Ако някой се е съмнявал, че краят на войната в Ирак наистина е отекнал и отвъд Близкия изток, визитата на Колин Пауъл в София вчера помага нещата да се изяснят, пише "Уолстрийт джърнъл".
Преди всичко шефът на американската дипломация постави българската столица в следвоенната си обиколка преди обикновените континентални спирки Брюксел, Париж или Берлин.
Тази мирна балканска държава, която още дори не е член на НАТО, където ще бъде приета догодина, се оказа приятел, на който може да се разчита много повече, отколкото на Франция или Белгия - страни, основателки на НАТО, които обаче прекараха последните пет месеца в постоянни опити да саботират свой съюзник, готвещ се да влезе във война, пише "Уолстрийт джърнъл".
Старите европейци се разкрещяха, и то нямаме предвид в преносния смисъл на думата, на този член на нова Европа заради подкрепата му за Съединените щати. Президентът на Франция Жак Ширак каза на българите, че е заплашено членството им в Европейския съюз. България обаче остана непреклонна, каза вчера Колин Пауъл и добави: Ние никога няма да забравим това.
Посещението и припознаването на новите американски съюзници в Централна Европа не е само символично, пише "Уолстрийт джърнъл". Да отбележим тук, че за първи път България бива вписвана в групата, наричана Централна Европа.
Г-н Пауъл обсъди най-важната промяна в американското военно присъствие в Европа от края на Втората световна война насам. България може скоро да стане дом за част от 118-те хиляди американски войници, разположени в Европа в момента. Повечето от тях са в Германия, която през последните месеци се оказа партньор, на който не може да се разчита, продължава статията.
Възможното преразполагане на американски войски от Германия в по-леки бази на изток и на юг ще приближи Съединените щати до местата, където са реалните заплахи за сигурността в наше време - Близкия изток и Централна Азия. Централноевропейците са наистина разтревожени за сигурността си и искат силно НАТО, тъй като за разлика от по-богатите си европейски братовчеди живеят в несигурна среда.
Преместването има смисъл от военна гледна точка, но не бива да се забравя и за политическия му аспект. Точно така, както Вашингтон справедливо реши да се изтегли от Саудитска Арабия - едно деспотично кралство, чиито ценности Америка не споделя, Съединените щати трябва да разположат войниците си при страни домакини в Европа, които ги искат там.
Проблемът никога не е бил с Европа, казва "Уолстрийт джърнъл", особено сега, когато Европейският съюз е на прага на разширяването си до 25 страни, нито с НАТО, най-успешният военен съюз в историята. Само няколко страни създаваха пречки пред американската дипломация. Алиансът наистина изпука, огъна се, но остана здрав и може да стане още по-здрав. Благодарение донякъде на лобирането на Полша - новия играч в европейската политика, НАТО може да бъде призовано да пази сега мира в Ирак.
Това наистина може да не е атлантическият алианс от времето на нашите бащи, но този нов модел изглежда по-добре подготвен да посрещне нуждите на сигурността днес, завършва публикацията на "Уолстрийт джърнъл".
Под заглавие "Пауъл благодари на София" германският вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг" съобщава, че по време на няколкочасовото си посещение в София американският държавен секретар Колин Пауъл благодари на българското правителство за подкрепата на страната по време на кризата в Ирак. Цитирани са думите на държавния секретар след срещата му с българския премиер Симеон Сакскобургготски, че страната играе значима роля в съвременните трансатлантически отношения.
Съединените щати са готови да подкрепят България финансово, но и по друг начин, като същевременно ще продължат да оказват помощ в борбата срещу корупцията и за реформите в съдебната система като неразделна част от тази борба, е цитиран да казва още Колин Пауъл.
По-нататък германското издание пояснява за своите читатели, че до края на годината България е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН и че страната е заела позицията на Съединените щати, Великобритания и Испания по внесената от тях през март втора проекторезолюция за Ирак.
Това тогава предизвика гневната реакция на френския президент Жак Ширак, който дори заплаши с вето присъединяването на страната към Европейския съюз, опреснява още съзнанието ни "Франкфуртер алгемайне цайтунг". България показа, че знае как трябва да се държи и какво трябва да прави, и ние никога няма да забравим това, е цитиран още да казва шефът на американската дипломация по отношение на външната политика на балканската държава, пише още "Франкфуртер алгемайне цайтунг".
Пауъл е цитиран още да казва колко полезни са му били разговорите, които той е имал в рамките на Съвета за сигурност с българския външен министър Соломон Паси, който, както пише германското издание, навремето беше първият, който постави въпроса за членството на България в НАТО. Междувременно тази негова политика днес не е оспорвана от никого.
Излъчено по Радио "Свободна Европа"
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.