Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациенти с диабет настояват за по-добър достъп до профилактика и лечение

0 коментара
Пациенти с диабет настояват за по-добър достъп до профилактика и лечение

За подобряване на достъпа до скрининг, диагностика и  лечение на диабета и усложненията от него се обявиха пациентски организации в навечерието на Световния ден за борбата със заболяването - 14 ноември.

По официалните статистически данни на Диабетния регистър броят на заболелите от диабет в България надвишава 460 хиляди души, а по данни на Световния диабетен атлас реалният брой на диабетно болните в България е 520 хиляди души. Съществува и огромен брой недиагностицираните пациенти и съответно те не се лекуват и не контролират заболяването си.

Сдруженията “Диабет и предиабет”, “За инсулиновите помпи”, асоциация “Диабет тип 2” и пациентски организации “Заедно с теб“ сигнализират, че в България не съществува цялостна програма, която да решава проблемите, свързани с липсата на ежегодни скринингови програми, обхващащи всички рискови групи.

Липсата на специалисти в малките населени места и труднодостъпни региони, липсата на достатъчно ресурси за профилактика също са проблем за оказването на адекватни грижи за болните от диабет. Това е причина за ненавременното лечение и настъпване на диабетни усложнения. Това допринася за допълнителна бюджетна тежест и необходимост от прилагане на скъпоструващи терапии за лечение на диабета и усложненията от него“, посочват пациентските организации.

Достъпът до качествена медицинска помощ в някои райони в страната е затруден и липсват програми за обучение на всички диагностицирани пациенти, които да подобрят придържането към терапията и контрола на кръвната захар.

Само 73 000 диабетици получават лентички за глюкомери, реимбурсирани по НЗОК. При всички останали контролът е слаб или напълно липсва. Освен това България е една от малкото държави в ЕС, която не реимбурсира напълно сензорите и консумативите за тях. Сензорите са най-модерният способ за контрол на диабета както при деца, бременни и тежко увредени възрастни пациенти, така и при всички останали, посочват от пациентските организации.

“У нас профилактика за диабетно стъпало се провежда рядко и по изключение. Лечението на болните с диабетна полиневропатия често е закъсняло, когато раните се появят в 3-5 стадий на болестта. Има поне 15 000 български диабетици, диагностицирани с това диабетно усложнение. Счита се обаче, че броят на болните, които получават рани вследствие на диабетно стъпало, е около 5 на сто от всички диабетици, това означава, че около 26 000 души получават язви, рани“, сигнализират пациентските организации.

Около 140 души годишно претърпяват ампутация поради диабетно стъпало. За пациентите в първи и втори стадий на диабетна полиневропатия е показано приемането на медикаменти, но много от диабетиците не ги купуват, защото не могат да си го позволят. В 3-5 стадий диабетиците получават рани и язви, които се лекуват трудно и скъпо, причиняват огромна болка, затруднение в придвижването, проблем в работоспособността, ампутации.

Поради загубата на сетивност при пациентите с диабетна полиневропатия нараняванията по краката могат да останат незабелязани и да доведат до улцерация, тежка инфекция и ампутация в по-късен етап. За своевременна диагностикаи и патогенетично лечение на диабетната полиневропатия, включително формите с отпадна симптоматика и загуба на сетивност, са необходими повече скрининги и повече апарати за диагностика в клиниките“, пише още в становището.

Организациите настояват лечението на всички диабетици да се следи от ендокринолог, без значение дали има или не направления за това.

“В момента само диабетиците с тежки усложнения са диспансеризирани при ендокринолозите, другите се наблюдават от личните лекари. Смятаме за много по-успешен модел наблюдението да е от ендокринолози, това ще е от полза както от пациентите, така и ще намали разходите за лечение“, посочват организациите. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.