Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пекин – място за височайши срещи с бизнес привкус и арести на чужденци

11 коментара
Пекин – място за височайши срещи с бизнес привкус и арести на чужденци

Списъкът с височайшите гости, които ще присъстват на откриването на Олимпийските игри в Китай в петък, показва, че страховете да не загубят бизнеса с Пекин са надделели над недоволството от начина, по който китайските власти разбират човешките права, съобщава Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Списъкът на световните лидери, гости на Пекин, бе огласен в сряда, когато междувременно бяха арестувани трима американци, протестирали срещу контрола на раждаемостта в Китай. Друга групичка от двама британци и двама американци от организацията "Студенти за свободен Тибет" също бяха задържани заради плакат, призоваващ за независимост на Тибет

В четвъртък в китайската столица пристига президентът на САЩ Джордж Буш. Той ще открие и новото американско посолство в Пекин, чиято сграда струва 434 милиона. Според него отсъствието му ще бъде изтълкувано като "обида за великия китайски народ". Буш ще бъде придружен с много свои роднини и със семействата им, както и от някои от най-близките си семейни приятели - за да се придаде на посещението по-скоро светски, отколкото политически характер.

На 8 август в Пекин идва и руският премиер Владимир Путин. В китайската столица ще бъдат също премиерът на Австралия Кевин Ръд (който говори перфектен китайски) и президентът на Франция Никола Саркози. Саркози ще се опита да балансира недоволството сред сънародниците си от жеста към Пекин, като следващата седмица се срещне с духовния лидера на Тибет Далай лама.

Дори Тайван, непризната от Пекин държава, изпраща високопоставен представител за церемонията по откриването - председателя на управляващата Националистическа партия У Посюн.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун и лидерите на Великобритания, Германия, Полша и Канада решиха да пропуснат голямото представление. Гордън Браун ще присъства само на заключителната церемония. Германия ще бъде представена от министъра на вътрешните работи Волфганг Шойбле (който според АП е и министър на спорта), но той ще пристигне в Китай някъде към средата на игрите.

Президентите на Судан, Зимбабве и Иран, както и севернокорейският лидер Ким Чен-ир, също отказаха изпратената им покана и така снеха от плещите на китайските организатори сериозен дипломатически и протоколен товар.

Председателят на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг е единственият високопоставен политик, който обяви, че ще бойкотира пекинската олимпиада.

Някои лидери, като пакистанският президент Первез Мушараф, отменили пътуването си до Пекин, посочва Ройтерс. За Мушараф сега е много по-важно да избегне евентуална процедура за импийчмънт.

Въпреки видните "отсъстващи", в Китай за няколко дни ще се съберат 85-има президенти, 10 премиери и 10 монарси.

Някои китайци с право си припомнят имперските времена, когато васалните държави са били длъжни да засвидетелстват лично уважението си към китайските императори, отбелязва Асошиейтед прес.

"Търговските и политическите реалности надделяха", заяви пред АП Дъглас Пейл, специалист по Китай към фондацията "Карнеги" в САЩ. "Като знаят, че Китай води точна сметка кой идва и кой не, малцина ще са онези, които ще се решат да откажат да присъстват на откриването". Според Пейл китайското ръководство вече е дало да се разбере, че облагите от бизнеса ще се насочат към онези, които са почели Пекин с присъствието и вниманието си.

Путин, Буш и Сакрози със сигурност ще се срещнат с китайския президент Ху Цзинтао.

Отделно Буш и Путин ще се видят "на четири очи" - първата им среща след като сегашният руски премиер напусна президентския пост.

На 8 август китайското ръководство дава официален обед в чест на височайшите гости на площад Тянанмън, съобщи ИТАР-ТАСС. Обядът ще продължи най-малко два часа и ще се превърне във възможност за множество двустранни срещи.

Китайските власти трябва да решат още един проблем - по никакъв начин да не допуснат пробив в мерките за сигурност, посочва Франс прес. "Сигурността е главният символ на успеха на Олимпийските игри", писа Ройтерс вчера. Само в столицата за сигурността ще се грижат над 150 хиляди войници и полицаи, посочва АФП.

Според Рохан Гунаратна, сингапурски експерт по проблемите на тероризма, основната опасност за Игрите не е Ал Каида, а ислямисткото движение "Източен Туркестан", възникнало в мюсюлманския Синцзян-Уйгурски автономен район. Но Ал Каида е на второ място като потенциална заплаха, посочва сингапурският експерт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Prezident
    #12

    Noviat moral na sveta,eto go!

  2. изследовател
    #11

    Да, за съжаление си прав! Ето я новата липса на морал в целия свят! И липса на елементарна памет и човещина!

  3. atanas
    #10

    пак забравиха да го споменат, завалията.

  4. emigrant
    #9

    Tova ne beshe li niakakvo sastezanie mejdu neprofesionalni atleti?

  5. Българан
    #8

    В заглавието Медиапул тенденциозно е сложило "арести на чужденци"! Следвайки теорията че една лъже преповторена сто пъти става истина!В информацията обаче никъде не виждаме за такива арести! Та каква е идеята да се сложи "арести на чужденци" в заглавието?

  6. Дядо Петър
    #6

    Дано поне самите състезания да имат.

  7. Disident na Zapad
    #5

    na izbitite kitaiski studenti na plochtada i ot kitaisite drugari chte polushi zenna informazia kak da se spraviame s vatrechnia vrag.Za goliamo sajalenie tozi pat balgarskata delegazia e mnogo maloshislena,prezidentat triabvache da bade pridrujavan ot predstaviteli na bivchia represiven aparat na Partiata,aktivni ushastnizi v sportnite meropriatia v Lovesh i Belene,v bratskata intervenzia v Shehia,vav vsenarodnia Vazroditelen prozes,opit, neobhodim na kitaiskite mu drugari sa proshistvane na Tibet

  8. Ivan K. Ivanov,ne ot Sveden
    #4

    Nedei...V gorshivata ni istoria na sveta,mai mnogo sa shesti i sistematishni primerite na sportisti,vzeli stranata na tiranite.

  9. Ончо
    #3

    Китай е комунистическа държава. Точка.

  10. Българан
    #2

    И какво като е комунистическа държава? Не е ли Китай втората икономика в света? Не е ли една от най - бързо развиващите се икономики? Кения пък е демокрация и бяха избити сума ти хора при последните избори!България също е демокрация и тънем в кучешки лайна и корумпирани политици!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.