Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пациентите с диабет с достъп до 4 нови терапии

0 коментара
Пациентите с диабет с достъп до 4 нови терапии

България не изостава с въвеждането на иновациите в областта на диабетологията. Тази година у нас лекарите ще разполагат с четири нови терапии, които дават възможност за постигане на по-добър гликемичен контрол и намаляване на сърдечно-съдовите усложнения, които са в основата на всички тежки инвалидизации, съпътстващи диабета.

Това съобщи председателят на Българската диабетна асоциация проф. Ивона Даскалова по време на 13-ия Национален конгрес на асоциацията.

Сред новите терапии са както ултра бързодействащи инсулини, така и въвеждането на нови средства за повлияване на метаболизма и контрол на диабета, както и съчетанието на двете.

Благодарение на иновативните терапии, които навлизат тази година, страната ни ще може да следва новите гайдлайни на Европейската асоциация за изучаване на диабета (EASD) и на Американската диабетна асоциация (ADA).

Консенсусът е от края на 2018 г. и акцентира именно върху успоредното лечение на диабета и съпътстващите го сърдечно-съдови усложнения, като инфаркт, инсулт, сърдечна недостатъчност, които могат да доведат до инвалидизация и до смърт.

Новите възможности за подобряване на гликемичния контрол, превенцията на усложненията при диабета и борбата със затлъстяването като рисков фактор за редица заболявания бяха във фокуса на темите, които обсъдиха медицинските специалисти.

Диабетът е хронично социално значимо заболяване, чиято честота нараства. Над 475 млн. са хората с диабет в света, като се очаква броят им да достигне 675 млн. през 2030 г. У нас с диабет са около 500 хил. души, а с предиабет - 220 хил.

Рисковите фактори за отключване на болестта са наследствеността, възрастта, обездвижването, наднорменото тегло и затлъстяването, консумацията на нездравословни храни и напитки, тютюнопушенето. Без адекватно лечение диабетът води до редица усложнения и уврежда очите, бъбреците, сърцето, намалява оросяването и чувствителността на краката, като се стига до ампутации.

Поддържането на кръвната захар в стойности, близки до нормалните, намалява в значителна степен появата и напредването на тези усложнения, затова подходящата терапия е от ключово значение.

Иновация бе представена и в областта на лечението на щитовидната жлеза. Д-р Джовани Маури демонстрира възможностите на лазерните технологии за перкунтанно и миниинвазивно лечение на щитовидни възли и метастатични лимфни възли от папиларен рак на щитовидната жлеза, които не са подходящи за хирургична резекция. По този начин пациентите получават възможност за кратка и безболезнена манипулация, която не оставя и белези в областта на шията.

Над 200 ендокринолози, общопрактикуващи лекари, интернисти и кардиолози от цялата страна станаха част от 13-ия Национален конгрес на Българската диабетна асоциация, който се проведе на 1 и 2 юни 2019 г. в Девин.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.