Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пеевски като държавник: написал закон за пиар на държавата срещу Сорос

Парламентът прие медийните поправки на ДПС

17 коментара
Пеевски като държавник: написал закон за пиар на държавата срещу Сорос

Медийният магнат и депутат, неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски не си правел пиар, пишейки закон за медийната собственост, а правел пиар на България. Страната се нуждаела от такова законодателно лъскане на имиджа си, защото кръгове, свързани със Сорос, в лицето на авторитетната неправителствена организация "Репортери без граници" "клепат" България с твърденията си, че в страната има цензура. Това се разбра от обясненията на народния представител Йордан Цонев (ДПС) в четвъртък при окончателното приемане на медийния закон на Делян Пеевски в парламента.

Цонев не разясни каква точно връзка има американският милиардер и филантроп с "Репортери без граници" и явно предпочита да си служи със същите пропагандни клишета, които се въртят в контролираните от Пеевски медии.

Медийният закон на депутата и медиен собственик бяха приети в четвъртък от парламента почти без дебат. Единствените осмелили се да го критикуват бяха двама депутати от левицата – Антон Кутев, който възрази срещу проекта и на първо четене и колегата му Милко Недялков.

Промените бяха внесени  в НС през февруари и в първоначалния си вид бяха откровена поръчка срещу медии, които са непрестанен обект на хули в пеевските медии.

Впоследствие Пеевски и тримата му съавтори от ДПС си коригираха проекта  , за да отговорят на критиките. Малко след ДПС и правителството съобщи, че готви свой закон за прозрачност на медийната собствената собственост, но явно толкова хареса проекта на Пеевски, че се отказа от своя.

Така с измененията на Закона за задължителното депозиране на печатни произведения се въвежда задължение всички медии, в т.ч. онлайн изданията, които сега не са обхванати от никакви закони, да депозират в Министерство на културата информация за реалните и скритите си собственици (ако имат такива). Освен това за задължени да докладват всички форми на финансиране и информация за източниците им. Въпросът с финансирането касае договори с държавни и общински дружества, обществени поръчки, договори с партии, банкови кредити, европейско финансиране, както и финансиране от международни донорски организации. Когато доставчикът на медийна услуга е публично дружество по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа и пр., като собственик се посочва институцията, която упражнява надзор.

Това ще важи и за разпространителите, като ако се установи, че държат над 1/3 от пунктовете, ще бъде сезирана Комисията за защита на конкуренцията.

При неподадена декларация или подадена извън срока, или при декларация с невярно съдържание лицето подлежи на санкция от 10 000 лева до 15 000 лева. При повторно нарушение - от 20 000 лева до 30 000 лева.

Институцията, натоварена с изпълнението на новите изисквания, е Министерството на културата.

Междувременно малко преди окончателното приемане на закона му, Пеевски реши да прехвърли вестниците си на фондация, която да се ръководи от "доказани журналисти", а той самият щял само ... да я финансира. Към момента Пеевски притежава официално шест вестника и гневно отхвърля обвиненията, че е монополист на медийния пазар. Твърденията за обратното обаче се базират на обстоятелството, че той индиректно контролира редица други печатни и онлайн издания, което си личи отдалеч, ако се проследи строго унифицираната им редакционна политика, подчинена на едни и същи опорни точки, стигаща до еднотипни или направо едни и същи статии, интервюта и пр.

Що е то скрит собственик и трябва ли да се разкрива?

Поривът на законодателя за разкриване дори на скритите собственици на медии е толкова абсурден, че предизвика дебат в пленарната зала.

"Когато лицето, което фактически контролира съдържанието на медийната услуга или редакционната политика, е действително от действителния собственик, също трябва да се обяви в декларацията", гласи законовият текст. В допълнителните разпоредби вносителите на ДПС не са уточнили какво е "фактически контрол", само какво е "действителен собственик".

