Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациенти с лупус и артрит остават без поддържаща терапия

2 коментара
Пациенти с лупус и артрит остават без поддържаща терапия

Лекарство за пациенти с лупус и ревматоиден артрит липсва в аптеките у нас от края на миналата година, а сега производтството му спира и се изтегля от страната, което оставя много пациенти без поддържаща терапия. За това сигнализираха от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания във вторник пред БНР.

“Вече повече от 6 месеца хиляди пациенти не могат да си купят лекарството “Резохин“, което се приема като поддържща всекидневна терапия при лечение на лупус и ревматоиден артрит", каза пред БНР Боряна Ботева, председател на Управителния съвет на Организацията на пациентите с ревматологичи заболявания в България.

"Започнахме да получаваме сигнали на Фейсбук страницата на сдружението, че липсва медикаментът “Резохин“, който се реимбурсираше от здравната каса. Това е основен медикамент, особено при пациентите с лупус, а според данни на Здравната каса са диагностицирани 3 900 души. Те остават без лечение, тъй като медикаментът липсва“, обясни Ботева.

“Свързахме се с фирмата производител, където ни беше казано, че имат производствени проблеми, но се очаква да имат медикамента през месец май. Да, обаче това не се случи. На поредното запитване, което отправихме - този път до институциите, от Националния съвет по цени и реимбурсиране ни уведомиха, че на 6 юни е постъпило заявление от фирмата производител за изтегляне на медикамента от позитивния лекарствен списък и заличаване на цената му. Ние изпратихме писмо до Изпълнителна агенция по лекарствата, откъдето ни уведомиха, че пък на 21 юни фирмата производител е подала заявление, че спира производството на медикамента, макар че според закона този процес е обратен. Първо трябва да се подаде уведомление, че производството спира (което трябва да стане 18 месеца преди реалното спиране) и чак след това да се поиска изтегляне на медикамента от позитивния лекарствен списък“, поясни Ботева.

Тя посочи, че когато медикаментът е единствен и в случая няма заместител, институциите трябва да могат да реагират, така че хората да не остават без лечение.

Една част от пациентите  преминават на лечение с алтернативния медикамент “Плакенил“, който пък изобщо не се внася в България и хората си го купуват от Гърция или Турция, уточни още Боряна Ботева.

Основният проблем според пациентската организация е, че държавата не е осигурила алтернатива на лекарството по линия на здравната каса.

"Защото, ако имаше алтернатива, проблемът щеше да е много по-малък. Не да пътуват до Гърция или да си поръчват онлайн, или каквото се сетите. Тук разнасяме едни хапчета напред-назад като амбулантни търговци. Това е основен медикамент", коментира Ботева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #2

    Гласувайте за ГЕРБ

  2. Baraev
    #1

    Явно България е държава, където човешкият живот има по-малка стойност от тераси и асансьори ..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.