Партиите от управляващото мнозинство най-вероятно ще отхвърлят ветото на президента върху Изборния кодекс по настояване на Патриотичния фронт. А след като са показали "характер" ще внесат нови промени в закона именно в частта, която държавният глава върна за ново разглеждане, научи Mediapool.
Такъв вариант се обсъждаше във вторник на срещата на премиера Борисов с парламентарните ръководства на ГЕРБ, Патриотичния фронт и Реформаторския блок, когато трите формации се опитаха да постигнат консенсус за корекции в изборния закон. Тогава Бойко Борисов изрази мнение, че ветото трябва да бъде прието, а вицепремиерът по коалиционната политика Румяна Бъчварова отказа да отговори на въпрос дали промените за гласуването зад граница ще се направят при отхвърлено или прието вето.
Според обясненията на съпредседателя на ПФ Красимир Каракачанов, искането им за отхвърляне е заради това, че президентът им отказал среща на 6 май, за да обсъдят ветото.
След като АБВ напуснаха управляващата коалиция, използвайки като мотив приемането на Изборния кодекс без диалог, а зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов посочи ПФ като най-коректния партньор, сега ПФ плашат да се оттеглят, ако ГЕРБ не им угоди за отхвърляне на ветото.
Красимир Каракачанов, чиято парламентарна група е вносител оспорваните предложения за вота в чужбина, е излъчен да преговаря с останалите партии в НС за отхвърляне на ветото.
Щом условно нареченото "трето четене" мине и парламентът препотвърди решението си, че ще ограничи разкриването на секции в чужбина, депутатите от мнозинството щели да внесат текстове, които да облекчат режима и тогава да ги приемат. "Няма да доставим удоволствие на президента", коментира пред Mediapool избраник от ПФ. Той обаче така и не успя да обясни каква, според тях, е разликата, освен удължаването във времето на процедурата.
Плевнелиев: Ветото ми е позитивно и градивно
Междувременно от Шумен президентът Росен Плевнелиев коментира информациите за преговорите между управляващите за отхвърляне на ветото му върху изборния закон. Държавният глава каза, че ще чуе и анализира много точно представените аргументи.
"Искрено се надявам депутатите да разберат, че моето вето е позитивно и градивно. Това е начин да се проведе в парламента смислен дебат за това как да помогнем на българските граждани да упражнят своето право на глас“, добави още президентът.
"Няма как да се съглася, когато се хвърлят аргументи дори без фактологическа обосновка. Някои националистически партии твърдят, че помагат на българите в чужбина, но реалното действие е точно в обратна посока. Те твърдят, че защитават правата на наши сънародници в Западните покрайнини, в Молдова. Но към момента единственото, което постигат е да ограничат вота на българите в Западните покрайнини, в Молдова, в Украйна“, каза Росен Плевнелиев.
"Колко градове има в Молдова, които са с население над един милион жители? Как тогава ще гласуват българските граждани и как ще ги облекчим?“, попита още държавният глава.
Президентът апелира народните представители да се отнесат сериозно към действията си, защото по думите му "най-важни са изборните права на българските граждани и как да се помогне на нашите сънародници да гласуват облекчено зад граница“.
В същото време българи, живеещи в чужбина и обединени в групата "#ИскамДаГласувам", са изпратили писмо до всеки народен представител с настояване да отпаднат ограниченията за участие в избори извън страната.
В началото на седмицата управляващите ГЕРБ, ПФ и РБ постигнаха съгласие да не се ограничават разкриването на секции в страните от Европейския съюз. За тези извън ЕС все още се търсят варианти, така че в Турция да бъде ограничено гласуването. Такъв вариант обаче ограничава вота и в САЩ и Канада, които пък са важни за ГЕРБ и РБ.
