Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пеевски чисти банките, концесиите, хазарта, спорта и медиите от офшорки

Преуспелият млад човек не ходи в парламента, но активно се включи в изгонването на офшорките от медиите

173 коментара
Сн. БГНЕС

Скандално известният депутат от ДПС Делян Пеевски, който вече втори мандат почти не стъпва в парламента дори и след като Конституционният съд обяви за законно връщането му след краткия престой начело на ДАНС, се оказа активен законотворец. В съавторство с председателя на бюджетната комисия Йордан Цонев (също от ДПС) той написал проект на закон за участието на офшорните компании в икономическа живот в страната, озаглавен "Закон за икономическите и финансовите взаимоотношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим и техните действителни собственици".

Проектът се чака отдавна, особено след категоричното заявление на Цонев от началото на мандата на този парламент, че лично той ще участва във внасянето на проект, ограничаващ участието на офшорни компании в сделки с държавата и особено в обществени поръчки. Така щяло да се отговори на обществените нагласи и да е ясно кой стои зад крупни сделки или крупни поръчки.

В законопроекта на Цонев и Пеевски офшорните дружества няма да имат право да участват в дълъг списък от икономически дейности, сред които банкерство, инвестиционно посредничество, застраховане, телекомуникационни услуги, хазарт, спорт, концесиониране, обществени поръчки, медии. По думите на Цонев пред Нова телевизия във вторник, Пеевски се е включил активно в работата по проекта, особено в частта за медиите.

Връзката на Пеевски с медиите е чрез майка му Ирена Кръстева, която е собственик на Нова българска медийна група - компания конгломерат от печатни и онлайн медии, издателства, печатница, разпространителски дружества. Самият Пеевски, който официално не е никакъв в тази компания, активно се меси в редакционната политика на изданията.

Към кръга от притежаваните от Кръстева медии се нареждат и цял куп телевизии, а общото в целия медиен облак е, че те са лоялни към политическия кръг, който е на власт, и са по непрозрачен за обществеността начин свързани с Корпоративна търговска банка и нейния мажоритарен собственик Цветан Василев. Самият Василев твърдо отрича да има интереси в медийни проекти.

Цонев обясни и защо Пеевски се е включил в антиофшорното законодателство. Водещи били "ценният му опит и знания като юрист". Пеевски е работил няколко месеца в столичното следствие, а юридическото му образование е придобито в Югозападния университет.

От интервюто на Йордан Цонев не стана ясно какво точно предлага Пеевски за медиите и срещу монополите, освен че е против офшорни компании да са собственици на вестници. Той обаче изрази увереност, че колегата му ще отиде лично да представи идеите си в пленарната зала.

В отговор на въпрос кои са медиите, които са с неясна собственост, председателят на бюджетната комисия каза, че ДПС винаги се опитва да отговори на подозренията и обвиненията с конкретни действия.

Офшорките - вън от двайсетина дейности

Според проекта на Пеевски и Цонев дружества, регистрирани в офшорни зони, няма да могат да участват в дейности, които изискват издаване на разрешение от държавата (лиценз). В списъка влизат и сделки, страна по които са държавата или общините.

 

Офшорки няма да се допускат като собственици, според проекта, в банките, застрахователните дружества, пенсионните и здравните фондове, инвестиционните дружества и посредници, в концесиите за добив на полезни изкопаеми и вода, обществените поръчки, приватизацията, закупуването на държавни и общински имоти, лицензираните данъчни складове, в търговията със стоки с двойна употреба, професионалните спортни клубове, приоритетните инвестиционни проекти, в енергийните проекти, изискващи лиценз, хазарта, мобилните оператори, сметосъбирането, собствеността в телевизиите, радиостанциите, подлежащи на лицензиране, в печатните медии.

 

Любопитното е, че в списъка с дейности табу за офшорките не влиза предоставянето на други телекомуникационни услуги освен услугите на мобилните оператори, като например издаването на лицензи за мултиплекси. Не е изрично забранено офшорни компании да притежават самостоятелни онлайн медии.

 

И за да не изглежда прекалено стряскаща забраната, в проекта се предвиждат "дребни" изключения: ограниченията не са в сила, ако акции на офшорното дружество се търгуват на регулиран пазар у нас или в страна членка на ЕС, участие в инвестиционен фонд се допуска, ако офшорното дружество е дъщерно на регистрирано в България, чиито собственици са известни и трето - забраните не важат за офшорка, която е част от "икономическа група, чието дружество майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици – физически лица - са известни".

 

Къде остава прозрачността на финансирането?

Проектозаконът на Пеевски и Цонев не дава отговор на въпроса откъде идват парите за дадена сделка, дадена дейност или дадена собственост, дори когато не става дума за офшорни компании. "Аз не знам кой е собственик на Левски", заяви преди няколко дни бившият спортен директор на футболния клуб Наско Сираков, макар, че мажоритарен собственик е Тодор Батков.

 

Собственик на Нова българска медийна група е Ирена Кръстева. Няма публично обяснение каква е връзката на Корпоративна търговска банка и нейния мажоритарен собственик Цветан Василев с групата, макар той сам многократно да е заявявал, че няма финансово участие там.

