Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пентагонът се отказва от издирването на иракските оръжия?

0 коментара

На фона на нарастващото насилие и засилените терористични нападения в Ирак, Пентагонът обмисля възможността за предислокация на силите си в Ирак по начин, който да отговаря на новата ситуация в страната. Тъкмо в рамките на тази стратегия, в средите на военното министерство се обсъжда идеята за изтеглянето на екипите, които в момента издирват оръжията за масово поразяване на Саддам Хюсеин и за преназначаването им в частите на сигурността.

Става дума за 1400 души, експерти по оръжия за масово поразяване и служители на ЦРУ и Пентагона, които вече няколко месеца подред безуспешно издирват оръжията на Саддам Хюсеин. Тъкмо тези оръжия за масово поразяване се превърнаха в един от поводите за войната срещу Багдад. Незадоволителните резултати от работата на екипа досега пък дадоха повод за силни вътрешно и външнопилитически атаки срещу администрацията на Буш и кабинета на британския премиер Тони Блеър.

Идеята за преназначението на разузнавателните екипи, ангажирани в момента с оръжията на Саддам, се обсъжда в контекста на огромните трудности, които американците срещат в борбата срещу терористите и лоялните на предишния режим сили. САЩ вече обявиха, че възнамеряват да наемат още иракчани, които да събират информация за опозиционните сили. Това потвърди и президентът Буш на пресконференцията си във вторник.

Пентагонът, ЦРУ и другите ангажирани с Ирак агенции обаче засега не могат да постигнат съгласие за евентуалното преназначение на експертите на разузнаването. Представител на разузнаването призна пред "Вашингтон поуст", че в продължение на вече три седмици различните ведомства дискутират дали включването на въпросните служители в борбата срещу опозиционните сили в крайна сметка няма да се окаже вредно. Другата възможност обаче, допълни той, е да се търсят допълнителни специалисти отвън - нещо, което, първо, е трудно, и второ - влиза в противоречие с твърденията на администрацията, че наличните сили в Ирак са ѝ напълно достатъчни.

В сряда говорителят на Белия дом Скот Маклелън отказа да обсъжда информацията за евентуалното преназначаване на екипа, занимаващ се издирването на оръжията за масово поразяване. Той каза, че този проблем е от компетенциите на военните. На въпрос кой всъщност е приоритетът на администрацията - намирането на оръжията на Саддам или борбата срещу терористите в Ирак, Маклелън отговори: "Има редица важни приоритети, вие споменахте само два от тях. Военните обаче ще вземат решение в зависимост от това от какви ресурси имат нужда. Ние от своя страна ще работим за това те да получат ресурсите, които им трябват, да получат най-доброто оборудване, както и най-добрите технологии, необходими за изпълнението на техните задачи."

Според някои представители на властта задача номер едно пред американците в Ирак е спирането на нападенията срещу коалиционните сили, местното население и международните организации. Други обаче са на мнение, че най-важното в момента е да се разбере какво се е случило с биологическите и химически оръжия на предишния режим. Според тези представители всеки опит за редуциране на усилията или екипите, ангажирани с тази дейност ще доведе до сериозни политически усложнения. Най-малкото поради факта, че критиците на администрацията обвиниха Буш за това, че е използвал оръжията на Саддам като претекст за началото на войната.

Екипът от 1400 специалисти, известен като Групата за проучване на Ирак, се занимава, освен с оръжия, и с издирването на официални представители на предишния режим. Групата има за задача да събере информация и за съдбата на военния пилот Скот Спейчър, който беше свален по време на войната в Залива през 1991 година и от тогава е в неизвестност. Към екипа от специалисти бяха прикачени редица преводачи и аналитици. Тъкмо от тях най-вече имат нужда в момента частите, занимаващи се със сигурността и въпросите на анти-тероризма.

Преназначаването им е в ръцете на военния министър Доналд Ръмсфелд. А това до голяма степен означава той да посочи и приоритета на американците в Ирак в момента - или оръжията за масово поразяване, или гарантирането на сигурността на коалиционните сили и местното население.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.