Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пазарите реагираха положително след срещата на ЕС за кризата

8 коментара
Пазарите реагираха положително след срещата на ЕС за кризата

Обратно на някои песимистични очаквания, лидерите от Еврозоната постигнаха съгласие по всички ключови теми на извънредната среща на върха. Гърция осъмна с новината, че половината ѝ външен дълг ще бъде опростен. Премиерът Бойко Борисов заяви след края на форума късно в сряда, че България няма да плаща директно за преодоляването на кризата. По думите на премиера обаче индиректните последици са факт.

Политическият елит на Европа  се договори за  наливане н три пъти повече капитали в  спасителния за еврото антикризисен фонд, достигайки сумата 1 трилион евро. Това ще стане като се допуснат  капитали от групата на развиващите се страна и известна като БРИК и особено Бразилия и Китай.

"Имахме една дълга и интензивна, но плодотворна дискусия. Първо във формата на всичките 27 страни, после и на 17-те от Еврозоната. И аз, и всички, бяхме наясно, че целят свят гледаше към нас. И че трябва да покажем на света, че можем да се предпазим от тази дълбока икономическа криза. Струва ми се, че тази нощ, ние, европейците, взехме правилните решения”, категорична бе Ангела Меркел.

Споразумение беше постигнато и за рекапитализация на банките.

"Най вече има споразумение за начина, по който ще се рекапитализират банките. Те трябва да постигнат 9%. За радост за нас е в миналото нещастието, което сполетя България през 90-те години, когато фалираха много от банките и се обезцени левът. Законът, който е създаден тогава предпазва българските банки. Трябва да отдадем заслуженото на който го е приел. Днес българските банки имат капитализация от 15%, докато в Европа се борят да постигнат 9%", заяви след срещата Бойко Борисов.

Европейските лидери постигнаха споразумение с банките кредитори за опрощаване на половината гръцки дълг. Това бе най-трудната част от нощните преговори.

Първата реакция на пазарите спрямо решението на евролидерите е положителна. Акциите на фондовата борса в Токио отбелязаха известен ръст.

Индексът Никей се повиши с над 30 пункта. На валутния пазар доларът регистрира рекорден спад. Той слезе до 75.70 йени. След това обаче леко се повиши.

Ръст спрямо долара отбеляза и еврото, което почти достигна нивото от 1 долар и 40 цента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    За пореден път ЕС се прояви като лицемерна институция, готова да загърби принципи и дори собствените си интереси, за да се самоизтъкне като една "добра самарянска" институция! Нещастници, за съжаление и България се натресе в тази злокачествена и злокобна организация...

  2. Анонимен
    #7

    Да му е честита на европейския данъкоплатец още една сметка за плащане - тази дето я натрупаха гърци, испанци, италианци и французи след дългогодишно соц-плюскане и харчене (това социалистите много го умеят). Хем ще им плащат сметките като данъкоплатци, хем ще им ги плащат като клиенти на банките, защото нали се сещате, че банките ще натоварят тези "опростени" 100 милиарда на гърба на клиентите си. С други думи тези, които дълги години са работили и пестили, сега ще плащат сметките на тези, които са харчили и плюскали. Добре дошли в Съюза на Европейските Социалистически Републики - горд подражател на СССР.

  3. Анонимен
    #6

    Защо големите и богати Европейски държави вместо да инжектират най-бедните държави-членки на ЕС, които демографски загиват, подаряват космически суми за разточителните борчове на избрани техни държави-членки ?

  4. Анонимен
    #5

    Пак ще ни прекарат и ще плащаме рахата на лукавите византийци. А Боко само се дуе, като го напънат и ще смени мелодията, както винаги досега!

  5. Анонимен
    #4

    Това е решение по андрешковски. И вълкът сит и агнето цяло, това го нема никъде по света. Най-добре беше гърците да си платят дълговете, защото така щеше да им излезе и по-евтино. Всяко нещо което се плаща с пари е евтино, но много хора не го разбират, най-вече на Балканите.

  6. Анонимен
    #3

    "Премиерът Бойко Борисов заяви след края на форума" КАКТО ОБИКНОВЕНО. А НА ФОРУМА Е МЪЛЧАЛ И Е ГЛЕДАЛ УМНО.

  7. Анонимен
    #2

    Сега Гърция колко ще получи за награда? Ще има ли поне един трилион евро, та да живнат комшиите?

  8. Анонимен
    #1

    И какво? Европа ще плати софрата на гърците? И аз искам!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.