Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пенсиите на работещите пенсионери остават под данъчен прицел

61 коментара
Пенсиите на работещите пенсионери остават под данъчен прицел

Пенсиите на работещите пенсионери остават под данъчен прицел като потенциален източник на допълнителни приходи. Това стана ясно в четвъртък от изказване на управителя на Националния осигурителен институт (НОИ) Христина Митрева.

"Не сме се отказали от идеята за облагане на пенсиите на работещите пенсионери, това са неща, които ги обмисляме и трябва да преценим и ефекта и каква ще е реакцията на хората", каза Митрева, цитирана от БТА.

Все пак тя добави, че всичко трябва да бъде подложено на дебат и че, ако нещо се предлага от експерти, това не означава, че е окончателно.

Митрева съобщи, че Консултативният съвет по пенсионната реформа продължавал да работи. Разработват се дългосрочни и краткосрочни мерки, които ще бъдат консултирани със синдикати и работодатели и внесени за обсъждане в тристранния съвет.

Тотю Младенов: "изчистването" на отпуските до края на годината е вариант

Един от вариантите за решаване на проблема с натрупаните платени отпуски е те да бъдат "изчистени" до края на тази година, каза в четвъртък министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Още

Идеята работещите пенсионери да получават половината от пенсията си или изобщо да не я получават бе част от останалите без ясно авторство антикризисни мерки, появили се в публичното пространство преди около месец и предизвикали скандал. Скандалът пък бе последван от двуседмични заседания със синдикати и работодатели, приключили с приемането на списък с 60 други антикризисни мерки. От него бе изпаднало всичко, свързано с доходите на пенсионерите.

В четвъртък стана ясно още, че НОИ продължавал да стои зад своя си първоначален вариант по въпроса за краткосрочните болнични, чието плащане като антикризисна мярка се предвижда да бъде прехвърлено на работодателите и на самите осигуряващи се. Схемата, която предлага НОИ за краткосрочните болнични, е първите два дни да са за сметка на работодателя, за третия да няма плащания, обясни Христина Митрева.

Преди два дни на пресконференция на института самата тя представи друг вариант - първият ден да е неплатен, следващите два дни да се поемат от работодателя, а от четвъртия да плаща НОИ. Днес се разбра, че това бил вариант предложен от експерти, сред които представителите на Консултативния съвет по пенсионна реформа Йордан Христосков и Иван Нейков. Те са изхождали от позицията, че в Европа, когато се говори за гратисен, изчаквателен период, той винаги е в началото.

Въпросът щял да бъде обсъден в петък на Надзорен съвет на НОИ.

По думите на Митрева, мярката е временна и не противоречи на нито един международен документ. "Ако не бъде приета, тежестта ще се върне отново върху всички работници като по-високи данъци. Ако мерките не проработят, ще се увеличи ДДС", предупреди управителят на НОИ.

По повод реакциите на синдикатите и заплахите с възможни протести, тя заяви, че не това е начинът, по който да се води диалог. И работодателите не са виновни, че ще поемат два дни, но те реагират по много по-коректен и диалогичен начин, допълни Митрева.

Същевременно НОИ предвиждал засилване на проверките съвместно с медицинската експертиза и НАП, но било необходимо и въвеждането на временната мярка за дисциплиниране на системата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

61 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПЕНСИОНЕР-ЛЕТЕЦ
    #65

    Ей майстори, нали пенсията има таван, полагат ми се 1000 лв., а получавам 700- това не е ли данък??!! Я сега ми я обложете, защото работя за 600лв.или направо си я вземете- аз нямам и 50г. за какво ми е , работа за ветерани- летци под път и на път!!!!

  2. старец
    #64

    Вече доста години не ми изплащат цялата пенсия, защото си измислиха някакво мътно понятие"таван"Сега ако решат изобщо да ни вземат пенсиите, най добре ще е този "гений" Дянков да си ходи.

  3. аз
    #63

    До кога в тази държава ще се промъкват нечистоплътни хора в управлението. Прехарчихте се от големи заплати и пенсии ли крадци с крадците.

  4. Питащ
    #62

    Пенсията е дадена за почивка поради натрупаната през годините на труд умора. Щом искаш да бачкаш още, бачкай, но не цицай от све бозки ! Ама не ти стигали парите, нямал си какво да ядеш ? Я си спомни за бащини ти равни двори, май много са буренясали ! Да дам ли пример колко дебелосерковци е прибрал на "Дондуков" 2 Гоце Сирищнико !? Ама да са само те, тогава с мед да ги храниш !

  5. ние
    #61

    Защо не виждам нищо ново в поведението на упрамляващите от Априлския пленум Тодор Живков до този момент.

  6. зевзек
    #60

    Може да си обмисляте колкото си искате, но на следващите избори сте аут.При тези мизерни пенсии не може още да цицате.Ако се получаваха пенсии от порядъка на 500лв., никой пенсионер нямаше да тича за допълнителна работа.

  7. кандидат
    #59

    С гордост заявявам, че въпрос на патриотизъм е всеки кандидат пенсионер да си отиде от този свят преди да вземе пенсия! Това ще реши всички финансови проблеми на държавата. Пък и пенсията е много голяма в Бг - всеки патриот трябва да се откаже от нея.

  8. дядо Иван
    #58

    Най интересното е, че във форума реагираха на предложението пенсионерите на тавана. А какво е положението при пенсии 130-200 лв?

  9. the italian dog
    #57

    Най-малката пенсия в Италия е 536 евро/месечно.При работа плюс пенсия се сумират и в/у общата сума се плащат данъци.С платените вноски се увеличава всяка година пенсията.В Германия най-малката е в зависимост от годините-вноски и е равна на 130 евро.Но е необходимо да има възраст 65 г. за да я получаваш.Работа и заплага-пенсия не се връзват..В тези страни цените сравнени с България са около 35-70% по-високи от нашите.За пенсии и заплати - да не говорим:-най-малко 4 пъти по-високи...

  10. e
    #56

    Дето казваше Тамбуев и това изродско племе да го няма на тази земя.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.