Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарите остават в плен на безпокойството от Брекзит

Нов спад на лирата, еврото и петрола, инвеститорите търсят сигурните йена, злато и ДЦК

2 коментара
Пазарите остават в плен на безпокойството от Брекзит

Финансовите пазари остават притеснени след решението на Великобритания да напусне Европейския съюз и в понеделник британският паунд и и еврото отбелязаха нов спад след петъчното поевтиняване. Надули бяха и цените на петрола в началото на търговията, инвеститорите предпочетоха сигурността на йената, златото и държавните ценни книжа, след като в петък голяма част от компаниите, търгувани на борсите, загубиха значителна част от стойността си.

След изявлението на британския финансов министър Джордж Озбърн, че страната е непоколебима за запазване на фискалната си стабилност, че британската централна банка е готова за реакция при нужда, лирата, която сутринта загуби нови 1.8 на сто от стойността си, се  стабилизира.

Така японската йена, която повиши стойността си не само спрямо еврото, но и спрямо долара, се оказа предпочитаната валута от инвеститорите.

Според анализатори Токио ще изчака действията на водещите световни банки, преди да предприеме действия за стабилизиране на пазара си.

На водещите фондови борси в Европа също е горещо. Въпреки това Франкфуртският DAX прибави 0.06 на сто след големия спад в петък, кагота станаха ясни резултатите от референдума във Великобритания, а в Париж САС 40 нарасна с 0.04 на сто след успокоителните думи на Озбърн.

Лондонският FTSE-100 обаче отстъпи с 0.84 процента.

Нещата не изглеждат добре и при петрола, който разшири загубите си от петъчната търговия. Фючърсите за сорт "Брент" поевтиняха с 0.10 процента до 48.36 долара за барел, а на американския лек петрол паднаха с  0.36 процента до 47.47 за барел.

Според анализаторите обаче търсенето на нефт няма да бъде съществено повлияно от Брекзита, тъй като прогнозите са във Великобритания потреблението на нефт да намалее с около1 процент заради очаквания спад на брутния вътрешен продукт, по оценки на американската банка "Голдмън Сакс".

Според нейните прогнози Великобритания вероятно ще навлезе в "лека рецесия" в началото на 2017 година след гласуването на британците за напускане на Европейския съюз.

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Великобритания ще пострада с около 2.75 процентни пункта в следващите 18 месеца от кумулативните ефекти, дължащи се на повишената несигурност и влошаване на условията за търговия в резултат на Брекзита, според водещите икономисти на банката Ян Хациус, Джери Щен и Карен Рейгот.

Според тях растежът на британския БВП тази година ще достигне 1.5%, като това представлява намаление с 0,5 на сто спрямо предишната им прогноза. В същото време те очакват слаба рецесия в началото на следващата година и анемичен икономически растеж от едва 0.2% през цялата 2017 година - далеч по-слаб от предишните им очаквания за експанзия на британската икономика с 2,0%.

Икономистите на банката също така понижиха и прогнозата си за  растежа на еврозоната и вече очаква БВП в региона на единната валута да се забави до 1.25% през следващите две години - с 0.5% под предишно прогнозите нива на растеж. Спадът на световната икономика ще е 0.1 процентни пункта до 3,1% през настоящата година.

Могат да се окажат необходими и по-нататъшни корекции в низходяща посока, ако световните финансови пазари продължават да се влошат след първоначалната негативна реакция или ако видим по-голяма от очакваното политическа и икономическа "зараза" от Брекзит в други европейски страни, пишат анализаторите на "Голдмън сакс".

Според тях, шокът от Брекзит  "изключва напълно" възможността за повишение на основната лихва на Федералния резерв на следващото заседание през юли.

Очакванията се английската централна банка да намали основните си лихвени проценти с 25 базисни пункта до ново историческо дъно от 0.25% и да поднови програмата си за кредитни облекчения, известна като "количествени улеснения", докато Централната банка на Япония може да прибегне до допълнителни стимулиращи мерки на заседанието си през следващия месец.

Според китайския президент Ли Къцян, Брекзит засилва несигурността в световната икономика и въздействието му вече се усеща. "При такава ситуация е необходимо да се работи за възстановяването на темпа на растеж на световната икономика и на страните като цяло, като преодоляваме заедно предизвикателствата и съдействайки за стабилизиране на обстановката в света", коментира Къцян по време на годишната среща на високо равнище на новите шампиони в Тянцзин

По думите му, всички страни трябва да засилят политиката, ориентирана към икономически растеж, да укрепят координацията на макроикономическата политика и инвестициите, да полагат усилия за създаването на по-справедлива, безпристрастна, открита международна икономическа система.

На целия този фон гръцки корабни магнати изчакват да видят какво ще се случи след Брекзита и обмислят алтернативи за евентуално преместване на бизнеса им от Лондонското сити на друго място, съобщава в. "Та неа", цитиран от БТА в понеделник.

Корабното лоби е заело изчаквателна позиция, следи отблизо събитията, но то няма да се оттегли, освен ако не последва някаква перманентна несигурност, която да постави под съмнение доминиращата роля на Ситито като световен финансов център и столица на световното корабоплаване, пише вестникът.

Премиерът Алексис Ципрас наскоро призова корабните магнати да инвестират в Гърция, но "Та неа" смята, че това едва ли ще се случи и че в момента страната не е във фокуса на Лондонското гръцко лоби, тъй като липсва доверие към нея заради рецесията, капиталовия контрол и безсилието ѝ да излезе на пазарите.

Дори и намиращите се в Гърция корабни магнати мислят да напуснат страната заради настойчивото искане на Еврокомисията за промяна на данъчната рамка за корабните компании, пише изданието.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    Не е сериозно да се мисли така. Пазарите не са в плен на никакво безпокойство, защото промените могат да се финализират след няколко години. Търговците си правят номера или някой умишлено дестабилизира пазара, за да извлече изгода от това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.