"Въвежда се понятието "фактически контрол на съдържанието" – на мен не ми е ясно как се определя лицето, което има фактически контрол върху съдържанието. Казвам, че текстовете са във вярна посока – по принцип искат да направят изсветляване. Не вярвам, че спрямо сегашното законодателство не може да има по-добър вариант. Но казвам, че тези текстове в този си вид няма да сработят", заяви от трибуната народният представител Антон Кутев.

След което постави въпрос и относно финансирането. Как ще се проследява дали държавата не финансира индиректно някоя медия, запита Кутев и реши да даде пример със собственика на "Овергаз" и издател на вестник "Сега" Сашо Дончев, за да не давал пример само с Делян Пеевски (издател на "Телеграф", "Монитор", "Политика", "Меридиан мач" и др.). Ако държавно финансиране минава през фирма на собственика, а той с тези средства финансира вестника си - това на практика е финансиране от държавата, което минава за добра търговска практика, каза Кутев.

Примерът му се оказа доста ялов, защото Сашо Дончев отдавна е изпаднал в немилост пред държавата и не получава нищо от нея. В същото време политикът Пеевски рязко се замогна за няколко години и от обикновен собственик на стар опел и малък апартамент той вече декларира милиони. Как точно са придобити не е особено ясно, но пък дори и премиерът периодично е спохождан от "витаещи съмнения", че Пеевски е свързан с мощни строителни фирми, които получават огромно финансиране от бюджета и от еврофондове.

Медиен собственик прави закон, за да докаже, че не е монополист

След това Кутев премина и към конкретно обвинение: "Това е един опит за изсветляване на медиите - на един определен собственик на медии, който иска да докаже, че той не е монополист. Това е ясно. Не виждам защо трябва да минава през законодателство. И честно казано, за първи път виждам пиар опит да се прави през законодателство."

Просветление внесе съавторката на закона Велислава Кръстева, която и представи самите текстове.

"Мисля, че за всеки е ясен прочитът на "фактически контролира" – това най-често са главните редактори, отговорните редактори и т.н. Те обикновено са ясно обозначени в самите издания", каза Кръстева.

От думите ѝ не стана ясно какво точно се подразбира, защото главните редактори обикновено са написани в редакционното каре на различните видове медии.

"Вие говорите, че това са "най-често главните редактори "– значи вие сте го вкарали в този закон, не защото се подразбира кои са. Ако се подразбира кои са, то не са главните редактори. В обществото има мнение, че не главните редактори контролират съдържанието и според мен целта на вашия закон е това – да се каже кои са. Какво става в случаите извън "най-често"? В случая, в който не са "най-често главните редактори", кои са?", попита отново Кутев.

Пиар на държавата срещу Сорос

Така дойде ред на Йордан Цонев да защити честта на Пеевски. "Въпреки огромното желание на г-н Кутев да прокламира като цел на закона пиар акция, не така го оцениха абсолютно всички представители на медиите, които присъстваха, включително настроените негативно в началото", посочи Цонев, имайки предвид дебат иницииран от медийната комисия в НС в края на лятото.

"Кой определя редакционната политика – още в хода на обсъждането стана ясно, че тази материя е сложна и не може да се обхванат всички хипотези. Но този опит е смел. Ако някой е искал да е още по-успешен и по-всеобхватен - да го е направил. Това не означава, че вносителите не са искали да направят това. Направили са го както смятат за най-добре", допълни Цонев, като тук вече очевидно не става въпрос за главни и отговорни редактори.

"Това познание кой е скритият собственик е аналитично познание, няма как да се запише в законодателството. Просто обръщам внимание", призна и Кутев, че на практика няма как да се докаже кой дирижира медийната политика в една редакция, ако самият скрит собственик не иска да се афишира, което би било пълна глупост, ако наистина е скрит.

Цонев обаче продължи. Разказа как наскоро имал среща с представители на ПАСЕ. И от ПАСЕ установил, че анализът на медийната среда е базиран само на информация на "Репортери без граници" – "само от неправителствени организации от кръга Сорос". Тази година "Репортери без граници" поставиха България на 111-о място по свобода на словото, не само най-зле сред страните в ЕС, но и спрямо тези от Западните Балкани. Като причина за това ненормално положение е посочен Делян Пеевски.

