Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пътят на Скопие към ЕС среща мощно коалиционно препятствие

"Галъп": Близо 70% от българите подкрепят твърдата позиция към Северна Македония

44 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Сигналите на премиера Кирил Петков, че е възможно България бързо да вдигне "ветото" върху започването на преговори на Северна Македония за членство в Европейския съюз, очаквано не бяха потвърдени и от лидерката на БСП Корнелия Нинова.

След като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов коментира, че Северна Македония "не е нормална, европейска държава", Нинова каза, югозападната ни съседка не може да започне преговори "без зачитане на българския национален интерес, на българската история, без прекратяване на езика на омразата и дискриминационното отношение към българите в Република Северна Македония (РСМ)".

Нинова каза, че потвърждава досегашната позиция на БСП по отношение на членството на РСМ в ЕС, като се позовава не само на позиция на партията ѝ, но и на коалиционното споразумение за съставяне на правителството.

"Ние сме коалиционно уважителни и възпитани - това, което сме подписали, това подкрепяме, отделно от това партийната ни позиция е категорична и ясна", посочи Нинова.

В управленската коалиция има ясно разделение по отношение на Северна Македония. "Продължаваме промяната" и "Демократична България" защитават тезата, че трябва да се намери бързо решение, а БСП и "Има такъв народ" не допускат никакви компромиси по темата.

В четвъртък Кирил Петков каза, че се надява "съвсем скоро да дадем пътя на Република Северна Македония към ЕС". Според него има огромен напредък и в работата на общата историческа комисия.

Македонското правителство на Димитър Ковачевски избягва провокациите, но и не е показало, че е готово да се съобрази с българските изисквания.

България настоява още македонските българи да бъдат записани наравно с останалите народности в Конституцията на Република Северна Македония, което към момента трудно може да стане заради парцелирания македонски парламент. Искането ЕС да стане гарант за спазването на българските интереси, пък не се приема от страните членки, които не са склонни да вкарват на европейско ниво двустранни въпроси.

На този фон социологическо проучване на "Галъп" показа, че 68,9% от анкетираните подкрепят тезата, че България трябва да запази твърдата си позиция спрямо РС Македония.

"Малко над една пета са на обратното мнение – България да промени позицията си към по-мека", посочват от "Галъп".

Почти аналогични данни са били отчетени и през лятото на миналата година.

"Това показва, че съществена промяна в нагласите по тази тема по-скоро няма, а обзорът назад в годините показва дори признаци на "втвърдяване" на общественото мнение у нас".

За безусловно допускане на Македония по пътя към ЕС в началото на тази година бяха 7.6%, а през 2020 г. – сходен дял от 8%. Най-сериозен е ръстът за година и половина на онези, които са крайни в желанието си Скопие да не бъде допускано - 15.3% сега срещу 6.1% през 2020 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

44 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. дреалист
    #44

    Ето това еключова фраза: "Се е бугарско ние од Марс паднавме." ... Щеше да е смешно, ако не беше трагично...

  2. дреалист
    #43

    Сетих се , как можем да си разделим историята. Четните царе да са български а тек царете - македонски.

  3. дреалист
    #42

    Смисълът на писането е - да се намери точно в какво е проблемът на разминаването. Ако не се зададе точния въпрос - няма как да получим и точния отговор. ...
    Само че ние не можем да се разберем - кой е този ОБЩ въпрос...
    Според нас, ние сме един народ, по произход, сега в две държави.
    А според теб, вие сте отделен, различен народ, с различен език и разбира се различна история. Но понеже вие сте нямали държава, няма как да имате и история.
    Обаче ви трябва за патриотичното възпитание.
    ... Затова

  4. Маке
    #41
    Отговор на коментар #40

    Ете затоа нема да има пријателство. Се е бугарско ние од Марс паднавме. Не е толку важна ЕУ туку блокадата на бугарскиот народ за македонскиот народ. Најголемиот дел од бугарите го подржуваат тоа. Инаку за историјата има многу спорови и во ЕУ. Британија- Ирска, Унгарија- Словачка,Германија -Франција, но никој не блокирал никого заради тоа. Биди жив и здрав, не вреди повеќе да пишуваме. Нема разбирање.

  5. дреалист
    #40

    Нищо не й блокираме на Македония. Жива и здрава си е държавата. А-а, искате членство в ЕС? ... Това, в скоби, е глупаво. Всъщност вашият елит иска членството, за да си напълни джобчетата с еврофондове. ...
    Обаче, ти къде си чувал за безплатен обяд? Тези пари са подкуп към елита да се съгласи с ликвидирането на последните остатъци от икономическа, военна и национална независимост. Което се случи на България.
    ...
    КАкто и да е, не може в един съюз да има две държави, които спорят - чия е историята

  6. Маке
    #39
    Отговор на коментар #38

    Не, ние не го негираме бугарскиот јазик.Иако сте ја признале државата сега ја блокирате. Признавањето не било искрено. Зошто ви пречи постоењето на македонци не ми е јасно. Ние не негираме дека имате свој јазик кој е различен од нашиот вие не негирате. Тоа е проблемот.Никој трет не е виновен. Ни руси ни срби. Бугарскиот народ не прифаќа дека постоиме и дека не сме бугари. Самите вие не бркате подалеку од вас.

  7. дреалист
    #38
    Отговор на коментар #37

    Така. Преводът на Манасиевата хроника на български, при цар Иван Александър 13 в. е почти на съвременен български. Има пасажи четими и днес. Това е същият език, на който има цяла литературна школа (Охрид, Преслав, Търново и т.н.) от 8 век нататък. Имаме и цар Самуил. Който бил македонски. Цар на държава, която не съществува и говорещ език, който се появява 1945 г. Той - на какъв език е говорил? Ако той е говорил на македонски, излиза, че български език не е съществувал. Т.е. ние, дето се наричаме

  8. Маке
    #37
    Отговор на коментар #36

    Работата е едноставна. Бугарија треба со декларација на Собранието да каже дека го признава македонскиот народ и македонскиот јазик и готово. Не сте свесни колку тоа ќе биде позитивно прифатено кај нас. Сите други недоразбирања брзо ќе се решат. Не сакам кога ќе дојдам во Бугарија сите да ми кажуваат дека непостојат македонци и дека сум бугарин. Тоа нас не одалечува од пријателство.Со вето нема ништо да постигнете освен зголемување на омразата. Дури и некој да ги прифати вашите услови народот нема да се согласи. Се што е прифатено под притисок нема да трае долго. Сигурен сум во тоа.

  9. дреалист
    #36

    За мен, географската зона на България и цяла бивша Югославия, са с много близки език, култура и манталитет. Това е очевидна за всички наблюдатели и в историята, и сега - предпоставка за единна държава. Това е кошмарна опасност за всички, освен нас. Заради което те ни разделят по всякакъв начин. ТОВА е Балканският въпрос.

  10. дреалист
    #35

    "бил различен (по јазик и култура) од сите други."
    Това няма как да е вярно. Нови Език и култура не възникват за една нощ. Всички балкански народи си имат възрожденски творци, разположени във времето, чрез които може да се проследи развитието на културата. Смешно и нелогично е, през Възраждането, писателите по Вардарските земи да са писали на български, ако той не им е бил роден. Българска държава няма - че да ги принуди, какво е можело да им попречи да си изразят различната култура и език?
    Само

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.