Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пътят към спасителна програма за Гърция е отворен, ЕЦБ започва да финансира гръцките банки

"Не вярваме в него, но сме принудени да го приемем", мотивира депутатите Ципрас

8 коментара
Снимка: ЕПА

След като в късно през миналата нощ парламентът в Атина на фона на масови сблъсъци между протестиращи и полиция прие необходимите законопроекти, в четвъртък финансовите министри от еврозоната – т.н. Еврогрупа - постигнаха принципно споразумение да предоставят на Атина трета спасителна помощ.

"Днес стигнахме до решение да отпуснем, по принцип, тригодишна подкрепа за стабилност на Гърция от ЕСМ", се посочва в съвместно изявление на министрите. Става дума за Европейския стабилизиационен механизъм, спасителния фонд на еврозоната.

Същевременно Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че ще продължи да предоставя спешна ликвидна помощ на гръцките банки. На пресконференция президентът на институцията Марио Драги съобщи, че таванът на програмата ЕЛА (Emergency Liquidity Assistance - ELA), по която се осигурява тази помощ, ще бъде повишен с 900 млн. евро от досегашните близо 90 млрд. евро.

След договарянето на нов спасителен план между Атина и партньорите ѝ от еврозоната отново са налице условията за подпомагане чрез програмата ЕЛА, каза Драги, цитиран от Ройтерс.

"Сега положението е различно. Имахме поредица новини - одобрението на пакета за мостово финансиране, гласуванията, различни гласувания в различни парламенти, което възстанови условията, необходими за повишаване на ЕЛА", посочи той.

Планът за Гърция вече бе ратифициран от френския парламент в сряда вечерта, а днес това направи и Финландия. Най-вероятно в петък предстои гласуване в германския Бундестаг.

Драматично гласуване в гръцкия парламент

Миналата нощ гръцкият парламент даде зелена светлина на пакета от мерки за икономии, за които настояха международните кредитори, за да сключат споразумение за нова финансова помощ с Атина.

Депутатите приеха закон за реформи, съгласувани с Еврогрупата като предварително условие за започване на преговори за трета кредитна програма за Гърция в размер на между 82 и 86 милиарда евро за период от три години.

Мерките, залегнали в споразумението на Гърция с кредиторите, включват данъчни и пенсионни промени, приватизационна реформа, повишаване на данък добавена стойност, както и ограничаване на практиката на предсрочно пенсиониране.

Гръцките депутати приеха исканията на Еврогрупата с явно гласуване, при което бяха регистрирани 228 гласа "за" срещу 64 "против" и шестима въздържали се. Против закона се обявиха бившият министър на финансите Янис Варуфакис, председателят на парламента Зои Констандопулу, министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис и заместник-министърът на труда Димитрис Стратулис.

Премиерът Алексис Ципрас призова народните представители да приемат условията на кредиторите, подчертавайки, че споразумението няма алтернатива. "Не вярваме в него, но сме принудени да го приемем", обобщи Ципрас, въпреки че хардлайнери в управляващата СИРИЗА категорично се обявиха против.

С "не" гласуваха общо 32 от 149-те депутати на партията. Други шестима се въздържаха. Ключова при гласуването се оказаха подкрепата на по-малкия партньор от управляващата коалиция – "Независими гърци", както и на проевропейските опозиционни формации.

Гласуването на реформите в гръцкия парламент не мина без ескалация на напрежението в Атина. При масов протест на столичния пл. "Синтагма", в който се включиха поне 12 000 души, сред които много анархисти и крайно леви активисти, пострадаха четирима полицаи и двама френски фотографи, съобщава АФП.|

Протестиращите запалиха микробус на гръцка телевизия, изпочупиха околните банкомати и разбиха витрините на няколко магазини. За да разпръсне демонстрантите, полицията използва сълзотворен газ и светошумови гранати, което предизвика ответна реакция с коктейли "Молотов". Задържани са най-малко 50 души. Центърът на Атина бе блокиран от силите за сигурност. В протеста пред парламента участваха най-малко 12 000 души.

Очертават се промени в кабинета и избори

Правителствени промени и избори се очертават като приоритети на кабинета в Атина след гласуваните снощи от парламента нови мерки за икономии, вотът показа дълбокия разрив между Ципрас и Лявата платформа в партията СИРИЗА, пише в четвъртък гръцкият в. "Вима".

