Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарът на жилища в Източна Европа заплашен от срив

21 коментара
Пазарът на жилища в Източна Европа заплашен от срив

Цените на жилищата в някои пренагрети пазари в Европа започнаха рязко да падат, повтаряйки началната фаза на срива на пазара на високорискови ипотечни кредити в САЩ, пише британският вестник „Дейли Телеграф” в броя си от понеделник, цитиран от Инвестор.бг.

В Ирландия се регистрира спад на цените на имотите за четвърти пореден месец, защото по-високите лихви в еврозоната започват да се отразяват по-сериозно на пазара, а спекулативният балон в балтийските страни се спука, се казва в статията, посветена на състоянието на имотния пазар в Европа.

Цените на жилищата във и около латвийската столица Рига паднаха с 3.5% през юни след спад от 1% през май. В началото на тази година апартаментите в стария град се оказаха по-скъпи от тези в Берлин заради наплив от спекулативни сделки, голяма част от които с ипотеки в евро, швейцарски франкове или йени, които биха могли да се окажат катастрофални, ако валутата на Латвия внезапно се обезцени – което е напълно възможно да се случи предвид дефицита по текущата сметка на страната, който скочи до 26% от БВП, пише още в „Дейли Телеграф”.

Подобно опъване на пазара до краен предел има в сектора на недвижимостите в Румъния, България, Хърватска и дори Русия, се казва още в статията. Според публикацията Danske Bank вече е предупредила, че голяма част от Източна Европа е надута от „чудовищен балон“, който напомня условията в Източна Азия малко преди да дойде кризата от 1997 г.

В Ирландия цените на жилищата паднаха с 2.6% за първите шест месеца на годината, като в Дъблин е отчетен спад от 3.3%. Забавянето бързо се разпростира и в строителството. Регистрациите на жилища са намалели с 34% през първото полугодие, а около 15% от домовете са празни, сочат статистически данни от преброяването в Ирландия.

„Високите нива на задлъжнялост на домакинствата в големи части на Европа са направили региона уязвим спрямо затягане на кредитните условия“, смята Жан-Мишел Сис, икономист в рейтинговата агенция Standard & Poor's.

Нивата на задлъжнялост са над 100% от БВП в Ирландия, Великобритания, Испания, Холандия и Дания.

„Местните агенции за недвижими имоти в Испания отчитат спад на цените на тримесечна база в Мадрид и няколко други провинции. Цените на имотите във Франция паднаха с 1.5% през юли, въпреки че към момента са задържаха на 5% годишен ръст. Тенденцията за повишаване на цените може да се обърне и да стане отрицателна през второто полугодие“, прогнозира Сикс.

„Повишенията на лихвените проценти искат своя дан от приходите, вече обременени от нарастващата задлъжнялост на домакинствата“, коментира той. Европейската централна банка удвои лихвата от 2% през декември 2005 г. до 4%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #24

    Докато цената на едно средно жилище е съизмерима с цената на един среден автомобил, нов разбира се, не трябва да се опасяваме от срив на цените на жилищата.Истината е, че не цените на жилищата са високи, а покупателната ни способност е крайно ниска. По вероятно е да има задържане за известно време на цените. Включая и в населените места, където жилищата се продават под себестойността си...Колкото за пазара в Щатите, там цените на жилищата за последните десет години са се удвоили, а в Англия за същия период са се утроили. Става дума за пазари, далеч по-развити от Българския!

  2. Доматения кол
    #23

    Батенце, ако според теб средната цена на една нова кола е около 100 хил. евро тогава евала и праим.

  3. Да!
    #21

    Малоумник, ако за теб средният апартамент е 100 хиляди евро, значи караш Ролс Ройс.Ама като ти гледам акъла, и за волска талига не си.

  4. koleto
    #20

    bla bla tiq gluposti se govorat ot 5 godini

  5. Police verso
    #19

    Нека да падат още! Хак да им е на лакомите!

  6. блондинка
    #18

    Това е пазарната икономика и регулаторите на пазара.

  7. Пеньо
    #17

    Направо гледай какво става сега. Това ще е за пръв път в България по този начин. Интересно ми е банките, които даваха кредити като луди и как сега ще започнат да им трепрерят краката, когато започнат да гледат как се топи обезпечението като пролетен сняг. Икономиката е желязна - няма пазар, който върви само нагоре. цена 3-4 пъти колкото е себестойността, това не е човешко. Дано да не стане много лошо.

  8. купувач
    #16

    щото когато цените в америка се покачиха, тогава нямаше как и у нас да не се вдигнат. ама сега е друго - това, което става у америка, нас не ни засяга. напротив - още ще се качват... още триста процента до края на 2008 ма. а несанираните панелки с още 30 г. живот - с още 500%на балканите е друго - у кукавата сърбия, мАкедония, скопско и софийско се вихрят баровци - там средно с по 1000% на петилетка...и още ище още...

  9. еврореалист
    #15

    Класика в жанра. Банките налапаха въдицата и отпуснаха кредити за чудовищни суми, които хората няма да изплащат повече - ами то не е нормално 30 г. да изплащаш панел, който си взел за 50000 евро, а вече струва по-малко и от 30000. тогава банките ще си чукат в главите взетите обратно ипотекирани жилища. И ще започнат фалити и изкупувания от по-големи акули. Просто финансовият свят се укропнява.Тежко само на обикновените хорица, дето се поддадоха на истерията и си взеха панели на баснословни цени...винаги

  10. Vapros
    #14

    da se obyavyava v BG?Nyakoy spomena che e razlitcno v BG-to ot USA-to. V amerika kato natrupash mnogo dalg ipoteki kreditni karti i tn. Obyavyavash falit i potcvash na novo. Sega malko go zategnaha ama pak moje a v BG-to kak e?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.