Пентагонът изостави плановете си за създаване на система за търгуване в интернет, при която инвеститорите ще могат да залагат на бъдещи политически събития, включително терористични атаки, военни преврати и значими политически събития.
Сенатор Джон Уорнър, председател на сенатската комисия по въоръжените сили, каза, че разговарят по телефона с програмния директор на политическата борса и двамата "взаимно се съгласили", че тя трябва да бъде спряна, предаде Би Би Си.
Програмата предвиждаше желаещите да участват в борсата да могат да купуват и продават сделки в зависимост от това дали смятат, че дадено събитие в район като Близкия изток или другаде, ще се случи или не. Цената на сделките трябваше да зависи от различни фактори като икономиката и американската военна намеса.
Авторите на програмата казват, че системата, създадена по модела на стоковата борса, ще помогне да се прогнозират по-точно бъдещи събития и евентуално да се предотвратяват, вместо да се разчита на държавни агенции, които често са се проваляли.
Идеята обаче вече срещна сериозна опозиция в американския Конгрес.
Двамата сенатори демократи Рон Уидън и Байрън Дорган нарекоха плана скандален и призоваха да бъде изоставен. Според сенатор Дорган планът е "безполезен, обиден и невероятно глупав". Той посочи, че имал доста проблеми, когато се опитвал да убеди други хора, че идеята не е някакъв майтап.
"Как бихте се чувствали, ако бяхте кралят на Йордания и научите, че американското министерство на отбраната предлага залози за вашето оттегляне след година?!", попита той.
защити инициативата и сравни предлаганата политическа борса с онези, на които се залага на прогнози за цена на петрола, резултати от избори и дори търсенето на билети за кино.
"Проучването показа, че пазарите са изключително ефикасни, ефективни и предоставят навременна и дори скрита информация", се казва в специално изявление.
"Фючърсните пазари са се доказали като добри в прогнозирането на събития като изборни резултати; те често са по-добри от експертните мнения".
Схемата бе наречена Пазар за политически анализи и се ръководи от прогностично звено в Пентагона под ръководството на адмирал Джон Пиндекстър.
Една от организациите, които предоставят данни за проекта, е Икономист интелиджънс юнит в Лондон.
Директорът на рискови услуги Мерил Бароуди заяви пред Би Би Си онлайн: "Борсата се опитва да събере вътрешна информация за хора на базата на ефективност на разходите. Пазарите направиха това в икономиката за известно време, Електронната борса в Айова го направи за президентските избори, така че наистина това не е някаква фикция".
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.