Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Пътеводител за османска България" – уникално изследване върху материалното османско наследство у нас

60 коментара
"Пътеводител за османска България" – уникално изследване върху материалното османско наследство у нас

Книгата “Пътеводител за османска България” , която излиза другата седмица, е първа по рода си у нас с фокус върху материалното османско наследство в страната и какво се е случвало с него през годините.

За страна, прекарала 500 години от историята си като част от Османската империя, България на пръв поглед има оскъдно османско наследство. Освен очевидното - стари джамии, мостове, чешми и понякога сгради - повечето българи трудно биха назовали паметници от този период, защото... не знаят почти нищо за тях.

Традиционно, учебниците по история представят този период от българското минало основно с културните постижения и борбите за национално освобождение през Възраждането. Те казват малко или никак за живота на хората във вековете между османското завоевание и написването на “История славянобългарска”.

Материалната и нематериални култура, която се появила и развила в българските земи през този противоречив период на историята, остава в сянка.

Резултатът: през 2011 г. малцина знаят, че една от най-красивите църкви в София е започнала съществуването си като джамия, построена от най-великия османски архитект, и че десетките стари “римски” мостове в страната са всъщност османски.

Богато илюстрирана с първокласна фотография и изказваща независимо изследване и мнения, “Пътеводител за османска България” отвежда до добре известните османски паметници в Самоков, Шумен, Пловдив, Видин и София, но и разкрива любопитните, понякога шокиращи детайли за съдбата на османското наследство във Варна, Узунджово, Гоце Делчев и Кюстендил, и отвежда до непознати за туристите места като Суворово и Текето.

“Пътеводител за османска България” е създадена като пътешествие едновременно през времето и пространството - осветлявайки историческия фон докато води през съвременния пейзаж. Много от паметниците, описани в нея, са трудни за намиране и в различна степен на разруха. Но веднъж открити, те обещават награда, защото в тях е ключето към една драматична, макар и слабо позната част от българската история.

Автори на книгата, издадена от "Вагабонд медиа", са Димана Трънкова, Антони Георгиев и проф. Христо Матанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

60 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #60

    Глупости са, "една от най-красивите църкви в София е започнала съществуването си като джамия, построена от най-великия османски архитект, и че десетките стари “римски” мостове в страната са всъщност османски." Св. София е най-старата християнска църква на балкански полуостров. Не подменяйте историята!!!!!!!!!

  2. Анонимен
    #59

    до 14, който беше казал: през 14 век България е 1,1млн като население.За сравнение Британия е 1млн-сега Британия е 70млн,ние сме 7" -през 1990 година България е 9млн като население.За сравнение Британия е 60млн-сега Британия е 70млн,ние сме 7.

  3. Анонимен
    #58

    Османска България няма и не е имало. Имало е османска провинция, населена с безправни гяури.

  4. Анонимен
    #57

    До 56


    През пролетта на 1393 г. с голяма войска султанът преминал
    Стара планина, насочил се право към Търново и го обкръжил
    от три страни. Обсадата била дълга, тежка и продължила
    три месеца, а помощ отникъде не се задавала. Неизвестно по
    какви причини цар Иван Шишман с част от войската си не бил в
    Търново, а се намирал в Никопол и отбраната на града се водела
    от патриарх Евтимий. Всички търновци, от децата до 80-го-
    дишни старци, мятали копия и пущали стрели против силния
    неприятел. Храбростта на

  5. Анонимен
    #56

    До 54 Не е исторически куриоз. Спомни си, че Римската империя е паднала под ударите на варварите. И още нещо. Макар и по-примитивни, турците са имали по-добре организирана и командвана армия. Иначе християнският войник по лични качества е превъзхождал турския, но за съжаление пълководческото изкуство на средновековна Европа е било слаба работа.

  6. Анонимен
    #55

    Българин Хайде сега напишете и един "Пътеводител за съветска България", за да е завършена поредицата.

  7. Хем
    #54

    53, Това което се случи през 14век е исторически куриоз.В еволюцията и в историята, по-развитите колонизират примитивните.В Европа по онова време се случва обратното,нелогичното,неестественото.Да оставим България(пристростни сме),погледни Византия.Къде е Византия в човешката култура и цивилизация въобще и къде са дивашките анадолски племена.Именно това неестествено и нелогично потурчване ни обърква и досега и не можем спокойно да проследим историята от онова и по-късно време.

  8. Анонимен
    #53

    А в пътеводителя включени ли са полувкопаните в земята църквици, които са били разрешени на българите.

  9. Хем
    #52

    45, Благодаря,че си се постарал.Не оспорвам хронология и история;не съм съгласен с `претопяването`,това не е скраб-но не това искам да кажа. Уместно(и неизбежно)споменаваш Ататюрк.Държава в която единственото меродавно мнение принадлежи на един мъртвец-няма бъдеще.

  10. Анонимен
    #51

    Пътеводител на османските педали в България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.