Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пеканов: Само 5% от малките фирми продават онлайн

България на 85-о място в света по дигитално качество на живот

6 коментара
Атанас Пеканов

Само 5% от малките и средните предприятия извършват онлайн търговия в България. За сравнение, в ЕС онлайн търговията на този вид предприятия е средно 18%, посочи в понеделник вицепремиерът Атанас Пеканов по време на международна кръгла маса "Цифрова и устойчива България: малките на фокус". В същото време стана ясно, че България заема 85-о място по "дигитално качество на живот" сред 110 анализирани в държави. Данните изскочиха от международно проучване "Digital Quality of Life Index" - DQL.

Ситуацията е още по-песимистична по отношение на международната онлайн търговия. Оказва се, че само 3% от българските малки и средни предприятия извършват онлайн трансгранични продажби, добави Пеканов.

Вицепремиерът добави, че трябва да се развиват малките и средните предприятия с висока добавена стойност, които могат да развиват на международните пазари, и това минава през такива инвестиции. Той отбеляза, че такива възможности ще предостави Планът за възстановяване и развитие.

85-о място на България по качеството на дигиталните услуги изскочи от международната класация "Digital Quality of Life Index" - DQL, оценяващо дигиталното качество на живот в световен мащаб. То обхваща 90% от световното население и индексира 110 държави, като разглежда пет основни стълба на дигиталния живот: достъпност и качество на интернет, електронна инфраструктура, електронна сигурност и електронно управление.

Проучването се провежда от компанията за киберсигурност Surfshark. Изследването се основава на информация с отворен код, предоставена от ООН, Световната банка, Freedom House, Международния съюз за комуникации и други източници.

Къде е България по дигитално качество?

България заема 22-о място по достъп до интернет, 34-о по качество на интернет, 64-о по показател "Електронна инфраструктура", 51-о по отношение на електронната сигурност и 49-о в раздел "Електронно правителство".

Данните показват, че българинът трябва да работи 596 секунди, за да си позволите най-евтиния мобилен интернет, и 82 минути, за да си позволите най-евтиния широколентов интернет.

В доклада става ясно, че 6 от 10 държави, които имат най-високи резултати, се намират в Европа, следвайки тенденцията от миналата година.

Дания е на първо място в DQL за втора поредна година и е плътно следвана от Южна Корея и Финландия. Израел и САЩ са в първата петица от 110 оценени държави. На последните 5 места са Етиопия, Камбоджа, Камерун, Гватемала и Ангола.

В регионален план САЩ се открояват като държава с най-високо цифрово качество на живот в Америка, докато Южна Корея заема водещата позиция в Азия. Сред страните в Африка жителите на Южна Африка се радват на най-високото качество на своя дигитален живот, докато Австралия води в Океания, надминавайки Нова Зеландия в различни цифрови области.

Най-лошият интернет в света е най-малко достъпен. Жителите на някои страни като Нигерия, Кот д’Ивоар и Мали трябва да работят приблизително седмица работа, за да си позволят интернет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pesho776
    #6

    Пеканов да си поприказва с културиста в НАП защо никой не ще да продава онлайн и от колко места го дебнат да го бибипнат от всички сържавни служби, десетктие регулации, свързвания с НАП на най-обикновен онлайн магазин, продажбите на фермери как ги дебнат и т.н. и т.н. Списъка е безкраен. Отделно гърча с фактури към чужбина и счетовоството по въпроса.

  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #5
  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  5. Pesho776
    #2

    Пеканов открил топлата вода... Да говори с културиста в НАП защо това е така. На малките фирми НАП им разката играта (както винаги с повод "ЕС каза") с изисквания и наредби. Само за пример: едно време (преди Бойко), имаш фирма, отваряш онлайн магазин и почваш да продаваш през куриерите в цяла България с най-смотания възможен сайт. Сега се почва със сайт, който трябва да е регистриран в НАП, после да е свързан онлайн с НАП, след това нон стоп отчет парите как са платени, ама по банка или с наложен,

  6. Проданов
    #1

    Кой в момента от СП отговаря за ел. правителство.ГЕРБ тотално се "осраха ' с този казус, но какво прави служебното -старото и новото.А съм габровец ,но ме е срам ,че наш съгражданин "похарчи милионо и нищо.Или не може или не му позволяват .И в давата случая ,ако си мъж оттегляш се.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.