"Изготвят доклади, абсолютно неверни. Този закон не е пиар акция на едно лице, а пиар акция на България! За свободата на словото у нас. Уважаеми колеги, благодаря ви за подкрепата на закона, защото правим една крачка напред България да не бъде клепана", разгневи се от трибуната Цонев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Голям страх тресе всички популисти по света от неправителствените организации. Защо? Може би понеже правителствата не могат да ги контролират...

  2. Отговор на коментар #6

    Нещо май пак съм пропуснал.Доказано ли е вече, че дългата ръка на мафията няма пръст в убийството на Виктория?Като голям защитник на независима журналистика,ей така, да сте чували за презумция за невинност?

  3. Kiril Kovatchev
    #15

    Активните борци съсипаха граденто от поколения българия. Управляващите ни денес техни деца и внуци просто ще ни довършат. Това може да се сравни с нахлуването на златната орда в България през 1299 и управлението на техния хан Чака. Та така, днешните управници в известен смисъл и наследници на Чака могат да се нарекат чакали.

  4. ирис
    #14

    Не знам как можем да се борим с тази простотия в Парламента,не купувам и не чета изднаията на Пеевски,в Лафка не оставям и петаче,никога не съм гласувала за нито едно от лицата представени в парламента и какво от това.Явно има много хора ,за които това е елитът,защо не мислите преди да гласувате е неясно,защо ни влачите към дъното с вота си?

  5. Andreyan Gogov
    #13
    Отговор на коментар #12

    Не смятате ли, че силата на една медия е именно способността ѝ да накара хората да повярват в думите ѝ? По тази логика, непризнати или не, медиите на Пеевски са тотално компрометирани и дискредитирани и всеки четящ/гледащ/слушащ с поне половин мозък би следвало да види очевидната пропаганда в посланията им? От тази гледна точка, те са дори ОЧЕВИДНО поръчкови.Ако повече хора бяха искрено цинични или поне по-критични, поне щяха да се изискват някакви минимални журналистически умения (каквито към момента

  6. edin.drug
    #12
    Отговор на коментар #11

    АХа-ха-ха-ха! Никога не съм предполагал, че някой може да има толкова искрено циничен светоглед. А не ви ли е хрумвало, че някой може да дава средства не за да се "обслужват" нечии интереси, а за да НЕ СЕ обслужват интереси? Правдата за вас изглежда е единствено пропаганден трафарет? Не ви ли е хрумвало, че функцията на НПО-тата е именно да дадат подкрепа на сферите, които са пренебрегнати или "арестувани" от идеологическата опресия на държавата? Или да се запълнят дефицити, за които държавата нехае?

  7. Andreyan Gogov
    #11

    Разбирате ли, че общото, между тези два лагера е, че те обслужват нечии интерес? Съответно би било абсурдно да се очаква от тях да произведат качествен журналистически продукт.

    Вие можете ли да назовете медии, чието становище се различава от гореописаните два лагера? Смятате ли, че обективността на една новина се изчерпва с две гледни точки?

    Налудничаво или не, очевидно твърде близките позиции, каквито можем да наблюдаваме както при пеевските медии, така и при „сороските“ медии, за мен са знак,

  8. Andreyan Gogov
    #10

    Нека да разгледаме въпроса по малко по-различен начин, защото изглежда така не вървим дори към разбиране на чуждата гледна точка.

    Ако приемем, че има 2 „лагера“ на медийния пазар в България. Ситуацията, разбира се, е доста по-сложна и многопластова, но да приемем условно, че:

    Единият би бил пози на Пеевски/Доган/ББ/не-знам-си-кой-още. Тези медии са очевидно поръчкови, целенасочено обслужващи българския политико-едър бизнес. Този лагер е по-близо до руските каптали. И по-близо до сегашния силен

  9. Коментарът е изтрит в 17:41 на 1 ноември 2018 от автора.
    #9
  10. Коментарът е изтрит в 17:40 на 1 ноември 2018 от автора.
    #8

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.