Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Патриотичните облигации – нов хит в закъсалите европейски държави

2 коментара

Като не могат да продават дълг на поносими цени на професионалните инвеститори, европейските правителства и банки все по-често се обръщат за помощ към своите граждани и клиенти.

Чрез пощенските и банковите клонове, правителства и финансови институции в закъсалите страни от еврозоната продават все повече облигации директно на отделни дребни инвеститори, пише "Уолстрийт джърнал".

По примера на военновременните облигации, правителствата пускат патриотично титулувани облигации като "Облигации на националната солидарност". Те трудно могат да бъдат панацея за дълговата криза в Европа, но са атрактивни за правителствата и банките, тъй като тяхната доходност е значително по-ниска от тази, които емитентите трябва да платят на пазарните инвеститори.

Правителствата на Ирландия, Испания и Италия са сред тези, които все повече прибягват до продажби на индивидуални инвеститори. Още миналия октомври италианското министерство на финансите обяви, че разработва начини, които да улеснят онлайн продажбата на държавен дълг за частни лица.

Инвеститорите бягат от дълговите книжа на тези страни, което повиши лихвите и оскъпи обслужването им. Преди леко да се понижи в четвъртък, тази сряда процентът по 10-годишните облигации на Италия надскочи психологическата граница от 7%, достигайки равнище, на което други европейски страни бяха заставени да поискат спасителен финансов пакет от ЕС.

Силвио Перуцо от Royal Bank of Scotland коментира, че емитирането на облигации за инвеститори на дребно има потенциал да се акумулира прилична част от парите, нужни за покриване на дълга, особено в страни като Италия, където домакинствата имат спестявания.

Има и скептични мнения, според които правителствата и банките стоварват дълга на хора, които нямат цялостна преценка за риска.

Продажбата на такива облигации не е нещо ново, в Америка например бяха пуснати за продажба на частни лица спестовни облигации в 30 -годишен падеж. Такива облигации, които набавят малка част от парите, нужни на държавата, са с лихвен процент, принципно обвързан с пазарната им доходност, като понастоящем някои книжа предлагат годишен процент от 3 на сто. Патриотичният апел също е бил актуален в САЩ по време на Втората световна война, когато министерството на финансите продава т.нар. "Военни облигации" с годишна лихва 2.9% за 10 години.

Сега обаче продажбите на облигации на частни лица заемат все по-голям дял във финансовите планове на европейските правителства и банки.

Редица автономни райони в Испания започнаха да продават на своите граждани "bonos patrióticos"- "патриотични облигации". Каталуния, една от най-големите и най-задлъжнели области в Испания, тази година пусна на два пъти такива облигации, които ще покрият 71% от нужното ѝ финансиране, заяви говорител на икономическия секретариат на Каталуния.

Правителството поръча реклами, които призовават гражданите да се възползват от продажбата на облигации за над 4 млрд. евро с падеж от една до две години. Лихвата по тях е над 5.25% - доста под нивата от 6.75%, на които пазарните инвеститори купуват подобни облигации.

Облигациите са "добри за вас, добри за бъдещето", казва рекламното съобщение. Те се пласират чрез испански банки.

Ирландия, която миналата година получи спасителна помощ, успя да пласира на дребно облигации за рекордната сума 3.4 млрд. евро, които съставляват 14% от общите ѝ дългосрочни заеми и са с 5% повече, отколкото в предходната 2009 г.

През първите девет месеца на 2011 г. правителството генерира 1.2 евро от такива продажби и не пусна никакви облигации на аукциони, предназначени за институционални инвеститори.

Апелът към ирландците също бе патриотичен. През април 2010 г. бяха емитирани "Облигации на национална солидарност" с доходност почти 4% годишно и срок от 10 години. Тези облигации се оказаха хит. Само за първите 10 месеца близо 18 000 души са купили книжа на стойност 375 млн. евро. През февруари т.г. бяха пуснати четиригодишни облигации на националната солидарност с малко по-ниска лихва.

Ирландия има късмета да заема на годишен процент под 4 на сто. Десетгодишните правителствени облигации сега носят около 8%.

Ирландия освен това използва инструменти, известни като "Наградни облигации", които се продават по 6.25 евро едната и не носят лихва, но се разиграват на седмична лотария с парични награди, включително джакпот от 1 млн. евро веднъж месечно.

Тези облигации имат магическа сила. Те могат да съживяват, гласи рекламният слоган.

В Испания и Италия много от банките се въздържат от капиталовите пазари и вместо това масирано продават бондове на своите клиенти. Тази практика има дългогодшна традиция в Италия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    А така, сетиха се за самооблагането.

  2. Анонимен
    #1

    Само в България облигации на частни лица без брокер не се продават! По-рано ги имаще в БНБ, но за облекчение на ленивата институция ги премахнаха. Сега лихви ще се плащат на чужди инвеститори и парите по лихвите ще поемат за навън.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.