Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациенти и компании се спасяват поединично при липси на лекарства

0 коментара
Пациенти и компании се спасяват поединично при липси на лекарства

Ако напоследък често попадате на информация за сайтове и телефони, на които могат да се подават сигнали за липсващи лекарства, то има една добра и една лоша новина. Лошата е, че на пазара очевидно липсват лекарства и това се признава от все повече участници във веригата на лекарственото снабдяване. А добрата е, че някой е започнал да прави нещо по проблема, но това не е държавата.

Докато мерките на властите за ограничаване на износа на медикаменти при недостиг у нас се бавят вече близо година и няма изгледи да започнат да се прилагат реално преди 2019 година пациентски организации и представители на бранша търсят самостоятелно решения на проблема.

Както Mediapool писа в предишен материал по темата само малка част от оплакванията за липсващи медикаменти постъпват в Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ). От началото на годината досега в ИАЛ са постъпили 7 сигнала за липса или недостиг на лекарства – всички от пациентски организации и Министерството на здравеопазването и нито един от аптека, въпреки че фармацевти постоянно се оплакват от отказани им от дистрибутори доставки.

За дефицитни се смятат около 60-70 продукта, главно инсулини, медикаменти за лечение на ревматологични заболявания, редки болести, противосъсирващи средства, кортикостероиди, продукти в офталмологията.

Стотици сигнали за липсващи лекарства постъпват през други канали

Същевременно обаче стотици сигнали за липсващи лекарства в аптеките постъпват през други съществуващи канали.

Фармацевтичната компания “Новартис“ разкри през февруари тази година информационна телефонна линия 0700 180 95 за пациенти, които не могат да открият в аптечната мрежа предписания им лекарствен продукт. Тя дава информация само за медикаменти на компанията и информира пациентите за най-близката аптека, в която могат да открият предписания им продукт.

Целта е да бъдат улеснени пациентите, защото лутането между аптеките отказва някои от тях изобщо да приемат лекарства или пък се налага промяна в предписаното им лечение по немедицински причини, което не е добре за тях.

От разкриването ѝ досега на телефонната линия са получени над 260 обаждания, което прави по 3-4 сигнала средно на ден.

От компанията отчитат, че с течение на времето сигналите се увеличават, въпреки че тя осигурява лекарствени продукти за българския пазар в достатъчни количества и дори над потребностите.

Пациентите съобщават за липса в аптечната мрежа основно на продукти в областта на офталмологията - различни капки за очи, лекарства за диабет, високо кръвно и някои редки болести.

Сигнали за липсващи в аптеките лекарства постъпват от цялата страна, но най-сериозен е проблемът в малките населени места, където има малко на брой, а понякога и само една аптека.

Когато на телефонната линия постъпи сигнал за липсващ в дадена аптека продукт, от кол центъра първо проверяват за наличности в най-близките околни аптеки, а когато проблемът се окаже по-сериозен, търсят контакт и съдействие от самата компания.

Подобна телефонна линия, разкрита съвместно от Българския фармацевтичен съюз и компанията “Ново Нордиск“, съществува от три години и за липсващите в аптеките инсулини.

На телефон 0 700 300 45 пациентите могат да получат информация в коя аптека да намерят инсулините на компанията.

От Фармацевтичния съюз съобщиха, че от началото на годината са помогнали на 167 пациенти да се снабдят с инсулини и са получили обаждания от пациенти от 35 населени места. През миналата година е имало обаждания от 58 населени места и са помогнали на 245 души да получат необходимите им продукти.

Пациенти правят сайт за сигнали до ИАЛ

Видно от опита на двете телефонни линии пациентите са много по-активни в подаването на сигнали, когато изрично им се предостави такава възможност и те биват насърчавани да го правят.

Затова от пациентската организация Асоциация “Хипофиза“ и Сдружение за развитие на българското здравеопазване  съвместно с ИАЛ разработват специален сайт, през който пациенти ще могат да докладват липси на лекарствени продукти в аптечната мрежа, които ще постъпват в агенцията.

“Идеята е да се направи система, която да се популяризира сред пациентите и те да подават своите сигнали по електронен път. Ние ще популяризираме системата, а от ИАЛ се ангажираха в бързи срокове да им отговарят и да ги насочват за проверка“, обясни пред Меdiapool Ваня Добрева от Асоциация “Хипофиза“.

Сайтът трябва да заработи до 2 месеца, като идеята е да се улесни достъпът на пациентите до институцията и им се даде възможност да проследяват движението на техните сигнали чрез входящ номер. “Разходите се поемат от пациентската организация и се надяваме под граждански контрол институцията да работи по-добре“, обясни Добрева.

Идеята за специален сайт е възникнала, тъй като през сега съществуващата форма за подаване на сигнали на ИАЛ понякога те се губят и не следва адекватна реакция по тях.

“Ние самите сме срещали трудности и от ИАЛ приеха идеята да работим съвместно“, посочи тя.

При подаването на сигналите личните данни на пациентите ще бъдат защитени, но от асоциацията се ангажират редовно да изнасят статистика какви лекарства и къде липсват.

И износителите се включиха в борбата с недостига

Платформа за подаване на сигнали за липсващи лекарства пусна преди дни и Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), която обединява износители на медикаменти.

По принцип паралелният износ на лекарства към страни от Западна Европа се смята за една от причините за липса и недостиг на медикаменти на българския пазар, но от организацията искат да покажат ангажираност с проблема на пациентите.

За улеснение на пациентите платформата изисква само попълване на населено място,телефон за обратна връзка и търсеното лекарство. Данните на хората са защитени и не се записват на уебсайта.

“За два дни са постъпили 18 запитвания, включително едно от аптека. При 17 от 18 продукта става въпрос за лекарства, които са изтеглени от пазара поради търговски причини“, заяви пред Меdiapool изпълнителният директор на организацията Боряна Маринкова. “Много хора казват, че си ги набавят чрез пътувания и биха искали тези лекарства да се продават тук и да имат достъп до тях“, коментира тя.

От организацията отдавна настояват и ще предложат законови промени, които да позволят паралелен внос точно на лекарства, които са дерегистрирани поради причини, несвързани с лекарствената безопасност.

Ниските цени на медикаментите у нас сега са причина както за изтеглянето на някои продукти от пазара, тъй като компаниите нямат търговски интерес да ги продават у нас, така и за износ на други лекарства в страни от Западна Европа, където се препродават по-скъпо. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.