Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациентите доплащат официално 450 млн. лева годишно на касите в болниците

Частните болници със значително по-ниски разходи за консумативи и персонал от държавните

2 коментара
Пациентите доплащат официално 450 млн. лева годишно на касите в болниците

Пациентите доплащат официално между 300 и 450 млн. лева на касите на болниците, като в тази сума влизат само плащания като избор на екип и дарения, но не и покупката на лекарства и консумативи от аптеките, кешови нелегални плащания и др. Тези данни бяха оповестени на дискусия за болничната реформа в рамките на Икономическия форум за Югоизточна Европа в четвъртък. Иначе според различни оценки общо доплащанията на пациентите в здравеопазването достигат до 3 млрд. лева годишно.

Лечебните заведения харчат почти всичко, което изкарват, като това важи особено за държавните и общинските, докато частните болници успяват да заделят за инвестиции. През последните години задлъжнялостта на лечебните заведения расте, като с наличния си ресурс болниците могат да покрият едва 20% от задълженията си. Това сочи анализ на данните от публичните финансови отчети на лечебните заведения в Търговския регистър, представен от Живко Иванов от финансовата консултантска къща "Симбула".

Анализът сочи още, че частните болници правят по-ниски разходи за лекарства и консумативи, както и за заплати от държавните и общинските.

В държавните и общински болници близо 40% от приходите са за купуване на консумативи, лекарства и други суровини, докато в частните за същото перо се заделят около 31%.

Между 46% и 50% от приходите на общинските и държавните болници отиват за заплати, докато при частните – 37%. Иванов коментира, че финансовото правило е, че ако една болница изразходва над 40% за възнаграждения, започва да работи на загуба.

Тези данни обаче бяха оспорени от директори на лечебни заведения, участващи в дискусията, които до един коментираха, че разходите на болниците за заплати не падат под 65%. Така и не стана ясно обаче откъде идва разликата между официалните финансови отчети на болниците и твърденията им.

Белгийският здравен експерт Жак дьо Таф коментира, че пътищата за реформа включват затягане на дисциплината, както и затваряне и консолидация на болници.

Той съобщи, че преди 20 години в Белгия за период от пет години са били затворени всички болници с по-малко от 150 легла.

Според подуправителя на здравната каса Димитър Петров проблемът на касата дори не са големия брой болници, а многото хоспитализации и според него трябва да се върви към ограничаването им. Той коментира, че приемът в болница се е увеличил след като са били въведени твърди бюджети на болниците, тъй като те се чувстват длъжни да ги усвояват.

По думите на Петров нашата здравна система е близка до френската, където пациентът доплаща част от лечението си, около 20%, но над 90% от хората се осигуряват допълнително за това. У нас пациентът също доплаща, но над 50% от лечението.

Според Петров доплащането е дисциплиниращо, когато е регламентирано, тъй като никой няма да плати 20% от стойността на лечението, за да лежи излишно в болница.

Бившият депутат от НДСВ и директор на частна клиника д-р Атанас Щерев коментира, че у нас най-удачно би било да се регламентира доплащането като се определи "касова цена" за лечението на различните заболявания. Това означава НЗОК да плаща 100% за лечението на социално значимите заболявания и примерно 20% за други, а разликата да се покрива от осигуровки в частен фонд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Дък
    #2

    Без думи!!! В държавният \"Пирогов\" за един допълнителен хирургически френски консуматив ми поискаха 400 лева доплащане към пътеката, докато в една частна болница платих за АБСОЛЮТНО същия френски консуматив 80 лева. Разликата е очебийна 5:1 , Защо ? Като за двадесетминутната хирургическа намеса получава от пътека 350 лв. от Касата.

  2. pump it!
    #1

    Този път Бозукова си е избрала хубава снимка - нищонезначеща. И фактите не са ни представени според личната й преценка. Може би защото министър Москов не е участвал в Икономическия форум за Югоизточна Европа?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.