Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пътеводител в политическия разнобой за енергетиката

В ДПС идеи за възраждането на АЕЦ "Белене" като откупен проект

5 коментара
Пътеводител в политическия разнобой за енергетиката

Енергийният сектор, чиито проблеми достигнаха катастрофични мащаби, а икономическите интереси са огромни и в много случаи непрозрачни, трудно ще намери посока за изход от кризата при сериозните разминавания в позициите на водещите политически сили.

Социологическите прогнози са единодушни, че ГЕРБ, БСП и ДПС ще са трите поредни партии с най-много гласове и в бъдещия парламент, като първата политическа сила ще има доминиращо присъствие, но едва ли възможност за самостоятелно мнозинство. Нейният лидер Бойко Борисов, който се очаква да оглави новото правителство, призова за широко политическо съгласие по няколко значими приоритета, един от които е енергетиката.

Трите партии, които са управлявали страната през последните 9 години (БСП и ДПС на два пъти съвместно, а ГЕРБ самостоятелно) и носят отговорност за сегашната кризисна ситуация, имат различни виждания за цените на тока, за видовете енергия, на чието развитие да залага България, за газопровода "Южен поток", за това трябва ли да има VІІ блок в АЕЦ "Козлодуй" и дали проектът за АЕЦ "Белене" трябва да се възкреси.

Не е трудно да се види, че зад позициите им по различни теми прозират интереси на конкретни енергийни лобита и дори конкретни фирми, което по принцип не е изненадващо, но не е ясно декларирано. Големият въпрос е как предлаганите енергийни политики защитават обществения интерес и дългосрочните интереси на държавата.

Цените на тока – кой е виновен и какво да се прави

За доскорошните партньори в управлението БСП и ДПС основният "виновник" за дефицитите в енергетиката са възобновяемите енергийни източници (ВЕИ) и американските въглищни електроцентрали "Марица Изток" 1 и 3, които бяха модернизирани с над 2 млрд. евро чужди инвестиции, но техният ток, както и този от ВЕИ се купува задължително дългосрочно на по-високи цени. За ГЕРБ проблемът е в държавната политика.

"От година и половина повтаряме, че социалната политика през цената на тока ще си я платим с лихвите. Изкуствените намаления не постигнаха дори търсения социален ефект, защото енергийно бедните с разход за ток от 50 лв. получиха намаление от 2.50лв, а хората с възможности и сметки от 3000 лв. получиха 150 лв. намаление", коментира пред Mediapool бившия министър на икономиката и енергетиката от кабинета на ГЕРБ и кандидат за втори мандат депутат Делян Добрев.

Според него цената на тока трябва да покрива реалните разходи като при всяка стока и услуга и да се определя от независим от правителството регулатор, който да се избира от парламента с 2/3 мнозинство. За социално слабите ГЕРБ обещава вдигане на енергийните помощи от сегашните 80 млн. лв. годишно на 300 млн. лв., с които да се покрият нуждите на над 500 хил. домакинства чрез предоставяне на ваучери за ток, газ или парно. "Ще стартираме и мащабна програма за енергийна ефективност със 100% безвъзмездна помощ за домакинствата, за да намалим реално сметката им с между 30 и 50%", казва Добрев.

В програмата на ГЕРБ е записано, че е необходимо въвеждането на истински либерален енергиен пазар.

Дългогодишният депутат от ДПС Рамадан Аталай и кандидат за пореден мандат заяви пред Mediapool, че финансовите дефицити в енергетиката не идват от "дефекти” в законотворчеството, а в реализацията на законите от изпълнителната власт. Доскорошният председател на парламентарната енергийна комисия прави уговорката, че ДПС никога не е присъствало на високи управленски позиции в сектор енергетика.

Той отдава сегашните проблеми на неправилни политики при въвеждането на ВЕИ и дава пример как вместо планираните 303 МВ слънчеви централи до 2020 г., у нас вече работят 1089 МВ подобни мощности, които пораждат системна надпазарна експозиция от 400 млн. лв. годишно. Към тази сума той прибавя още 500 млн. лв. годишно от дългосрочните договори с "американските” централи и изчислява, че това в следващите 15-18 години формира дефицит от 13.5 млрд. лв, платими от всички българи.

