Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пауъл препоръча Сенатът да одобри приемането на 7 нови държави в НАТО

0 коментара

Държавният секретар Колин Пауъл препоръча Сенатът на САЩ да одобри разширяването на НАТО. Той изтъкна, че и седемте страни, поканени в Прага да влязат в НАТО - Литва, Латвия, Естония, България, Румъния, Словения и Словакия - са доказали, че могат да допринесат за сигурността на северноатлантическата зона.

Договореното миналия ноември в Прага разширяване на НАТО е положителна стъпка от огромно значение за бъдещето на Алианса, се казва още в писменото изявлението на държавен секретар Колин Пауъл пред Комисията по външните работи на Сената на САЩ.

Вчера той внесе в комисията писмено изказване за разширяването на НАТО. Текстът на устното експозе на Пауъл пред комисията е публикуван в сайта на Държавния департамент на САЩ.

Отделен пасаж от изказването на Пауъл беше посветен на незаконната оръжейна търговия на България и Румъния.

Въпреки добрите постижения на страните-кандидатки Държавният департамент е обезпокоен от съобщенията за продължаващи незаконни оръжейни продажби.

България и Румъния имат добре развита оръжейна промишленост, която има отдавнашни връзки с Близкия изток, отбеляза държавният секретар. Визирайки и случая Терем, когато миналата година дни преди срещата в Прага беше спряна незаконна сделка с резервни части за танкове, държавният секретар добави, че САЩ са постигнали значителен успех в спирането на оръжейни трансфери от тези държави за страни, чиято политика буди безпокойство.

Освен незаконната търговия с оръжие България, заедно с Румъния и Словакия бе спомената като страна, която е в процес на одобряване на строго антикорупционно законодателство. Обща за всичките седем страни-кандидати се казва, че са взели спешни мерки за борба с корупцията.

Пауъл подчерта, че НАТО е нещо повече от договор за колективна отбрана. Алиансът е централна организираща сила в сложното многобразие от отношения, които свързват Северна Америка и Европа. НАТО е общност от ценности и споделена вярност към демокрацията, свободната инициатива и върховенството на закона, подчерта Пауъл.

Пауъл изтъкна пред сенатската комисия, че всичките страни-кандидатки подкрепиха американската позиция за Ирак. Той напомни, че България даде възможност на американците да използват нейната военновъздушна база в Бургас. И седемте страни показаха, че са ценни от военна гледна точка за алианса, обобщи Пауъл.

Той подчерта, че новите членки на НАТО ще направят Алианса по-силен, ще дадат свежи идеи и ще му вдъхнат нови сили.

Говорейки за бъдещето на НАТО, Пауъл заяви, че членките на организацията трябва да са готови да насочат енергията си извън Европа. Това ще изисква те да имат въоръжени сили, способни да излязат и да се бият извън Европа. Алиансът ще възстанови силите си. Ние ще бъдем упорити и постоянни, защото има много работа за вършене и много съюзници, които искат да я вършат, заяви Пауъл.

В заключение той призова сенатската комисия по външните работи да препоръча на Сената да одобри на 7 май протоколите за присъединяване към НАТО на седемте нови страни.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.