Няколко пациентски организации подновиха в петък исканията си за оставките на директора на Изпълнителната агенция по трансплантациите Теодора Джалева и шефката на Фонда за трансплантации в чужбина София Мутафчийска. Към вече обявените мотиви за това, че двете не се справят с работата си, организациите добавиха и нови.
Едно от тях е опитът на Джалева да окаже натиск за това член на едно от сдруженията, който е на държавна работа, да бъде уволнен. “За всичко това е информиран министърът на здравеопазването и се надяваме той да вземе своите адекватни мерки“, коментира Теодора Захариева от Българския пациентски форум. Междувременно се появиха данни и за други случаи, при които Джалева се е опитвала да се намеси в работата на неправителствения сектор.
За Мутафчийска пък бяха изнесени данни, че е карала пациенти да подписват декларации, че ще прехвърят парите от дарителските си сметки в сметката на фонда. Това било поставяно като условие пациентите да бъдат включени в листата на чакащите трансплантация в чужбина. Според здравното министерство това е станало със съгласието на пациентите в Обществения съвет на фонда.
Появяват се още сигнали за натиск от страна на Джалева След сигнала на Иван Димитров от Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания (АПБЗ), че Джалева се е опитала да окаже натиск върху началниците му, той да бъде уволнен, представителка на друга организация също се оплака, че директорът на ИАТ си позволява вмешателство в работата на неправителствения сектор. Сигналът дойде от Ася Паскалева, директор на Българския център по биоетика. Тя твърди, че през октомври 2010 година Джалева “в същия тоталитарен стил се опита да се вмеси“ в работата на нейната организация по време на инициирана от тях международна кръгла маса “Донорството в Европа: проблеми, перспективи и обмяна на добри практики”. |
По устройствен правилник фондът се финансира както чрез държавния бюджет, така и от дарения. Повечето пациенти имат лични дарителски сметки, в които има пари, събрани от техни близки и приятели, чрез кампании с sms-и и др.
Захариева коментира, че за щастие не е подписано нито едно споразумение с клиника в чужбина, в противен случай вероятно и личните пари на пациентите, биха били върнати в държавния бюджет на края на годината. От отпуснати 5 млн. лева миналата година, фондът върна 4.7 млн. лева обратно, тъй като не успя да ги усвои.
Според пациентските организации тази година фондът не разполага с нито една стотинка. Миналата седмица Мутафчийска действително каза, че все още не знае с какъв бюджет разполага, но увери, че това не е проблем и, ако се отвори възможност за лечението на българин в чужбина, парите ще бъдат преведени. “Дори и да бъдат одобрени, тези хора няма как да заминат за чужбина, защото няма пари“, смята обаче Захариева, която е убедена, че пациентите са лъгани по жесток начин.
Иван Димитров, секретар на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания, обясни, че декларациите са били давани за подписване при внасяне на документите за записване в листата на чакащите. В нея се е посочвало, че парите трябва да бъдат преведени до пет дни, след появата на донор. Пациентите смятат, че по-редно би било, ако парите се превеждат директно на чуждите болници от личните им сметки.
От Министерството на здравеопазването обаче заявиха, че решението за декларацията е било взето от Обществения съвет на фонда, в който участва и представител на пациентите. Оттам приложиха и копие на протокол от заседание на съвета, на което е взето решението за попълването на декларацията. От него се вижда, че протоколът е подписан и от представителя на пациентската организация АПБЗ Росица Маврова.
Пациентските организации не приемат оправданията на Мутафчийска от миналата седмица, че работи сама и затова е трудно да бъдат изпратени хора за лечение в чужди болници. “Към фонда има трима души на граждански договор, които са на трудови договори към ИАТ“, посочи Захариева.
Велика Делирадева, на която преди няколко години е била направена трансплантация във Франция, смята, че не е редно българските институции да обезкуражават пациентите, че в чужбина винаги ще бъдат “последни на опашката с чакащите“.
Пациентските организации посочиха като проблем и това, че трябва да си правят едни и същи изследвания – веднъж при кандидатстване за списъка на Агенцията по трансплантация, втори път при кандидатстване пред фонда и трети път – при постъпване в болницата в чужбина. Според тях изследванията за пред фонда са излишни и целят единствено облагодетелстването на болници, избрани от Джалева и Мутафчийска, без да е провеждан конкурс или някаква друга форма на подбор.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.