Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пауъл доволен от готовността на България да приеме американски военни бази

0 коментара

Ще има ли американски военни бази на територията на България и може ли България да получи преференции по отношение на иракския дълг? Това бяха основните въпроси, които обсъждаха председателят на парламента Огнян Герджиков и външният министър Паси с държавния секретар на САЩ Колин Пауъл. Герджиков и Паси са във Вашингтон за честванията на 100 годишнината от българо-американските дипломатически отношения.

Колин Пауъл благодари за подкрепата, която България оказва на САЩ не само в борбата срещу тероризма, но и в усилията за възстановяването на Ирак. Той подчерта и голямата помощ на България в опитите на САЩ от последните дни да осигурят максимално голяма подкрепа за най-новата резолюция на Съвета за сигурност по въпроса за възстановяването на Ирак след войната.

Държавният секретар изрази задоволство от готовността на България да приеме на своя територия американски военни бази - въпрос, станал особено актуален в контекста на последната концепция за американското военно присъствие по света, както и в контекста на разширяването на НАТО.

"Председателят (Герджиков) спомена, че България е заинтересована да бъде домакин на американско военно присъствие, което би било в услуга на нашите взаимни интереси. Аз бях много радостен да чуя от председателя доколко България и нейният народ подкрепят идеята за разполагането на такива бази. Разбира се, продължи Пауъл, проблемът е в ръцете на Пентагона, който тепърва трябва да работи по него с българските военни. Министър Ръмсфелд, каза още държавният секретар, все още проучва възможностите за разполагането на нашите сили в Европа и други части на света, така че е прибързано да говорим за някакви конкретни места и някакво конкретно присъствие. Но аз съм доволен, че България приема добре идеята."

В кабинета се появиха разминавания около разполагането на американски военни бази у нас, след като военният министър заяви след завръщане от САЩ, че е нужна консенсусна декларация на парламента, а правителственият говорител заяви, че кабинетът може да инициира такова решение само при конкретно постъпило искане от страна на САЩ.

България ще бъде третирана привилегировано за иракския дълг

Малко по-късно председателят на българския Парламент Огнян Герджиков заяви, че другата основна тема, която са обсъждали с Колин Пауъл и преди това със сенатора от Аризона Джон Маккейн е била темата за иракския дълг към България. Този дълг, в размер на 1 милиард и 700 милиона долара, представлява 12 процента от Брутния вътрешен продукт на страната, е подчертал Герджиков. Той припомни, че дългът на следващия голям кредитор на Багдад - Русия, възлиза на едва 1 процент от Брутния ѝ вътрешен продукт.

"Г-н Колин Пауъл се отнесе с разбиране към нашия интерес, към нашите искания, с които той, разбира се, е наясно. Той подчерта, че Ирак е длъжник с огромната сума от 100 милиарда долара и би било трудно да се очаква бързо решение на този въпрос. Но няма съмнение, така както подчерта в предишния разговор и Джон Маккейн, че България ще се третира по-специално и привилегировано с оглед на позицията ни в анти-терористичната коалиция, с подкрепата, която оказваме на САЩ", заяви Герджиков. И от тази гледна точка, каза още той, бихме могли да бъдем известни оптимисти, без разбира се да смятаме, че това е въпрос, който ще се реши бързо. Просто трябва да имаме малко повече търпение.

Сенатор се интересува и от българо- руските отношения

По време на спомената среща с Джон Маккейн сенаторът от Аризона е поставил въпроса за настоящия статус на отношенията между България и Русия, както и за позицията на българското ръководство към президента Владимир Путин. По този повод Герджиков заяви:

"С министър Паси го уверихме, че Путин е един демократ, който се е доказал, че е такъв с оглед на реакциите, които имаше и по отношение на българската позиция, в която изразихме подкрепа към САЩ - нещо, което прави чест на руския президент и това беше оценено от г-н Джон Маккейн."

По-късно министър Паси отрече интересът на сенатор Маккейн към българо-руските отношения да е бил продиктуван от опитите на премиера Симеон Сакскобургготски да назначи за свой специален съветник бившия шеф на разузнаването Бриго Аспарухов.

Това намерение на премиера предизвика остри реакции от страна на САЩ и други страни-членки на НАТО, в които се събудиха основателни опасения, че тайните на Алианса ще попадат в ръцете на човек, свързан с Москва.

Отказът на Сакскобургготски да назначи Бриго Аспарухов за свой съветник съвпадна с първия ден от посещението на българската делегация във Вашингтон. По тази повод министър Паси заяви: "Нашият министър-председател взе най-доброто решение и разбира се г-н Аспарухов лично помогна за това да се оформи възможно най-доброто решение."

Финансовият министър Милен Велчев, който също е във Вашингтон и разговаря със зам.-министъра на отбраната по финансовите въпроси на Пентагона Дов Закхейм заяви, че решението за евентуално дислоциране на американски бази в България ще бъде оповестено може би в началото на следващата година. Личното ми мнение от разговора е, че има много сериозен шанс в България да бъде дислоцирана поне една база, каза Велчев, цитиран от БТА.

САЩ поемат разходите за българския батальон в Ирак

След срещата си в Пентагона той съобщи, че американската страна ще осигури средствата за издръжка на българския батальон в Ирак, които са извън разходите за възнаграждение на персонала.

Според българския зам.-министър на отбраната Неджми Али, който също участва в срещата, към настоящия момент за мисията в Ирак са изразходвани 30 милиона лева, а до края на годината се предвижда да бъдат изразходвани още 29 милиона.

Общите разходи до края на юли 2004 г. за издръжката на българския батальон са около 80 милиона лева.

Петагонът пита за утилизацията на старото оръжие в България

Неджми Али каза, че в Пентагона е повдигнат и въпросът за утилизацията на малкото оръжие и лекото въоръжение в българската армия - оръжията, които се освобождават от българската армия във връзка с процеса на присъединяване на България към НАТО. Според него към настоящия момент това оръжие е около 76 хиляди тона, а сумата, необходима за финансиране на процеса е около 60 милиона долара. От Пентагона са заявили, че американската страна ще разгледа този въпрос.

България ще обучава иракски полицаи, потвърди министърът на вътрешните работи Георги Петканов след заседанието на Министерски съвет в София. Обучението им ще е в или полицейската академия в Симеоново или в някоя от другите полицейски школи, уточни вътрешния министър. Финансирането ще се поеме от наша страна. По думите на министър Петканов засега само е взето принципно решение и тепърва ще се уточнява колко хора и кога ще се обучават. Министърът на отбраната Николай Свинаров обяви, че България може да приеме за обучение военни и студенти. Според него, около 2 000 000 лева ще трябва да се осигурят за обучението, но окончателната сума ще стане ясна по време на международната донорска конференция за Ирак.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.