Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пекин затегна контрола върху научни изследвания за произхода на коронавируса

7 коментара

Китай ограничи публикуването на академични изследвания за произхода на новия коронавирус, става ясно от разпореждане на централното правителство, публикувано на сайтовете на два китайски университета, които впоследствие го свалиха от там, предаде Си Ен Ен.

Съгласно новата политика, всички академични разработки на тема Covid-19 трябва да минат през допълнително одобрение преди да бъдат публикувани. Изследванията за произхода на вируса ще бъдат подлагани на допълнителни проверки и трябва да бъдат одобрени от представители на централното правителство. Медицински експерт от Хонконг, който е работил съвместно с изследователи от континентален Китай за публикуването в международно медицинско списание на научен анализ за случаи на Covid-19, каза, че работата им не е получила такова одобрение през февруари.

Новите мерки спрямо научните изследвания очевидно са поредното усилие на китайското правителство да установи контрол над темата за произхода на коронавирусната пандемия, която след избухването ѝ през декември в китайския град Ухан, вече отне живота на над 100 000 човека и зарази над 1.7 млн. души по целия свят, отбелязва Си Ен Ен.

От края на януари китайски изследователи публикуваха серия научни анализи на Covid-19 във влиятелни международни медицински издания. Някои данни за ранните случаи на коронавирус – например кога пръв път се появява пренасянето му от човек на човек – повдигна въпроси около официалните правителствени данни за епидемията и разпали спорове в китайските социални медии. 

Сега китайските власти явно затягат контрола върху научните изследвания по темата.

Това е тревожно, тъй като вероятно ще възпрепятства важни научни проучвания, казва китайски изследовател, пожелал да говори без да се назовава името му поради страх от властите.

"Мисля, че това е координирано усилие на китайското правителство да контролира темата и да я представи така,като че ли епидемията не е започнала от Китай", казва ученият пред Си Ен Ен.  "Аз не мисля, че те ще толерират каквото и да е обективно проучване, което изследва произхода на болестта", допълва той.

Според разпореждането, издадено от отдела по наука и технология в министерството на образованието, "академични разработки, проследяващи произхода на вируса, трябва да бъдат стриктно и сериозно контролирани".

Министерството е разписало няколко нива на одобрение за подобни научни изследвания, започвайки от академичните комисии в университетите. Те след това са длъжни да ги изпращат в министерството на образованието, което след това ги препраща към специална работна група към Държавния съвет за окончателно становище. Едва когато получат одобрение от там, университетите имат право да предоставят съответната разработка за публикуване в различни издания.

Други изследвания за Covid-19 ще подлежат на одобрение от академичните комисии в университетите, в зависимост от различни критерии като "академична стойност" на работата и дали "моментът за публикуване" е подходящ.

Документът е изготвен на базата на инструкции, издадени на 25 март след среща на работната група към Държавния съвет за превенция и контрол на Covid-19.

Документът е публикуван за пръв път в петък сутринта на уебсайта на Fudan University в Шанхай, един от водещите университети в Китай.

Когато Си Ен Ен се обажда на номера за контакт, оставен в края на съобщението, служител на отдела по наука и технология в министерството на образованието потвърждава, че са издали такова разпореждане.

То не е предвидено да бъде публично, това е вътрешен документ, казва служителят, който отказва да се представи по име.

Няколко часа по-късно този документ е свален от сайта на университета.

Китайският Университет по гоенаука в Ухан също публикува на сайта си новия ред за одобрение на разработки, свързани с Covid-19. След това уебстраницата е заличена, но кешираната версия все още е достъпна.

Китайски учен казва пред Си Ен Ен, че бележката е стояла само няколко дни и че само проучванията за Covid-19 са обект на допълнителен контрол.

Дейвид Хуей Шу-чон, експерт по респираторна медицина в Китайския университет в Хонконг, казва, че не е имало подобна процедура на няколкостепенно одобрение през февруари, когато заедно с екип учени от континентален Китай са публикували клиничен анализ за Covid-19 в специализираното издание England Journal of Medicine.

Той коментира, че не знае дали новите ограничения не са наложени заради това, че някои учени са публикували нещо, което се смята за чувствителна тема в Китай.