Колегата му от предишното Народно събрание и претендент за нов мандат Явор Куюмджиев от БСП също смята, че ако се намали изкупуваната от ВЕИ и от американските централи енергия, ще се спестят 1 млрд. лв. годишно и в комбинация със засилен контрол върху електроразпределнителните предприятия може да бъде избегнато бъдещо поскъпване на тока или то да бъде минимално, да се намалят дефицитите и да се поддържа разумна цена в средносрочен план.

Има ли вълшебник, който да реши дeбалансите?

За целта от БСП вече са подготвили промяна в Закона за енергетиката, която ще позволи на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) според нуждите на пазара да определя колко енергия да се купува от ВЕИ. Гарантирано ще е изкупуването на 50 процента от капацитета на съответната зелена централа.

"Да, собствениците ще пострадат, но само дотолкова, че инвестицията ще им се изплати на 12 –тата година вместо на петата или шестата. За "Марица Изток 1" и "Марица Изток 3" сме предвидили обявяването на договорите им за неправомерна държавна помощ, както е по третия либерализационен пакет на ЕК, за което ще търсим съдействието на Брюксел", каза Куюмджиев пред Mediapool..

"Финансовите дебаланси са толкова тежки, че трябва "вълшебник” да реши задачата как те да се намалят и ликвидират с минимални тежести за обществото", смята обаче Аталай. "Очевидно е, че се налага промяна на пазарните, ценови и регулаторни правила. Още по-очевидно е, че с тривиални методи не може да се намери оптимално решение", казва той и предлага възможности за решаване на проблемите.

Сред тях са отлагане с две години на пълната либерализация на електроенергийния пазар, което по принцип трябва да стане през 2015 г. "Въвеждането на пълната либерализация до края на тази година е равно на финансова катастрофа на енергетиката и политически "фалстарт” на новото управление", смята представителят на ДПС.

Той предлага още да има график за плавно поскъпване на електроенергията, както това стана в периода 2002 - 2004 г. по план на Световната банка.

Аталай също като Делян Добрев предлага чрез търговията със зелени сертификати да се тушра влиянието на ВЕИ-централите в средната цена на тока. Двамата са на едно мнение и за това, че държавата трябва да засили подпомагането на социално слабите.

"По-голяма чуваемост към експертизата"

"Най-важното е, че към проблема за ликвидация на дефицитите в енергетиката трябва да се подхожда отговорно, комплексно (не на парче) и с участието на всички", заявява Аталай. Според него, предвид особено тежкото положение в енергетиката, в следващия парламент трябва да се внасят законопроекти, базирани на широка дискусионна платформа, при участие на парламентарно представените политически сили и при широкото участие на гражданското общество. "Проблемите на енергетиката не може да решат самостоятелно нито една от присъстващите в политическото пространство партии, а и не трябва", посочва Аталай и допълва, че е време "политиците да се обърнат с по-голяма чуваемост към експертизата".

"Южен поток" е "задължителен" за БСП, докато ГЕРБ и ДПС чакат ЕК

Относно газопровода "Южен поток", чиято реализация у нас е спряна по искане на Брюксел заради съмнения, че не отговаря на европейските изисквания, трите партии са на мнение, че проектът трябва да се реализира със съгласието на Еврокомисията, като БСП се различава от ГЕРБ и ДПС в "абсолютизирането" на "Южен поток", а не на европейската позиция.

Според Куюмджиев, продължаването на работата по "Южен поток" е "абсолютно задължително, този проект е необходим на цяла Европа, а нашата роля в него е малка и заменима". "Позицията на България може да бъде само за настояване пред ЕК проектът да се реализира по-бързо, защото "Южен поток" ще има, но е напълно възможно да ни заобиколи през Турция", заяви представителят на БСП пред Mediapool. Според него ползите от "Южен поток" са "безспорни и огромни", а рисковете – "минимални и управляеми". По думите му само от транзитни такси страната ни ще получава близо 1 млрд. лв. приходи годишно.

Не е ясно как е изчислена тази сума, при положение, че към момента няма подписано споразумение за транзитните такси, което пък не дава възможност да се прецени дали проектът е от полза за България.

Делян Добрев лаконично обяснява, че непосредствено след изборите трябва да започне активен диалог с Европейската комисия и "Южен поток" да се реализира по нейните правила, каквато винаги е била позицията на ГЕРБ.

