Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пентагона с нов план за Афганистан: Изтегляне на всички американски сили до 5 години

9 коментара
Сн. БГНЕС, архив

Нов план на Пентагона, предложен на мирните преговори с талибаните, предвижда изтегляне на всички американски войски от Афганистан през следващите три до пет години и може да доведе до създаването на ново правителство в Кабул, което дели властта с талибаните, пише в. "Ню Йорк таймс", позовавайки се на информация, получена от действащи и бивши представители на правителството на САЩ и европейски страни.

Предвижда се останалите международни сили да напуснат страната по същото време, уточнява американският ежедневник.

Международните сили, оглавявани от САЩ, постигнаха смесени успехи в стабилизирането на Афганистан от 2001 г., отбелязва "Ню Йорк таймс".

Планът се обсъжда със съюзниците на САЩ в Европа и е бил разработен с цел да спечели одобрението на президента на САЩ Доналд Тръмп, който отдавна изразява скептицизъм за трайната роля на страната във военни действия в чужбина.

Целта на плана е броят на американските военни в Афганистан, които сега са 14 000, да бъде намален наполовина през идните месеци. Останалите 8600 европейски и други международни войници ще бъдат натоварени с обучението на афганистанските въоръжени сили, което е във фокуса на усилията на мисията на НАТО от повече от десетилетие. Американските операции ще се ограничават предимно до удари с цел борба с тероризма.

Засега планът, целящ да улесни водените от представителя на САЩ Залмай Халилзад преговори с талибаните, получава подкрепа във Вашингтон и в централата на НАТО в Брюксел. Представители на американското правителство обаче предупреждават, че Тръмп може във всеки един момент да реши да действа в разрез с плана.

САЩ ще ориентират към провеждането на антитерористични мисии дори и ако мирните преговори се провалят, казват служители на администрацията на Тръмп. До пълното си изтегляне неколкохилядните сили на САЩ ще продължат да нанасят удари срещу Ал Каида и групировката "Ислямска държава", включително при операции с участието на афганистански командоси.

Мисиите за борба с тероризма и намаляването на военното присъствие на САЩ са от съществено значение, за да се позволи на ЦРУ да действа в Афганистан,, отбелязва в. "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.

Перспективата за изтегляне на Съединените щати от Афганистан предизвика опасения по цял свят, че подкрепяното от Запада правителство в Кабул може да се срине и страната да се върне към екстремисткото управление на талибаните. Преди свалянето си през 2001 г. талибанският режим беше обвинен за нарушения на човешките права, включително забрана на момичетата да ходят на училище, и налагаше тежки наказания на обвинените в ерес, припомня "Ню Йорк таймс".

Представители на американската администрация са заявявали, че всяко споразумение за изтегляне на силите на САЩ от Афганистан трябва да включва споразумение за прекратяване на огъня и включване на лидери на правителството в Кабул в преговорите.

В момента афганистанското правителство не участва в тях, защото талибаните не желаят да разговарят с президента Ашраф Гани или негови пратеници, тъй като ги смятат за американски марионетки. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Илиев Пешо
    #9
    Отговор на коментар #8

    Не пиши глупости за "Светски и спокоен" Афганистан. Става за хора, които хич не се интересуват от история и вярват на правилни глупости. А да се върнем и към настоящето - сегашните лоши (без кавички) в Афганистан са били "добри" (в кавички) когато са изпълнявали задачите на ЦРУ, т.е. на САЩ. ЩЕ си призная - не съм чел Халед Хосейни, но прегледах набързо - роден 65-та, т.е. 79 е бил на 14, като е живял в квартал за богати и извън Афганистан. А Афганистан не е само Кабул.

  2. edin.drug
    #8
    Отговор на коментар #7

    Не говори глупости, хората - ако не друго - са чели книгите на Халед Хосейни и знаят какво е било в Афганистан преди да дойдат съветските войски, пратени от пияния Брежнев.

  3. Илиев Пешо
    #7
    Отговор на коментар #6

    Светски и спокоен Афганистан? до 1979 е на ниво феодализъм, с постоянни борби между различните племена. Опитите Афганистан да стане светски са блокирани от ислямисти, които са се пробвали да направят и преврат - тук САЩ са помагали на тези ислямисти, обучавайки ги в лагери в Пакистан. Имало е опити Афганистан да стане светски, но туй като лидерите са били по-близки до СССР, от колкото то САЩ, на САЩ не им е харесвало, та - пак помощ за ислямисти от САЩ. Така че "светски и спокоен" е много пресилено.

  4. edin.drug
    #6
    Отговор на коментар #5

    Ако съветските войски не бяха изорали вече светския и спокоен Афганистан, нищо от тази кланница нямаше да се случи. СССР е унищожителят на Афганистан. Там където те са минали - трева не е поникнала. Това важи за повечето горещи точки от най-новата история. И в някакъв смисъл и за нас.

  5. Илиев Пешо
    #5

    Някакви тролове имат психологически проблем - за всичко, което не им харесва е виновна Русия. "Не са решили" - наистина ли? Я да видим пример Афганистан за който "са решили", та в момента САЩ и официалният Кабул не контролират и 50% от територията на Афганистан - следствие на дългогодишната политика, извинявам се - на липса на политика и липса на планиране за 2-3 години напред.

  6. edin.drug
    #4

    Руските тролове имат психологически проблем - дали да защитават избранника си Тръмпуша или да ругаят САЩ... Колкото за възможностите на САЩ - помним как за 15 минути отстреляха близо 400 их-там-нет-а. Не са решили, не са взели Сирия.

  7. Илиев Пешо
    #3
    Отговор на коментар #1

    "Тръмпуша остави Сирия на ватниците", ми още един провал на САЩ, както Афганистан, Либия. А и не са я взимали, че да я "оставят" - поддържаните от САЩ джихадисти не са могли да завземат Сирия, а надеждата на САЩ че незаконната окупация на част от Сирия някак ще помогне не се е оправдала.

  8. Илиев Пешо
    #2

    До какво са докарали американците - да преговарят с терористи за включването им в политическият живот на държава... Въпреки че Тръмп е шут, той има най-малка вина за това от предните президенти, които са се oaкали в Афганистан.

  9. edin.drug
    #1

    Тръмпуша остави Сирия на ватниците, сега може да остави и Афганистан. Но... петгодишен план! Това е твърде оптимистично. След пет години не се знае дали дедото няма да прави компания на личния си адвокат в панделата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.