Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пет града “обрали каймака” на новите жилища за последните 8 години

6 коментара
Пет града “обрали каймака” на новите жилища за последните 8 години

Пет града - Бургас, Варна, София, Пловдив и Велико Търново, са “обрали каймака” на построените нови жилища в периода 2004 – 2011 г.. В тях са пуснати 75% от 125 000 нови жилища, въведени в експлоатация през последните осем години. Това показва оповестен в сряда анализ на МКБ Юнионбанк, като периодът е избран заради интензивното строителство.

Близо половината от новите жилища (около 60 000) са построени на морето. Една голяма част от тях са т.нар. ваканционни имоти, като точният им брой не може да се изчисли на база представените данни, но се допуска, че са над 25-30 000, посочва докладът.

 

Най-много жилища са построени в област Бургас – над 35 хиляди апартамента за последните 8 години. Това е над 28% от всички нови жилища в страната. Бургас посреща строителния бум с едва 1806 нови жилища през 2004 г., като в началото на кризата през 2009 г. техният годишен брой достига 5326.

 

Варна и областта са втори, като всеки пети имот е построен именно там. Това са близо 25 хиляди нови апартаменти.

 

София е едва на трето място с 18 712 нови жилища за осем години, което е 15% от всички в страната.

 

Пловдив е на четвърта позиция със 7 704 нови имоти и дял от 6 на сто, следван от Велико Търново с 5773 жилища и дял от близо 5%.

 

Имотите в градовете и областите, където се развива зимен туризъм – Банско, Разлог, Смолян, са около 3200, като голяма част от тях са с ваканционен характер.

 

Пикът на новите жилища е бил през 2009 година, когато са въведени в експлоатация 22 000 апартамента. Половината от тях са по морето.

 

За пет години строителството на нови жилища се утроява в периода 2004 – 2009 г., след което заради икономическата криза започва да пада. Така през 2011 г. новото строителство е 63% от пиковите си нива от 2009 г., като низходящата тенденция продължава.

 

Независимо че строителният бум от последното десетилетие изглежда рекорден, сравнението с данните от последните 37 години показва друго. От 1975 г. насам в България са построени нови 781 000 жилища. Най-голям дял от тях (над 328 000 или реално половината) са пуснати за ползване през периода 1985-1992.

 

Строителният бум от 2004 със 125 хиляди нови жилища насам реално е едва на трета позиция от четири разглеждани периода и е сравним с този от 1992-2001, когато са построени 114 хиляди имота.

 

Демографски погледнато, през разглежданите 37 години, населението на страната се е стопило с 1.36 млн. души. Намалението обаче засяга основно селата, където жителите спадат с над 1.6 млн. В градовете се регистрира увеличение с 277 хиляди души.

 

За последното десетилетие населението в България намалява с 563 хиляди души, като основно отново спадът е в селата, но за първи път намалява и населението в градовете с около 135 хиляди души. Очакванията са тези тенденции да се задълбочават през следващите десетилетия, посочват от МКБ Юнионбанк.

 

Според банката ако демографските тенденции влияят негативно върху новата строителна продукция, то в същото време недоброто състояние на част от сградния фонд заедно с изискванията на купувачите и относително по-ниските цени, влияят положително на пазара.

 

При над 125 хиляди нови жилища през последните осем години, увеличението при ипотечните кредити за същото време е с около 100 хиляди до 158 579 заема. Добре е да се има предвид, че не всички ипотечни кредити се теглят за покупка на ново строителство.

 

От началото на кризата насам ипотечните кредити бележат ръст в абсолютни числа от около 20 000 нови заема, като очакванията са и през тази година да се регистрира едноцифрен ръст в новоотпуснатите ипотечни кредити, посочват от МКБ Юнионбанк.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    вижда се че катастрофа няма - селата изчезват , както по целия свят, градовете растат също както по целия свят... но някои нашеснки галфони чакат ли чакат 200 евро/м2 , докато плащат 200 евро рент и така ще си я карат до второто пришествие щом и днес им са скъпи цените и балонни или балонирани не съм много наясно с точния термин ...

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #5
  3. Анонимен
    #4

    Тия пет града са заличили много от населението в поне 500 села.

  4. Анонимен
    #3

    а бе медиапоол, а най сетне научете смисъла на думите! "обрали каймака" ?! казва се имотния балон е бил най-надут във ... съответно най-много въздух за засмукали, най-малките населени места като: в. търново, ... аман от драскачи :)

  5. Анонимен
    #2

    За съжаление, май повечето нови жилища в Търново са празни.

  6. Анонимен
    #1

    Най-много каймак се е събрал в Слънчев бряг. Само като го погледнеш и ти се вдига холестерола.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.