Аталай също казва, че газопроводът е възможен при спазване изискванията на ЕК, формулирани чрез директивите на Третия енергиен пакет. Той допълва, че според ДПС проектът е полезен и стратегически мотивиран, а "тежката политическа икономическа и военна ситуацията в Украйна в момента действа като катализатор за ускоряване строителството".

ГЕРБ: Санирани жилища вместо нови ядрени реактори

Строежът на нови ядрени мощности у нас е другата тема на разнобой между БСП и ГЕРБ.

Според сочената като първа политическа сила пария на Бойко Борисов, в момента, а и за следващите десетилетия България разполага с повече мощности от нуждите ѝ и основният приоритет трябва да е удължаването на живота на V и VІ блок на АЕЦ "Козлодуй".

"Преди да се пристъпи към строителство на каквито и да са нови мощности, трябва да се оползотвори огромният потенциал на страната в сферата на енергийната ефективност", коментира Делян Добрев.

БСП: И нови мощности в "Козлодуй", и АЕЦ "Белене"

Явор Куюмджиев пък смята, че България категорично има нужда от нови ядрени мощности. "Ние ще реализираме удължаване на срока на експлоатация на V и VІ блок, ще продължим изграждането на АЕЦ "Белене“ и ще продължим планирането и изграждането на нови мощности в АЕЦ "Козлодуй“, казва той и допълва, че за БСП е много важно това да се случи точно в този порядък във времето. По думите му относно VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" въпросът бил по-скоро дали да е само един или да са два блока. Куюмджиев заяви, че БСП няма нищо против технологията на американската компания "Уестингхаус" АР-1000, но настоява целият процес да бъде прозрачен, съобразен с европейските правила и при наличие на инвеститор. "Подписаното споразумение според нас подлежи на преглед и оценка на съответствие с тези условия", допълва кандидат-депутатът на БСП.

ДПС: Две нови мощности на мястото на V и VІ блок в "Козлодуй"

Рамадан Аталай смята, че на площадката на АЕЦ "Козлодуй" трябва да има две нови мощности, които по-скоро да се мислят като заместващи на V и VІ блок, тъй като дори и като се удължи животът им, срокът за тяхната експлоатация е ограничен.

Независимо че технологията на "Уестингхаус" позволявала постигане на геостратегическия енергиен баланс, ДПС има много въпроси към проекта, става ясно от думите на представителят на ДПС. "До този момент има голям елемент на непрозрачност по отношение на процедурите за избор на технология и изпълнител. Все още "на масата” имаме инвестиционно намерение, а не проект. Доста динамично се променя схемата на финансиране, в резултат на което се увеличава отговорността на държавата за финансиране на проекта", коментира Аталай.

"Първоначалният инвестиционен анонс изключваше участието на държавата, респективно на данъкоплатеца. Не са решени важни въпроси, свързани със съдбата на отработеното ядрено гориво и т.н. Ако се премине на фаза окончателно решение за изграждане на централата е необходимо да поставим условия за предаване на "ноу-хау” на наши индустриални предприятия за коопериране при други проекти на територията на ЕС. Целта е максимално да се компенсира факта, че евентуално този реактор ще бъде първият действащ на територията на ЕС", посочва кандидат-депутатът.

В ДПС склонност за подкрепа на АЕЦ "Белене" като откупен проект

След като в управленската програма на кабинета "Орешарски", сформиран от БСП и ДПС, движението не прие да бъде записан проектът на АЕЦ "Белене", сега Аталай казва, че този проект "е като жив организъм - има свой живот и развитие, поради което и отношението на нашата партия е в контекста на това развитие".

Той уточнява, че ДПС по принцип никога не е било против развитието на ядрената енергетика в България, а е против "общо взето непрозрачните методи при реализацията на различните фази на този проект.

"Към днешна дата, обаче, като се има предвид, че самият проект е на висока степен на нормативна готовност, вложени са доста пари, които тежат като пасив в баланса на НЕК, очакваното неособено благоприятно развитие на арбитражното дело в Женева - "Росатом” срещу БЕХ, и оповестеното в публично пространство желание на външни инвеститори да откупят и реализират проекта, мисля, че сме склонни в рамките на следващия парламент да подкрепим подобна сделка", посочи Аталай.