Произходът на вируса

В края на декември Ухан съобщи за първия случай на коронавирус, а властите го свързаха с пазара за диви животни в града. Китайски и западни учени казаха, че вирусът вероятно е дошъл от прилепи и се е прехвърлил към хората чрез междинен гостоприемник, по същия начин, по който неговият "братовчед", който предизвика епидемията SARS през 2002 и 2003 г.

Китайското правителство и контролираните от него социални медии обаче се опитват да провеждат кампания, поставяща под въпрос произхода на вируса.

Правителствени представители и държавните медии подчертават, че няма заключение за точния произход на вируса. Миналия месец говорителят на китайското външно министерство дори излезе с конспиративна теория, че вирусът е тръгнал от САЩ и е умишлено пренесен в Китай в американски военни.

Проф. Янчжун Хуанг, старши изследовател по глобално здравеопазване в базирания във Вашингтон Съвет за международни отношения, казва, че произходът на коронавируса е вече политически чувствителен въпрос в Китай.

"Не е изненадващо, че правителството търси начини да контролира научните изследвания по тази тема, за не може резултатите им да оспорват тезата на китайските власти за произхода на вируса и правителствената реакция спрямо кризата", коментира професорът пред Си Ен Ен и допълва:

"Опасността се състои в това, че когато научните прочувания зависят от потребностите на онези, които са на власт, достоверността на правителствената теза се подкопава още повече и прави още по-убедителни обвиненията в прикриване на данни и дезинформация".

Китайски учен, пожелал анонимност, предупреди, че при новите ограничения Пекин едва ли ще допуска научни изследвания за коронавируса, които противоречат на правителствената позиция по темата.

Важно е световната научна общност да е наясно, че всяка разработка от китайска изследователска институция е била подложена на двойна проверка от правителството. Важно е да знаят, че между независимото научно изследване и финалната публикация са осъществени допълнителни стъпки, предупреждава ученият.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #7

    Във всеки един филмиран или романизиран вариант на вирусна пандемия или опасност от такава, съществува факторът човешка грешка, който дава шанс за разпостранение на смъртоносен вирус. И тъй като изкуството винаги следва живота трябва да приемем с голяма вероятност, че такива неща са се случвали или се случват. Друг е въпросът за произхода на този вирус - случаен или търсен резултат на експеримент. А също какви са били целите и финансирането на този експеримент. И ако някой си мисли, че си противореча с написаното в предния пост - не!. Просто не обичам идеологизацията и политическите залитания при коментирането на даден случай.

  2. trezwomislesht
    #6
    Отговор на коментар #3

    Аз пък си мисля, че Черната смърт - опустошителната епидемия между 1346 и 1353, испанският грип от 1918 година, Юстиниановата чума от 541г, чумата на Антонин или "Галеновата чума" през 164г, че даже и холерата, са разработени в тайните лаборатории на КГБ, а защо не и съвместно с ЦРУ. За китайските е сигурно.

  3. olja501013
    #5
    Отговор на коментар #4

    Съгласна съм, че с този вирус нещо не е наред. Има много въпроси, а китайците крият информация!

  4. Real ''Mickey''
    #4
    Отговор на коментар #3

    Бай Mарине, теорията ти обаче не обяснява ЗАЩО КИТАЙЦИТЕ НЕ ДОПУСКАТ ни едно разследване от международни учени в Лабораторият в УУхан, от първия ден на новината за епидемия, до ден днешен. А иначе международни учени от САЩ и Европа са били каненени и работили(не без пари) в този ухански институт от години. Във вирусът 19 една от съставките му е вирус от прилеп(ДОКАЗАНО) но той не може да се прехвърля към хора! А другата съставка е обикновен безопасен вирус който обаче има необходимия протеин

  5. марин
    #3

    коронавирусът е създаден в руска военна лаборатория "Вектор" Експлозията е избухнала 17 септември 2019 във "Вектор", който днес е държавен Център за изследвания на вирусите и биотехнологии.!!Да анализираме - ако приемем че данните от Русия са верни. се набива на очи изключително малкия % починали!няма друго обяснение за това освен че в русия вече има имунитет. Например имунитета срещу туберкулозата, за която всички руснаци са ваксинирани. А това би означавало само, че вируса е направен така че да заразява масово, но да не убива много руснаци!значи е руско дело!Е от това и ние изкярихме де!

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #2
  7. PETER
    #1

    Г0веда

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам