Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пекин 2008 показа големите контрасти

20 коментара
Пекин 2008 показа големите контрасти
1. Майкъл Фелпс

Американската мечта в плуването се равнява на 8 олимпийски титли със 7 световни рекорда. Такова чудо в съвременната спортна история досега нямаше.

Как става това? С изключителен професионализъм, талант, специалисти и мощна държава зад гърба ти. Простичко, нали?

Майкъл Фелпс остава недостижим и по общ брой спечелени златни олимпийски медали – 14. Вторите след него са с по 9 и са приключили отдавна със спорта.

32 години се говореше с възхищение за подвига на другия феноменален американски плувец – Марк Шпиц, който на Игрите през 1972 в Мюнхен грабна 7 златни отличия със 7 световни рекорда. Колко ли още десетилетия светът ще си спомня за Майкъл Фелпс...

2. Юсеин Болт

Той пък бе героят в Царицата на спортовете – леката атлетика. 3 титли с 3 световни рекорда.

Спринтьорът от Ямайка направи това в най-престижните дисциплини – 100 и 200 метра и с щафетата на 4 по 100 м.

Удивителното при Юсеин Болт, което го нарежда до Майкъл Фелпс, е невероятната лекота, с която побеждава. Болт е толкова бърз по пистата, че някой ден може и да излети като самолет.

3. Българското представяне

Провал е може би най-мекото определение. 1 златен, 1 сребърен и 3 бронзови медала. По-зле сме били преди 56 години – в Хелзинки през 1952.

Връщането назад, при това с огромна скорост, не може да се приема като някаква изненада. В последните години бе направо очевадно, че родният спорт копае надолу.

Класически вид гротеска е, че президент, премиер и най-видни ръководители на българския спорт се скъсват да се снимат и да пишат поздравителни “адреси” при най-малък повод за радост. При провал – хвърлят вината назад в годините. А те какво направиха за 3 години. Абсолютно нищо!

Ако така продължава, всеки може да изчисли колко медала ще спечелим на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. bg
    #24

    А къде сме по останалите показатели за развитие?Май сме доста по назад....

  2. Тошо мъглата
    #23

    Пазарна политика,бако. Кой ти ебава мизерния спорт, от който не падат кинти!

  3. Цочо
    #22

    Много добро - сравнете го със всички останали класации - стандарт на живот, доходи, мизерия,простотия

  4. Таско
    #21

    Как става това? С изключителен професионализъм, талант, специалисти и мощна държава зад гърба ти. Простичко, нали?А според мен е доста сложноПрофисионализъм - изискват се много тренировкиТалант - при нация от над 100 000 000 талантите са доста повечеСпециалисти - трябва да им плащашМощна държава зад гърба ти - ако това е верно значи Русия е мощна държава /75 златни медала/, а Китай още по мощна.Тези от БОК и ДАМС също мислеха че е простичко, може би но не е за простички.

  5. Цочо
    #20

    Много добро - сравнете го със всички останали класации - стандарт на живот, доходи, мизерия,простотия

  6. Цочо
    #19

    Много добро - сравнете го със всички останали класации - стандарт на живот, доходи, мизерия,простотия

  7. boby1945
    #18

    Не плачкайте след нас са къде по "напреднали страни" като Австрия, Финландия, Белгия, Латвия, Литва, Естония, Швеция, Хърватска, Сърбия, Южна Африка, Чили, Португалия и още десетина двадесет страни!------------------------------------------------Ако искате като в Сеул ще трябва да действуваме като при Тато с много пари, влагани много години подред! Едно 500 млн.лв/година в продължение на поне 12-16 години само за олимпийските спортове могат да ни гарантират след две олимпиади по 20-30 медала от Олимпиада. Ако ще направи щастливи внуците ви, давайте да действуваме от утре!

  8. kalchomaniq
    #17

    имаме медали!!!!!! Люксембург, Белгия, Андора, Швеция по колко медала имат??? А са мн. по-добре икономически от БГ!! Имаме домове пълни с върастни хора и деца без елементарни условия за съществуване, болници приличащи на коптори, хора без живото спасяващи лекарства - ама се жалваме, че нямаме медали! Типично соц: Китай и русия има още живеещи в землянки, но са мн. силни в спорта.

  9. Весела Стефка
    #16

    Щатите нямат държавни субсидии за спорта. Държат да го знаят по света. Има частни, местни, публични от друг сорт, но държавата не финансира централно спорта.

  10. Rossi
    #15

    Истината е, че тези две женички не могат да управляват спорта в БГ и е хубаво да поемат някаква отговорност....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.