Той изчисли, че при подобна сделка една реална финансова дупка от 2 млрд. лв в НЕК ще бъде запълнена ефективно със свежи пари и ще отпадне руската претенция за около 1.5 млрд. лв. "Така че общо положителният еднократен принос от подобно решение ще бъде в размер на около 3.5 млрд. лв. плюс за НЕК. При сегашното състояние на икономиката и, особено на НЕК, подобно решение би имало твърде висок положителен ефект за страната и НЕК", коментира кандидат-депутатът от ДПС. По думите му обаче неговата партия ще постави условие за прозрачен избор на западен инвеститор на конкурсна основа, за експортна ориентация на проекта (70% експорт на енергията - 30% за вътрешния пазар), за минимално участие на държавата в изграждането на допълнителната преносна инфраструктура и т.н.

Явор Куюмджиев от своя страна определя АЕЦ "Белене" като жизнено необходим на България. Той е най-напреднал в реализацията си, ще настояваме за намирането на инвеститор и постигане на максимално широко съгласие за реализацията му, посочва представителят на социалистите.

Темата "Белене" се използва от БСП само по време на предизборните им кампании, е лаконичният коментар на Делян Добрев. Според него веднъж социалистите са излъгали своите избиратели, сега се опитват да го направят втори път. "Съмнявам се, че избирателите им ще се хванат втори път на тази въдица", каза той.

Енергиен микс, но от какво?

Представителите на БСП и ДПС смятат, че България трябва да използва микс от различни енергии, докато ГЕРБ заявява, че неин приоритет е развитието на местните енергийни източници и по-специално на газовите находища във водите на Черно море и на суша.

Според Куюмджиев България трябва да залага на различни видове енергия, с преобладаващо място на атомната за базови мощности, максимално използване на местните въглища при спазване на екологичните норми и газови централи за допълване на микса. По думите му възобновяемите източници като водни, термални и на биомаса централи трябва да се развиват при разумна крайна стойност на енергията, а скъпите вятърни и слънчеви централи да се допускат само за изпълнение на евроизискванията.

Според Аталай неправилните политики, довели да бума на ВЕИ и създали тежести в системата, може да се коригират с развитието на ТЕЦ и АЕЦ. По думите му обаче ДПС отчита и факта, че "скъпата” зелена енергия има тенденция чрез технологично развитие плавно да намалява своята себестойност. "Само след няколко години, в рамките на световните прогнози, смятаме, че цените на конвенционалната, по специално ядрената, (също беземисионна) ще бъдат сравними. Това означава , че трябва да говорим баланс между ядрената и енергията от ВЕИ при съществено намаляване на дела на емисионната енергетика (термоцентралите на въглища)" посочва той.

При така очертаните най-вече разлики, но и тук там прилики във визиите на трите основни политически сили в областта на енергетиката, вероятно въпрос на процентно разпределение на партийното присъствие в бъдещия парламент е и сближаването или раздалечаването на позициите по един или друг сегмент и проект в сектора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #5

    Кои бяха тези ДПС ?! Иторията вече отдавна ги издуха, сега това са жалки напъни да видим, че още мърдат. Моите сънародници турците и циганите следва навреме тотално да издухат също тези престъпници. В края на крайщата, скъпи братя, тъмната стаичка затова е тъмна, за да не види никой, ЧЕ НЕ ГЛАСУВАТЕ ЗА ДПС !!!!!!!

  2. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #4
  3. Valentin Dimitrov
    #3

    Каква е разликата "да продаваш" и "да купуваш"?! Разликата, мили деца е, че като продаваш, всички замърсявания и негативи остават в страната, която изнася. Сегашните нагласи сочат, че има доста време да измине, докато зеленото надвие тоталното червено в тази махала, наречена БГ....

  4. безпартийна
    #2

    Турците така или иначе ще си построят АЕЦ. А ние защо да строим, като и сега има свръхпроизводство. Ако си мислим, че ще продаваме, то със сигурност ще продаваме евтина енергия, а скъпата ще си я плащаме ние, както е и сега. Тогава от какъв зор са ни нови, скъпи мощности? Още да се загробим?

  5. boby1945
    #1

    Докато се тутат напред назад и румънците и турците ще построят свои АЕЦ и пак ще се държим за масата.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.