Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пенсионните фондове искат държавата да се разправи с най-големия им критик

Започват проверки на медийни публикации, клатещи финансовата стабилност на системата

22 коментара
Любомир Христов

Битката за бъдещето на втория стълб на пенсионната система навлезе в нов етап – лични атаки. Пенсионните фондове са внесли официална жалба в Комисията за финансов надзор (КФН) с настояване държавата да накаже най-големия им публичен критик – финансистът Любомир Христов. По-късно от КФН съобщиха, че асоциацията на пенсионните фондове е подала сигнали и до други компетентни органи за "публикации в медийното пространство относно финансовата стабилност на пенсионната система в Р България".

"Категорично не приемаме публикациите на Любомир Христов и вече сме предприели действия пред компетентните държавни органи. Наблюдаваме и други лица, които се изказват много злостно и обидно срещу пенсионните фондове. Свърши търпението и тишината", заяви пред Mediapool Евелина Милтенова, председател на пенсионната асоциация.

Какъв е проблемът?

Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) е гневна на поредица статии на Христов в собствения му блог, в които той твърди, че вторият стълб се е провалил и трябва да се закрие.

Фондовете са особено раздразнени от доклад на европейската неправителствена организация за защита на потребителите на финансови услуги Better Finance, написан в частта за България от Любомир Христов. Във вторник пенсионната асоциация разпространи писмо до медиите от името на Pensions Europe, според което докладът на Better Finance се основавал на неверни данни и вадел погрешни заключения. В доклада се твърди, че дългосрочната реална доходност на спестяванията за пенсия в България е много ниска.

Защо фондовете воюват с Любомир Христов?

Финансистът Любомир Христов дълги години работеше и преподаваше в САЩ. Между 1990 и 1994 г. беше член на управата на БНБ, след което стана представител на България в Световната банка. През 2011 г. беше издигнат за кандидат за вицепрезидент на Меглена Кунева.

Христов е най-големият публичен критик на втория стълб на пенсионната система, като още преди около 5 години предупреди за проблема "две пенсии ще са по-малко от една". Тогава сметките му показаха, че за десетилетия напред хората, които след септември 2021 г. взимат две пенсии (от втория стълб и от НОИ), ще получават общо по-малко в сравнение с пенсията, която биха взимали по формулата на НОИ.

Впоследствие заключенията му се оказаха верни. Държавата също установи, че когато започне да раздава пенсии – от септември 2021 г., вторият стълб няма да работи както е заложено при реформата от 2000 - 2002 г. Затова по инициатива на бившия финансов министър Владислав Горанов през 2015 г. в закона бе разписана възможност хората да прехвърлят партидите си от частните фондове в НОИ и така да получават по-добри пенсии.

След това бившият социален министър Бисер Петков за пръв път публично изнесе данни, че пенсиите от втория стълб масово ще са много ниски – по 30-50 лв. на месец, а натрупаните средства по партидите няма да са достатъчни за пожизнена пенсия в масовия случай. В понеделник действащият социален министър Деница Сачева каза, че разчетите били за 20-35 лв. втора пенсия в масовия случай.

Всички тези изчисления засилиха критиките срещу частните пенсионни фондове, които пък не спират да обясняват, че атаките срещу тях са несправедливи и се базират на изкривена статистика. По време на последната им публична изява фондовете обявиха, че за последните 10 години средногодишната доходност (на УПФ) е 3.16%.

В жалбата си до КФН асоциацията на пенсионните фондове иска надзорът да провери дейността на Любомир Христов, както и дали има право да дава финансови съвети, тъй като никъде в Търговския регистър не се води председател на Института на дипломираните финансови консултанти, за какъвто се представя.

БАДДПО: Статиите са тенденциозни

"В посочените статии на автора (изброени в жалбата, б. р.) се съдържат не само тенденциозно представени данни, които са разгледани в аспект, "удобен" за тезите на автора, но почти всяка от тези публикации завършва с призиви като: "Който иска допълнителна пенсия, бяга от пенсионните фондове, спестява допълнително и инвестира самостоятелно в подходящ за себе си глобално диверсифициран портфейл при ниски такси и нисък праг на инвестиране. Лесно е. Ако не знае как – да пита: [email protected] – в статията от 05.10.2020 г.; или "Бягайте по-бързо от лъжците и измамниците, скупчили се в БАДДПО. Лесно е – със Заявление, подадено в НАП" – в статията от 12.07.2020 г.", пишат частните фондове.

Те смятат, че Любомир Христов използва статиите си за "набиране на потенциални клиенти, на които да предоставя финансови консултации", което пък е регулирана от КФН дейност и изисква вписване в съответните регистри.

Пенсионните фондове искат детайлна проверка на дейността на Христов и Института на дипломираните финансови консултанти. "В случай, че действията на тези лица не съставляват престъпления, а реализират състава на административни нарушения, да бъдат наложени съответните администратвнонаказателни санкции, като при установяване на съставомерни деяния, молим да ни уведомите, както и обществеността по надлежен начин, с оглед предотвратяване на възможността гражданите да попаднат на лица, извършващи нерегламентирани финансови и инвестиционни консултации", пише пенсионната асоциация. Тя иска "решителни действия" от КФН, за да се "затвърди" доверието на обществото в пенсионния модел.

Любомир Христов: Готов съм за публичен дебат

"Досега асоциацията не е показала кое мое твърдение е невярно и защо. Те показват техни алтернативни резултати на базата на изчисления, които не могат да бъдат проследени", коментира пред Mediapool Любомир Христов. Той заяви, че е готов да се яви на дебат с представители на асоциацията, в които да се разнищят всичките му твърдения "едно по едно". "Ако съм допуснал грешка, публично ще я обявя и ще си посипя главата с пепел", каза Христов.

