Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарът на жилища се раздвижва, но с цени рязко надолу

4 коментара

Първото тримесечие на 2010 г. е било сравнително успешно за имотния пазар в България, като средната активност на пазара е с около 40% по-висока спрямо същия период на миналата година, който бе най-тежък за сектора. Това се казва в анализ за сектора на агенцията "Бългериън пропъртис", публикуван в четвъртък.

Продажбите на имоти през януари и февруари 2010 г. се задържаха на нива от второто полугодие на 2009 г. Месец март обаче донесе по-голяма активност на пазара и сделките отбелязаха рекорден брой от началото на кризата и ръст от 50% спрямо средномесечните нива за последните 10 месеца. Оживлението през март беше основно за имоти в страната, където на места до този момент пазарът беше почти нулев. Сделки се сключват или с луксозни имоти, чийто цени са паднали сериозно или с много евтини имоти – например апартаменти по морето за 25-30 хил. евро.

Активността на пазара за градски имоти в София и Варна обаче остава непроменена спрямо последната половин година и цените на имотите на база реално сключени сделки остават непроменени.
В София

Намалението на цените в София е много по-малко на фона на повечето населени места в България – 23% спад в цените за 2009 спрямо 2008 г. за София при 36% среден спад за страната по данни на "Бългериън пропъртис".

През януари апартаменти в столицата се продаваха на средна цена 980 евро на кв.м., която е равна на средната цена от последното тримесечие на 2009 г. През февруари – средната цена на кв.м. е 1220 евро (купуваха се предимно луксозни имоти), а през март средната цена на продадените имоти спадна до 940 евро на кв.м.

Има ръст в сключените сделки за наеми в София от началото на годината с около 30% спрямо последното тримесечие на 2009 г., но сделките се сключват на 30% по-ниски цени.

Ваканционни имоти

Най-пострадал от кризата е именно сегментът на ваканционните имоти – с най-драстичен спад на цените (понякога с над 50%) и в пъти намаляло търсене. Съдбата на построените, но непродадени, имоти ще бъде решена през тази и следващата година, като най-вероятно ще бъдат разпродадени на цени доста под себестойността им, а техните собственици/предприемачи ще се наложи да преглътнат немалки загуби, пише в анализа.

За това говори и тенденцията от началото на годината на значително намаление на офертните цени от страна на строители и продавачи на ваканционни имоти в морските и ски курортите.

Макар, че цените на ваканционните имоти вече са доста атрактивни, кандидат-купувачите са доста взискателни и имат дълъг списък от изисквания - започвайки с изключително изгодна цена (около 300 - 500 евро/м2), добра локация, добро качество, наличие на добро управление и поддръжка на сградата, възможности за организирано отдаване под наем и генериране на приход от инвестицията.

Липсват всякаква продажби "на зелено", като кандидат-купувачи няма дори за имоти, оферирани на изключително ниски цени.

Множество строителни проекти са замразени в съвсем начална фаза поради липса на финансиране и пренасищане на пазара. Още повече са проектите с парцел и строително разрешение, които са стопирани. Все повече такива проекти се оферират на пазара, но кандидат-инвеститори липсват и за тях поради лошите перспективи пред новото строителство.

Кой купува?

Доминиращите купувачи на имотния пазар от началото на годината са българи и руснаци. Докато през януари активни бяха и гръцките купувачи, през февруари и март те не присъстват на пазара на имоти в България.

Българи са купувачите на 20% от реализираните сделки на "Бългериън пропъртис". Те купуват предимно апартаменти в София, Бургас, Варна, но също и в Банско, както и селски къщи на изгодни цени в страната.

Руските клиенти съставляват най-голям дял от чуждестранните купувачи за първите 3 месеца на 2010 г. – 20%. Те вземат основно апартаменти в морските и ски курортите.

Британците тази година са 15% от чуждестранните купувачи, като техният интерес е съсредоточен основно към селски имоти на ниски цени.
Останалите чуждестранни купувачи са от много различни националности. През тази година на българския имотен пазар присъстват представители на много страни – както съседните, така и от далечни дестинации като Канада, Австралия, САЩ и др., като предпочитанията им са насочени основно към евтини и изгодни имоти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Боби
    #6

    Крадците изпраха милиони и няма кои да ги събори. Е как да паднат цените като НАП и прокуратурата очебийно не си вършат работата. Господата с по няколко луксозни имота не са се притеснили много. Вижте само лудите разлики в цените.

  2. реалист
    #4

    стана ясно :като се смъкнат цените до реалните нива (за страна със среден месечен доход 200 евро и страшна демографска криза)има сделки, за алчните комуноидо-предприемачи които не смъкват цени има един гол х..ол

  3. До калун
    #3

    Ами журналистите вкараха тези думичкисъщо и финализиране на сделка дестинацияпревенция и други красоти

  4. калун
    #1

    Родна реч омайна, сладка...и т.н.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.