, воини и завист...сред бедняците...
Хубаво е разбира се да се развиват и експлоатират теми които ни свързват. Надявам се времената на разделения и вражди да са приключили завинаги.