Преговорите вероятно ще продължат и в петък. Кога ще се гласува ветото на президента още не е ясно.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
7 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Чиченце /дето никога сигурно крака ти не е стъпвал в "чужбина"/ коя точно адресна регистрация трябва да се ползва според теб при гласуването в чужбина уа? Тази, дето е по българските ти документи /които са единствените "валидни" относно БГ законодателство/, или тази в /някакви/ чужбински /ако имаш такива/? Как предлагаш да се уреди използването на чужди документи /от десетки страни/ в българските закони?
Тези документи, доколкото се разглеждат като такива, са нещо като "справка" по отношение на българското …
законодателство.
Съвсем ясно е, че не могат да се прилагат еднакви критерии спрямо гласуващите в българия и извън нея /освен ако не си безнадеждно тъп или си мислиш, че говориш на безнадеждно тъпи/, както и че българската държава няма възможността да осигури идеално еднакви условия за всички извън нея.
Това което може и е длъжна да направи е да намали до максимум пречките от нейна страна.
Статията не дава отговор на следните НЕпатриотични въпроси:
1. Защо избирателите на територията на Република България подлежат на задължителна адресна регистрация по местоживеене като условие за включването им служебно в избирателните списъци, а избирателите живеещи извън България - единствени от всички останали - не са длъжни никъде да се регистрират предварително по местоживеене и единствени имат изключителната привилегия да се записват в избирателните списъци в момента на самото гласуване? Има …
ли на територията на България избирателни секции, в които ВСИЧКИ избиратели да са били записани в избирателния списък в деня на самия избор?
2. След като в България броят на мандатите, избирани в един избирателен район се определя въз основа на броя на избирателите, адресно регистрирани в този район, как може да се създаде избирателен район „Чужбина“, без да има каквато и да е яснота колко са избирателите живеещи в този район?
3. Ако в две различни населени места в една и съща чужда държава, в които няма посолство или консулство, живеят еднакъв брой българи, но в едното се съберат 40 заявления и се разкрие избирателна секция, а в другото заявленията са под 40, респективно – няма секция, равнопоставени ли българските граждани от тези две населени места зад граница? Има ли избирателни секции на територията на Република България, които се разкриват единствено като функция от желанието на избирателите?
4. Равнопоставени ли са българските граждани в чужбина, живеещи в държави, в които няма никакви ограничения за провеждане на избори за парламент, президент, референдум на чужда държава, с българите, живеещи в онези държави, които допускат чужди избори да се провеждат на тяхна територия само в посолствата и консулствата на съответната страна, или пък с българите, живеещи в такива държави, които изобщо не разрешават на тяхна територия да се провеждат избори за чужд парламент и президент?
5. Защо избирателите в чужбина, подали заявление да се открие избирателна секция в дадено населено място, след това не са длъжни да гласуват в същата тази секция?
6. Защо в България за гласуване в друга секция се изисква специален документ, а това не важи за избирателите в чужбина, вследствие на което при добра логистика един избирател практически може в рамките на избирателния ден да гласува в няколко секции в чужбина?
Предлагам на тея от чужбина да им позволим да пускат бюлетини по 4 пъти! Ето, Радой Ралин си признава, че след 9.9.1944 пуснал червената бюлетина 8 пъти. Всички аргументи, колко важен е изборът на българите в чужбина, как гласовете от чужбина обърнали вота на президентските избори в Румъния, би трябвало да подкрепят и моето предложение!
Докога ще търпим тази гмеж от снимката да се разпорежда с нашите съдби, съдбите на нашите деца и внуци?
Всичко, което искахте да знаете за изборите зад граница http://offnews.bg/news/Analizi_289/Vsichko-koeto-iskahte-da-znaete-za-izborite-zad-granitca-no-vi-beshe_629200.html Дрънкането на ПФ и "воеводите" се опровергава от статистиката!
Май ще се стигне и до Конституционния съд.
Явно много са неграмотни тези от ПФ. Ако ветото на президента бъде отхвърлено, няма конституционна възможност веднага да се правят поправки в закона. Това може да стане само с нов закон за изменение и допълнение на съществуващия, т.е. минава се през парламентарна комисия, после първо и второ четене и т.н.