Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пендаровски: Няма гаранции, че вписването на българите в конституцията ще бъде последното искане на София

“Никой не може да гарантира колко дълго ще останат на власт сегашните управляващи в България“

29 коментара
Пендаровски: Няма гаранции, че вписването на българите в конституцията ще бъде последното искане на София

Може да се разговаря по исканията за включване на македонците с българско самосъзнание в конституцията на Северна Македония, но няма гаранции, че следващо българско правителство няма да издигне други искания. Това заяви президентът на Северна Македония Стево Пендаровски, цитиран от агенция МИА.

По думите му никой не може да гарантира колко дълго ще останат на власт сегашните управляващи в България и следващото българско правителство може да каже, че "това, което предишното правителство подписа, те бяха предатели на нашата кауза, не ни интересува."

"Не можем да отваряме Конституцията по необходимост, всеки понеделник", каза Пендаровски.

Според него има обрат в исканията на София по отношение на евроинтеграцията на Северна Македония, тъй като България, за да даде зелена светлина на преговорната рамка, първоначално е настоявала за пълно приемане на българската историография в македонските учебници и за съгласие, че македонският език е диалект на българския до края на Втората световна война.

По думите му, след като България разбрала, че това  не е "европейски аргумент“, започнала да говори "за включване на българите в конституцията като гаранция за правата и статута им тук в Северна Македония.“

Той  отбеляза, че в момента с България се обсъжда точно дали искането за вписване на българите в конституцията ще бъде част от преговорната рамка с Брюксел и кога би се изпълнило това условие.

Пендаровски смята, че никой в Северна Македония не е против включването на македонците с българско самосъзнание в конституцията, но проблемът е дали това би било последното искане на официална София, особено по време на преговорите за членство между Скопие и Брюксел.

"В момента не изглежда така, но твърдя, че има почти сто процента политически консенсус между правителството и опозицията, поне това е, което чувам от публичните изявления на основните действащи лица, българската общност да бъде включена в преамбюла на конституцията“, каза Пендаровски.

Той изрази надежда, че спорът с България няма да преживее гръцкия сценарий и да продължи с години.

По думите му събитието за откриването на клуба на Културен център "Иван Михайлов" в Битоля е спорно поради две основни причини - името на клуба и структурата на българската делегация.

Снощи в предаване на телевизия "Алсат" Пендаровски отправи своите забележки както към институции на Северна Македония, така и към делегацията от България.

"Според мен два момента са спорни. Първо, името и преди всичко името, трябва да кажа, че тук вината е на нашите институции, че въобще са регистрирали институция в областта на културата с такова име. Вторият недостатък според мен е структурата на делегацията, която дойде от България... ако в делегацията влиза един Каракачанов или една Захариева, които са архитектите на този спор, на тази блокада от страна на България..., мисля, че доброто намерение на Петков, като се има предвид съставът на делегацията и влизането в сграда, носеща името на доказан фашистки колаборационист, е доста подкопано или сведено до минимум“, казва Пендаровски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Александър Борисов
    #29

    Не се ли разбра,още много отдавна,че македонската земя, никога няма да бъде присъединена към България.Това не е грешка от наша страна,а решение на великите сили,още след Руско Турската война.Беше предопределено. Нищо,че всеки там се наричаше българин.Липса на дипломатическа прозорливост ни набута в конфликти,че даже загубихме едно фатално за бъдещето ни завоевание,Одринска тракия и Беломорието! Великите сили никога нямаше да позволят Македония да бъде част от България.Сега нашите,да се чешат по главите как да се пазарят и кого да пращат/ Каракачанов-пак елементарна грешка /!

  2. Александър Борисов
    #28

    Струва ми се,че включването на българите в конституцията няма да спре поддържаната от сърбо македонците омраза към нас.

  3. Dante Alighieri
    #27
    Отговор на коментар #25

    Дебиле, интересно ми е кога в Македония е имало "въстания и борби против България", тъй като това е основен елемент от малоумната ти теза? Колкото до Украйна и нейното "създаване от комунистите", Волтер е рекъл прези XVIII в. "Украйна винаги е искала да бъде свободна", след което Екатерина II му е премахнала бюста от двореца си, и го е качила на тавана при вехториите.

  4. Stefan
    #26
    Отговор на коментар #5

    Между другото не е зле да попиташ в Американското посолство дали Македония е измислена държава. Отговора явно ще те учуди. Питай по-скоро, че ми се струва, че ще оплетеш опорките и ще ти се карат ;)))

  5. Stefan
    #25
    Отговор на коментар #5

    Има някакви разлики между Северна Македония и Украйна, но са малки. И двете са създадени от конунистите. И двете са разкъсвани от влиянията на 2 исторически по-силни държави. България и Сърбия при РСМ, Русия и Полша при Украйна. И двте са имали въстания и борби срещу по-големите държави орез поскедните 100-ина години, но без особен успех, защото основната маса от надрлениеъо е останала равнодушна. И двете днес се опитват агресивно да намерят своя основа и основание за съществуване, пренаписват

  6. дреалист
    #24

    Признаването на македонска държава беше абсолютна глупост.

  7. Десен бесен
    #23

    Никакво вдигане на ветото докато условията ни не станат част от преговорната рамка. Трийсет години видяхме, че не може да им имаме никакво доверие. Може да направим единствено компромис да си запишат посърбения диалект пълен с чуждици като македонски, тъй като наистина няма друг случай в ЕС да бъде "според конституцията" и толкова. Норвежците са писали 5 века на датски, но няма спор между тях.

  8. дреалист
    #22

    Утре, Скопие, ако е политкоректно, ще осъди София, за правото върху собствеността върху българската история.

  9. дреалист
    #21

    Когато сме признавали Македония, не сме знаели, че това означава сменяне на името България с името Македония.

  10. дреалист
    #20

    А бе... по някаква глупава евроаслантическа глупост, България призна новата държава МАкедония... Че, това да не е завинаги? Я, да си оттеглим мнението??? Таакава държава няма и няма как да има.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.