Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Патриотизмът - двигател на американската икономика

0 коментара

Загубите от трагедията от 11 септември се оценяват на над 220 милиарда франка. Една кървяща рана в една и без това не напълно здрава икономика. В страната на либерализма спасението може би ще дойде от държавата.

КРИЗА

"Пет малки знаменца за 2 долара". Настанен на ъгъла на площад Юниън и 14-а улица в Манхатън, този амбулантен търговец не се нуждае от никаква реклама, за да накара нюйоркчани да купуват стоката му. Докато оплакват своите мъртви пред "стената на надеждата", където са подредени снимките на изчезналите под развалините, всички американци са обединени от флага със звездите, който вече се намира на антените на автомобилите, на витрините на магазините и на входовете на сградите.

Три дни след драмата магазините Wal-Mart и K-Mart обявиха, че запасите им от национални флагове са изчерпани. Над 800 000 знамена са продадени само за 2 дни. "Никога не сме виждали подобно нещо, дори и по време на войната в Персийския залив", изненадан е Дик Гросман, ръководител на отдел Връзки с обществеността в Wal-Mart, световния лидер на дистрибуцията.

MADE IN AMERICA

Днес дълбочината на този патриотичен рефлекс е в сърцевината на разсъжденията на икономистите. Въпросът е дали той ще може да се впише трайно в пазарната количка на американските домакинства с масови покупки на произведени в Америка стоки. И по този начин да подкрепи един растеж, който до днес беше единственият двигател на разклатената икономика.

"Да се основават икономически прогнози на емоционални реакции ми изглежда най-слабо казано фриволно", отсича Карл Таненбаум, главен икономист на LaSalle Bank of Chicago, който по чудо се спасява от сриването на Световния търговски център, въпреки че участва в конференция в хотел Marriot, разположен в краката на кулите-близнаци.

Засега има едно единствено сигурно нещо: трагедията, която причини загуби за около 33,5 милиарда евро, вече осакатява икономическата активност. "Въпреки че, както в случая със земетресението в Лос Анджелес от 1994 г., макроикономическите ефекти от подобен тип катастрофи не винаги се отразяват в статистическите данни", подчертава Едуард Лиймър, професор по икономика в Калифорнийския университет и специалист по природните бедствия.

Разрушаване на недвижимо имущество на стойност няколко милиарда долара, спиране на въздушните превози, затваряне на финансовите пазари, на магазините, на заводите, безсрочно отлагане на мачовете по бейзбол и американски футбол, анулиране на концерти: терористичната атака срещу САЩ рискува да причини краткосрочен срив на една и без това не съвсем здрава икономика.

"Едно свиване на американския брутен вътрешен продукт през третото и без съмнение през четвъртото тримесечие на годината ми изглежда неизбежно", прогнозира Уилям Форд, бивш ръководител на Банката за федерален резерв в Атланта.

С глобализацията, ударната вълна може да се разпространи в реално време върху цялата планета. Всички икономики вече страдат от забавяне. Никога от 30-те години насам не е наблюдавано подобно синхронизиране. Когато САЩ навлязоха в период на рецесия в края на 1990 г. и началото на 1991 г., Япония, Европа и нововъзникващите пазари все още демонстрираха стабилни и дори нахални показатели за икономически растеж. "Този път целият свят може да направи дълбоко гмуркане", опасява се Мик Намара, икономист в Bank of Tokyo.

Следователно всеки се опитва да си поеме дълбоко дъх и погледите на специалистите се обръщат към тримата основни играчи в пиесата, която ще се разиграе: международните финансови институции, президента Буш и потребителя. Първата световна сила досега избягваше рецесията благодарение на кредитната карта на домакинствата си.

Залогът е мащабен. В действителност продажбите на дребно (3650 милиарда евро) съставляват една трета от американския брутен вътрешен продукт. Как 70-те милиона американски домакинства, които и без това са свръхзадлъжнели, ще реагират на разпространяваните по всички телевизионни канали картини?

"През първите 100 дни от конфликта в Персийския залив между нахлуването на Ирак в Кувейт и началото на бомбардировките на съюзниците, американците останаха като залепени пред телевизорите си. И продажбите на дребно се сринаха", припомня Уилям Форд. Тогава загиналите американци бяха 300.

ИНДЕКС НА ДОВЕРИЕ

Този път само няколко секунди бяха достатъчни, за да се надмине тази цифра. "Тази афера далеч не е приключила. Ще трябва да изчакаме военния отговор на американското правителство и кой знае, може би през следващите месеци ще има и други атентати", прогнозира Уилям Форд.

Страховете на икономистите са още по-оживени, защото индексът на потребителското доверие на Мичиганския университет, публикуван в навечерието на трагедията, отбелязваше спад с 8 пункта през септември спрямо август. За да се самоуспокоят, някои припомнят, че на следващия ден след началото на войната в Персийския залив, същият този индекс падна с 40 пункта. Шест месеца по-късно обаче потребителските разходи бяха понижени с едва 2,6% в средногодишно измерение.

Освен това, ако тяхната икономика флиртува с рецесията, финансовото положение на американските домакинства е по-скоро добро. С поскъпването на недвижимите имоти те значително забогатяха. "Но въпреки това, те няма да тръгнат да продават дома си, за да потребяват спечеленото от него", отговаря разумно Мик Намара.

ЛОШИ РЕЗУЛТАТИ

Авиокомпаниите, фирмите за коли под наем, хотелиерите, туристическите агенции и застрахователните компании са в първите редици на пострадалите. Анджела Сел, говорител на хотелската верига Hyatt, ни информира, че ръководството отказва да прави каквито и да са прогнози. Въпреки това според одиторската компания PricewaterhouseCooper приходите на американската хотелиерска индустрия могат да се понижат с 3,5 до 5% през текущата година. Резултатите ще бъдат най-лоши за последните 33 години.

След рекордните продажби от миналата година - 17,3 милиона автомобила - автомобилната индустрия се надяваше, преди атаката, да реализира 16,5 милиона автомобила през 2001 г. "Да се постигне тази цифра днес изглежда изключително трудно", смята Джордж Пипас, директор на отдел Анализ на продажбите във Ford Corp.

В щабквартирите на въздушните превозвачи оптимизмът изобщо го няма. Представители на American Airlines очакват да загубят 20% от трафика си. "Драконовските мерки за сигурност, които бяха въведени, ще увеличат разходите на компаниите. За да не стопят напълно печалбите си, те ще ги компенсират с цените на билетите. Което пък ще бъде лошо не само за туризма, но и за бизнеса", тревожи се Едуард Лиймър.

Преди да мислят за ваканции или за пазаруване, американците ще трябва да наблюдават под лупа развитието на борсата. "Ако акциите се повишат през следващите седмици, доверието на потребителите ще ги последва", предвижда всемогъщият Гъс Саутър, директор на фонд "индексирани акции" в гиганта на американските инвестиционни фондове Vanguard.

Следователно, за да успокоят инвеститорите по целия свят, финансовите власти - Управление за федерален резерв, Европейска централна банка и Банк ъв Джапан - се втурнаха да инжектират средства за над 120 милиарда евро в световната финансова система. В САЩ историците си спомнят как 6 месеца след нападението над Пърл Харбър индексът Дау Джоунс е регистрирал спад от 16%. Но си спомнят също и че два месеца след ултиматума на съюзниците срещу Ирак водещият индекс на американските акции се бе повишил с 20%.

ОТВОРЕНА ЧЕКОВА КНИЖКА

Прецедентът не е традиция в страната на либерализма и спасението може да дойде от държавата. Никой не се съмнява, че деблокираните 44 милиарда евро за обезщетяване на жертвите, за възстановяване на Ню Йорк и за усилване на американската сигурност и отбрана ще се отразят на икономическата активност.

Тази сума е нещо като предястие. Буш в действителност се радва на единодушната подкрепа на Конгреса, на Камарата на представителите... и разбира се, на населението. Иначе казано, американският президент има отворена чекова книжка. И едва ли ще се поколебае да я използва. А и това не е всичко. Към тези федерални разходи ще се добавят десетки милиарди долари обезщетения, които ще бъдат платени от застрахователните компании.

Според множество икономисти, всичко това няма да се отрази на икономиката преди средата на следващата година. Но, както с болка отбелязва Джийн Епстайн, един от издателите на финансовия вестник Barrons: "Световният търговски център със сигурност никога няма да бъде построен отново и талантите на всички тези изгубени животи никога няма да се върне. За съжаление брутният вътрешен продукт измерва само икономическата активност".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам