Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациенти са подали 182 сигнала за липсващи лекарства за 3 месеца

В повече от половината случаи проблемът може да се реши чрез внос, смятат от асоциацията на паралелните търговци

0 коментара
Пациенти са подали 182 сигнала за липсващи лекарства за 3 месеца

За три месеца Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства е получила 182 сигнала за липсващи медикаменти от цялата страна на интернет платформата си, съобщиха в понеделник от организацията.

Анализът на данните сочи, че в 53% от случаите проблемът би могъл да се разреши чрез бързи вътреобщностни доставки в рамките на ЕС, тъй като сигналите са за медикаменти с трайно или временно преустановен внос в България.

От организацията отдавна настояват за законови промени, които да облекчат вносът на медикаменти.

В 20% от сигналите на подателите е била предоставена информация къде търсеното лекарство е налично, т.е. става въпрос за медикаменти, които се продават на българския пазар, но има недостиг или не са открити в някои аптеки.

В най-голям процент от сигналите става въпрос за лекарства, които са изтеглени или изобщо не са били регистрирани на българския пазар, обясни директорът на асоциацията Боряна Маринкова.

В около 32% от случаите става въпрос за дерегистрирани медикаменти и такива с преустановени продажби у нас, а 16% от сигналите са за лекарства, които пациентите са получавали извън България и в последствие ги търсят тук, но те изобщо не са били регистрирани на българския пазар.

Сигналите се отнасят до общо 120 продукта, което показва, че 34% от тях засягат продукти с повече от един сигнал. Всеки автор е получил обратна връзка в рамките на 24 часа, а средното време за пълна обработка на казус е 32 часа.

Интернет-платформата за сигнали за недостиг на лекарства бе пусната на 9 юни.

Подробно представяне на резултатите от работата на платформата, многофакторните причини за недостиг в световен план и възможностите на паралелния внос за достъп до липсващи и лекарства в недостиг в България и Европейския съюз ще бъде темата на предстоящата кръгла маса, която Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства организира под егидата на Европейската асоциация на Евро-фармацевтичните компании (ЕАЕРС) на 18 септември.

EAEPC обединява над 100 компании от 24 държави в Европа и e регламентираният партньор на Европейската комисия по отношение на паралелната дистрибуция на лекарства в ЕС. За да дискутират възможностите за облекчени условия за вътреобщностни доставки на лекарства в Кръглата маса на тема “Насърчаване на паралелния внос“ са поканени всички компетентни институции в България. Ръководството на ЕАЕРС ще представи обзорен доклад на тема "Добри практики в ЕС и ползи за обществото от насърчаването на паралелния внос".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.