Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пейзаж с кладенец и звук на трупащи се долари

10 коментара

Дълбоко навътре сред залесените хълмове на Пенсилвания, на възвишение близо до група хамбари и фермерски къщи, сондажната площадка "Кикта" на "Шеврон" се откроява в края на тесен селски път.

Обектът е върху шистата Марселъс - газови находища на площ от 250 000 кв. км, простиращи се през щатите Пенсилвания, Западна Вирджиния и Ню Йорк. Сондата е висока 30 метра и е толкова огромна, че умът не побира как изобщо са я докарали дотук, но тя пристига разглобена, а частите се побират в камиони.

 

Съоръжението е стъпило върху акър изравнена земя на върха на хълма, заедно с резервоар, побиращ милион галони, който осигурява гигантските количества вода, необходими за извличането на шистовия газ. Превозни средства и машини чакат в готовност за действие.

 

Само от тази площадка ще бъдат прокопани четири кладенеца. Сондата първо ще пробие надолу на дълбочина 2300-2500 метра, след което свределът ще бъде преместен в хоризонтална позиция и сондажът ще продължи в посока навън. Газът ще започне да се издига към върха на петролните кладенци, които са само на няколко метра един от друг, след като бъде извършена следващата операция - хидравлично разбиване или фракинг.

 

Шистата представлява твърда скала, съставена от седименти, отложени на дъното на море или езеро преди милиони години. За да бъде "заставена" да освободи съдържащия се в нея газ, тя трябва да бъде разбита на късове. От дупки по протежение на хоризонтални тръби, дълги до 2 км и широки 14 см, в шистата се впръскват под високо налягане вода, ситен пясък и фракингова течност.

 

Фракинговата течност, която е около един процент от сместа, е комбинация от желиращи полимери от вида, който се среща в храните и козметиката и чиято цел е да задържа пясъка в течността, докато я напомпват в кладенеца; химикали, подобни на отстраняващите котления камък, за да разградят полимера и да освободят пясъка, когато той пристигне в раздробената шиста; вещества, намаляващи триенето (като тези в бебешките пелени) за да поддържат притока равномерен и биоцид - дезинфектант, който не позволява отлагане на бактерии по стените на кладенеца.

 

Когато достигне шистата, сместа от вода и фракингова течност разпуква скалата, а пясъкът задържа процепите отворени, позволявайки на газа да потече към повърхността.

 

Енергозахранването на операцията се осигурява от двигателите на цяла флотилия камиони, така че този етап от процеса може да бъде доста шумен. Но всичко това свършва само за пет дни, след което шистовият газ потича и камионите, самосвалите и мобилните офиси заминават другаде, за да започнат всичко отначало.

 

След малко повече от едногодишна дейност, почти половината от която заета с планиране и получаване на разрешения, повечето от земята е възстановена с изключение на малък тръбопровод и воден резервоар върху малка част от първоначалния обект. В Илаяс, приключила операция на "Шеврон", единственият звук, който нарушава затревената наново ливада, е едва доловимото свистене на газа, който преминава през подземна мрежа от тръби.

 

Това е звукът на трупащи се долари и той може да се чува още 30 до 50 години. Газът изтича устремно през първата година, година и нещо, преди да се свие твърде бързо до около една трета от първоначалния си дебит и постепенно да продължи да спада.

 

Удивителното при добива на шистов газ, казва Брус Ниемайър, регионалният шеф на "Шеврон, е "отсъствието на каквито и да било удивителни неща", които да се случват над земята .

 

Марселъс не оправдава очакванията за газово находище - гледката е дивно красива. И не само, че изгледът е добър - разработването на газа е евтино, евтин е и добивът. Средните разходи на кладенец са 6-7 долара на метър срещу 7-11 долара на обектите от шистата Хейнсвил, разположена върху части от Арканзас, Луизиана и Тексас.

 

Още повече, че Марселъс е близо до големите пазари по Атлантическото крайбрежие, така че и доставката на газа е евтина.

 

Де да беше такова всяко газово находище.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    Инфомършал Интернашанъл Дивно красива газогледка... Валутна... по Второ направление... Мечтаното. Фартинг идилия! Добре, другари, но дайте баре неква снимка, ако и с Фото шопа Апропо, какво стана с Глобалното Затопляне загряващо локално? Защо са тези Големи Топлофикационни напъни на топлинно и прочее Замърсяване и Разхищаване чрез Свръхпроизводство и Преразход на Горива, включително газ?? "Марселъс не оправдава очакванията за газово находище - гледката е дивно красива. И не само, че изгледът е добър - разработването на газа е евтино, евтин е и добивът."

  2. Анонимен
    #9

    До анонимен8. Ти си от тези жалки хора които работят в САЩ и плюят американците. Върни си се и плюй родината.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #8
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  5. Fireball
    #6
  6. Анонимен
    #5

    "Ако някой ви каже, че доларджиите са с нещо по-добри от рубладжиите, не му вярвайте!" - #2 Евала ти правим, по добре не може да се каже! БРАВО!

  7. Анонимен
    #4

    Ураааа! Ще има долари! И ще сипваме препарати срещу котлен камък и препарати за бебешки пелени. Ще ме скъсате от смях. А дали да не сипем и нишесте?

  8. Анонимен
    #3

    Мда Хубаво е шистовата скала да не е под къщата ви, защото когато земята под нея поддаде, ще си останете само с шума на $ в джоба на Шеврон. Когато собствениците на Шеврон си построят палатите за милиони $ върху красивия пейзаж с разбитите шисти, тогава ще призная, че добивът на шистов газ е наистина безвреден. И в палатите да не оставят само отчаяните си съпруги, ами и децата, майките си и последните си любовници.

  9. Анонимен
    #2

    Как е, как е, чува ли се звук на трупащи се долари? Ако някой ви каже, че доларджиите са с нещо по-добри от рубладжиите, не му вярвайте!

  10. Анонимен
    #1

    Не съм нито войнстващ еколог, нито рекетьор. Всичко от което може да се извлече полза, без да се уврежда НЕПОПРАВИМО околната среда, е страхотно. Но статията е толкова елемантарна, дори за нивото на Медиапоол, че е очевидно поръчкова / за дребни стотинки, колкото струва гланата редакторка.../ Стелиян Стойчев

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.