Източници, цитирани от вестника очакват при предстоящия ремонт на правителството да бъдат отстранени най-малко петима министри, гласували против споразумението с кредиторите, след като оставки вече подадоха петима от тях - министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис, вторият министър на труда Димитрис Стратулис, вторият министър на националната отбрана Костас Исихос, вторият министър по европейските въпроси Никос Хундис, вторият министър на финансите Надя Валавани.

Всичко показва, че на някакъв втори етап Ципрас ще се ориентира към стартирането на процедури за прибягване към изборните урни и че това ще стане, след като приключи първата фаза от трудното споразумение с кредиторите, което така или иначе ще изисква и други гласувания в парламента, където резултатите ще са подобни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #8

    Правителството на СИРИЗА изобщо не е крайно ляво. Първото действие на едно ляво правителство щеше да бъде национализация на огромните богатства на семействата Караманлис и Папандреу, управлявали Гърция десетки години и трупали кредити със съответните комисионни. Нито един гръцки милиардер не беше подведен под отговорност за незаконно придобиване на имущество. Милиардите, които Гърция очаква Европа да и даде, можеха да се покрият от гръцките олигарси. Така че, СИРИЗА е вътре в кюпа с крадците.

  2. анита хегерланд
    #7

    "При първото изпитание Сократ осъзнава, че никой не знае нищо добро и красиво, но той е в по-добра позиция, тъй като е наясно, че не знае, докато другият не знае нищо, но си въобразява че знае. С последващата поредица от изпитания, Сократ си навлича омразата на мнозина, но продължава, тъй като смята, че е длъжен да го направи заради думите на Бога. Така той стига до извода, че най-изтъкнатите мъже са най-глупави." /"Апология на Сократ" - Платон/

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    Драги: До момента ЕЦБ е вляла в гръцката банкова система 130 милиарда евро. Факт, който я прави „най-големия вложител”, след като частните депозити са на стойност 120 милиарда евро. В същото време Европейската комисия одобри отпускането на 500 милиона евро от предишната Национална стратегическа референтна рамка и повиши авансовите плащания за Гърция по новата (2014 – 2020) с цел да осигури спешна ликвидност за гръцката икономика. Жан-Клод Юнкер посочи, че „международното финансиране, което страната е получила до момента надхвърля парите, които е получила цяла Европа от плана Маршал след края на Втората световна война”.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    ЕЦБ в рамката на програма Emergency Liquidity Assistance — ELA) ще предостави на гръцките банки кредити. При получената ликвидност от ELA банките носят по- висока издръжка — те ще получават парите по ставка 1,55% вместо 0,05% при нормално финансиране.

  5. Ливада
    #4

    Е сега кои са терористите и кой унижава гръцкия народ - финансовите институции и ЕС, или правителството и парламента на Гърция, които първо поискаха от народа да гласува на референдум дали иска реформите и после, като каза народът, че не иска реформите, все пак му ги натресоха? Очаквам в недалечно бъдеще Ципрас да го изгонят с камъни и тояги собствените му досегашни почитатели.

  6. безпартийна
    #3

    Анархисти и леви екстремисти организирали протест, при това внушителен, 12000 души. Явно много са такива в Гърция. А от какво, да ги питаш, ще живеят, ако не се случи споразумението. Явно цял живот са били на издръжка на кредиторите, и си мислят, че това като е продължавало дълго, ще продължи вечно.

  7. Boriana Boneva
    #2

    чета пенсионни ПРОМЕНИ, ОГРАНИЧАВАНЕ практиката на ранно пенсиониране-като мерки от споразумението с кредиторите. Чета още- прели ЗАКОН ЗА РЕФОРМИ. Всъщност какво са приели- закони или закон за законите. Ами защо и ние не приемем един закон че ще направим реформи в правосъдието и здравеопазването, социална реформа и да приключим. После да развеем байрака и да поискаме -край на мониторинга.

  8. Kruger
    #1

    Естествено, че ще го одобри. Алтернативата е разпад на държавата - фалит, затворени банки, липса на пари за плащане на пенсии и заплати на публичния сектор, хиперинфлация. Трябва да си сбъркан, за да предпочетеш това. И защо не вярват в споразумението? То дава пари, както и изисква мерки, които да извадят на прав път гръцката икономика. Предлагат го тези, които са го направили и постигнали много. За да не им вярваш на тях, доказано успешните, а на себе си или на другите безполезни радикали, дето нищо не сте направили в живота си, г-н Ципрас?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.