Финансистът посочи, че нито той, нито членовете на Института на дипломираните финансови консултанти се занимават с регулирана от КФН консултантска дейност. Христов обясни, че не фигурира в регистрите като председател на института, защото от 4 април тази година вече не членува в него.

КФН: Ще съобщим какво става с жалбата

На въпрос на Mediapool за придвижването на жалбата на пенсионните фондове Комисията за финансов надзор отговори, че е предприела действия за извършване на съответните проверки, като в случай на констатиране на нарушения на действащото законодателство ще приложи съответните надзорни мерки.

"Също така Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО) е изпратила сигнал и до други компетентните органи за извършване на проверка във връзка с публикации в медийното пространство относно финансовата стабилност на пенсионната система в Р България, на които Комисията за финансов надзор ще съдейства в рамките на своите компетенции", посочиха още от надзора.

Не е ясно за какви медийни публикации става дума. В последните месеци обаче нашумя случаят с председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова, която беше обвинена от прокуратурата за всяване на паника заради това, че предупреждаваше за риска от недостиг на лекарства по време на епидемията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Entdecken
    #22

    До Джо - не е верно това че взимат пари от заплатата защото вноската за НОИ която нормално се плаща при родените след 60-та година частично отива в фонд а не ти взимат нещо повече.Това обаче което герберите вече направиха по времето на Дянков е че експроприираха тези пари от фондовете като така си осигуриха допълнително финансиране за бюджета което някое друго правителство ще плаща след 15 години например когато осигурените започнат да се пенсионират - докато ако парите останат в фондовете това следващо

  2. Demosthenes
    #21
    Отговор на коментар #19

    За себе си мога да потвърдя, че не пиша коментари тук, защото в Дневник ми е по-удобно. Те обаче не отразиха тази новина, така че нямаше как да пиша какво мисля там. Доколкото задължаването, съгласен съм, но само ако това означава, че никой няма да ме задължава да внасям в НОИ. Естествено при такъв вариант бих се отказал и от бъдеща държавна пенсия. Само че всички някак си са много загрижени за една малка част от вноската ми във фонд, но за голямата останала вноска потъваща в НОИ никой не ме обработва. Защо ли?

  3. tod
    #20
    Отговор на коментар #19

    Прави обаче впечатление, че коментиралите тук са коментирали темата в други сайтове и са запознати с внушенията на Л.Христов базирани на съзнателно или несъзнателно грешни изчисления. Залагам на съзнателно. Остава загадка защо mediapool така благосклонно отразява тези внушения на Л. Христов, въвеждащи в заблуждение вероятно голям брой хора и поставящи под риск финансовата стабилност.

  4. Калико Джо
    #19

    Не познавам състоянието на втория стълб в България, така че нямам мнение по въпроса. Но прави впечатление, че мнозина от коментиралите тука, не са коментирали или чели никога нищо друго на този сайт и са все нови имена във форума. Дали това не е организирана агитка на тази организация на фондовете? А иначе никой не трябва да бъде задължаван да си влага парите за пенсия където не иска.

  5. Entdecken
    #18

    Е сега като го накарат да плаща щети на фондовете и го озаптят ще престане да дрънка защото това "той си знае" повече ми изглежда на "той не знае" но важното е да се прави на интересен и да припечелва дори от това защото посипването на главата с пепел е един метафоричен жест който не компенсира на фондовете и на техните осигурени щетите от неговите писания...

  6. Demosthenes
    #17

    Г-н Христов казва, че ако е допуснал грешка ще си посипе главата с пепел.

    Звучи добре, но аз запомних г-н Христов, като преди няколко години беше обиколил медиите с твърдението, че доходността на осигурените в НОИ е 4%. Какво общо има доходност с разходопокривна система той си знае, но по този въпрос стана дискусия във форума investor.bg. Бързо се оказа, че г-н Христов сам промени резултата си и доходността на НОИ падна от 4% до под 2%. Грешката произлезе от това, че той беше пропуснал да включи

  7. tod
    #16

    Бисер Петков бил изнесъл данни, че пенсиите от втория стълб щели да бъдат много ниски - пишете Медиапул. А проверихте ли дали Бисер Петков и Любомир Христов не работят заедно и дали Бисер Петков не е преподавател в Института на дипломираните финансови консултанти на Любомир Христов? И ако е така дали Бисер Петков не е трябвало да декларира конфликт на интереси докато в качеството си на министър е повтярял тезите на Любомир Христов!

  8. Galatianec
    #15

    А някой задава ли въпроса дали осигурителите внасят начислените и удържани вноски от заплатите на работниците? Някой задава ли въпроса НАП аджеба засичат ли декларираното с декларация образец 6 и реално внесеното в универсалния фонд? Защото аз знам мнозина осигурители, които декларират, но не внасят. Така индивидуланите партиди не се пълнят. А държавата не субсидира частните фондове. И какво ще се получи накрая - лицето Х получава справка, че са му удържани У пари за пенсионно осигуряваме, ама партидата е празна щото работодателя не е внесъл парите. Задължението да ги събира е на НАП, а доколко им се държи сметка - ами попитайте.

  9. Entdecken
    #14

    Втори стълб не е това което казваш така че прочети първо.

  10. Горскио
    #13
    Отговор на коментар #9

    Ами, ако си мислиш, че не е задължително, то почни работа в някоя фирма (повечето частни фирми в България имат договори с частен пенсионен фонд), която удържа и влага част от заплатите на служителите си (втори стълб) в частен фонд, отиди при фирмената счетоводителк и й кажи, че ти не искаш да влагаш. После ми кажи какво ти е отговорила счетоводителката.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.