 

В началото на годината офшорно дружество се сдоби с минаритарен пакет акции в Корпоративна търговска банка (КТБ). Това е регистрираното в карибска офшорна зона дружество DEWA International Ltd. Ако законът "Пеевски - Цонев" влезе в сила, това в бъдеще няма да може да се случва, а близката до Пеевски банка няма да може да разчита на подобни сделки.

 

Дълго време участието на рекламния предприемач Красимир Гергов в медийната група бТВ бе скрито зад офшорни компании. Днес то е явно, но едва след признанието на самия Гергов.

 

Могат да бъдат дадени още примери, в които собствеността формално е ясна, но не и финансовите потоци зад нея. За тях законът "Пеевски - Цонев" не дава отговори.

"Рамо от приятел": БСП подкрепя идеите на Пеевски - Цонев

БСП подкрепя ограничаването на ролята и функциите на офшорните компании както в икономическия живот, така и по отношение обществените поръчки и в медийния сектор. Това бе първият коментар на лидера на БСП Сергей Станишев на въпрос дали партията му би подкрепила първият законопроект, чието авторство е на Делян Пеевски.


В законопроекта, който се очаква да бъде внесен в парламента късно във вторник или в сряда, са предвидени ограничения за участие на офшорни фирми в 20 различни икономически области.

Когато говорим за прозрачност, това е оздравително, коментира Станишев.

Очевидно България има нужда от законодателна уредба. Очевидно има нужда от ограничаването на присъствието на офшорни компании както в публичния сектор, така трябва да има яснота в собствеността на медиите, каза лидерът на БСП.

В коментар дали Пеевски не е в конфликт на интереси, след като пише закон за собствеността на медиите, а майка му Ирена Кръстева е собственик на "Нова българска медийна група", издател на вестниците "Монитор", "Телеграф" и други, Станишев заяви, че "никой не може да отнеме правото на народните представители за законодателна инициатива".

Той обаче се застрахова, че не е запознат със законопроекта, подготвян от Йордан Цонев и Делян Пеевски. Часове по-рано председателят на бюджетна комисия каза пред Нова телевизия, че идеите в проекта са съгласувани с БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

173 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #173
  2. Анонимен
    #172

    A КОЙ ще ОЧИСТИ ПЕЕВСКИ? Май започна да пречи на кукловодите, които му дърпат конците!

  3. Анонимен
    #171

    Медиите! Е.. ти продажната история. Добре ,като сте толкова "умни и красиви",защо не внесохте нещо срещу офшорките,изкупуването на медии от офшорки,срещу монопола на банките . Срещу продажноста при рекламата на Европейските програми ! Подписали - екип Медиапоол. Това е да да бягате в коридора "свобода на словото":) Колко прозрачно и тъпо става всичко вече ,че не е за коментиране. Дано да имате имот в Кипър или друго място със сметка, за да избягате от "простите хора в България" , КГБ ,комунистите и тн !

  4. Анонимен
    #170

    ДО 168 - ТИ У РЕД ЛИ СИ?

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #169
  6. Анонимен
    #168

    Треперете жалки отрепки и голи охлюви! Тре-пе-ре-те! Браво на г-н Пеевски! Покажете им и на слепите - какво щеше да правиш като шеф на ДАНС...! Нека и слепите да видят-какви бяха твоите идеей за какво ти се реши да оглавиш ДАНС! Покажи и на слепите - кои се уплашиха от твоето назначаване и заскачаха по площадите! Само така - здраве и много кураж - започни очистването на тези Авгиеви обори в Милата ни Татковина...!Цяла България сега тебе гледа...!!!

  7. Анонимен
    #167

    161 - Подкрепям! Трябва въпросите да се разискват по същество, а не от гледна точка - кой ги внася!
    166 - "Защо сега"? А кога да се внесе такъв закон?! И наистина си мисля, че много народ скочи срещу Пеевски, не заради това, че бил олигарх, а защото са очаквали удар от негова страна! Ще кажете - как така?! Ами така! Защо този възмутен народ нескочи срещу Цветелина Бориславова - тя по-малък олигарх от Пеевски ли е? Че и измъкна за ДВА ДНИ банката на Славчо Христов веднага, след като ББ дойде на власт?!

  8. Анонимен
    #166

    Безспорно добра идея! Но дали е в добри ръце? И глави? Защо точно сега? Какво голямо нещо предстои да се случва в страната, че медии и бизнес трябва да бъдат ангажирани не с него? А да бъдат вглъбени в пъпната си връв!? И да си правят ДНК анализ кой всъщност е бащата. Акции на приносител, запис на заповед и - няма проблем със собствеността и с делегиране на нейното управление. Как обаче ще се контролира кредитирането, което е глобално? Кой контролира и управлява медийното съдържание при ясен собственик,

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #165
  10. Анонимен
    #164

    Това решение №7 на Конституционния съд за Делян Пеевски започнаха да го изучават студентите в юридическите факултети. Не знам като какво го изучават обаче. Като бисер на юридическата мисъл или като пример за политически слугинаж.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.